V Festyn Kaszubski w Chwaszczynie. Podsumowanie i podziękowania

 

W niedzielę, 31 sierpnia 2014 r. na Polanie w Chwaszczynie odbył się V Festyn Kaszubski. Pogoda przez pierwsze godziny była dla festynowiczów łaskawa – później lało… Zarówno nowa lokalizacja festynu jak i niesprzyjająca pogoda nie zniechęciły jednak mieszkańców Chwaszczyna i gości do udziału w tym wydarzeniu – przybyli tłumnie i rodzinnie. Od godz. 15.00 do prawie 23.00 na scenie i na festynowym placu wiele się działo.

 

O atrakcje dla dzieci zadbał teatr ZACZARZONY KÙGEL z Luzina oraz firma, która oferowała m.in. malowanie twarzy, wodną kulę, strzelanie z łuku i tunel. Dzieci mogły pokazać się na scenie, uczestniczyć w konkursach z nagrodami. Z dalekiej Ziemi Bytowskiej przybył zespół KACPER i LÉNKA z Niezabyszewa. Występ młodych wykonawców zachwycił publiczność. Tradycyjnie nie zabrakło rodzimych, chwaszczyńskich formacji: KASZUBEK i STOLEMU, które zapewniły porządną dawkę folkloru w solidnym wykonaniu. Światowe i polskie przeboje, w tym Sway i Kto za tobą w szkole ganiał zaprezentował po kaszubsku chór STRZELENKA z Tuchomia. Koło Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna przy akompaniamencie salw śmiechu zebranych wykonało dwa skecze autorstwa Kazimierza Jastrzębskiego oraz zatańczyło żywiołową… brazylijską sambę w choreografii Damiana Gutowskiego. Swoje umiejętności pokazała szkoła karate oraz ratownicy medyczni gdyńskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Biesiadną atmosferę wprowadziła orkiestra- kapela Zdzisława Plichty a młody akordeonista MICHAŁ BRODALSKI z Wejherowa popisał się kunsztem solisty.

Nowością festynową były zawody zręcznościowe: konkurencja rodzinnego turlania balotu słomy – o Puchar Sołtysa Chwaszczyna oraz przeciąganie liny Chwaszczyno- Tuchom – o Puchar Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie. https://www.youtube.com/watch?v=nkKaHYSg_Io&index=2&list=UUFJYQ2PD-dzPG07Deum-8Eg W obu triumfowali przedstawiciele sąsiedniej wsi, Tuchomia. Podobnie, chociaż z większym udziałem chwaszczynian na podium było w wielkiej grze, w której uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące Chwaszczyna i Kaszub. Bardzo dobrze zaprezentowała się w kilkujęzycznym repertuarze (także kaszubskim), IGA FIERKA z Żukowa – laureatka telewizyjnej Szansy na sukces. Szkoła tańca BARKO rozgrzała przemoczonych uczestników festynu do tego stopnia, że skusiła jednego odważnego do tanecznej próby na scenie. Zostało to utrwalone przez użytkownika kanału YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=hF_ReVqcyig&index=1&list=UUFJYQ2PD-dzPG07Deum-8Eg

 

Występy sceniczne zakończył zespół SAMI SWOI z Chwaszczyna. Bisom nie było końca. https://www.youtube.com/watch?v=rgKeUoIHdYc&index=3&list=UUFJYQ2PD-dzPG07Deum-8Eg

Ponadto chętni mogli odwiedzić stoisko koła haftu kaszubskiego, stoisko z książkami i płytami kaszubskimi, spróbować swojskiego miodu oraz zapoznać się z działalnością Rady Sołeckiej. Nie zabrakło wozu strażackiego. Przejażdżkę motocyklem marki URAL z przyczepką proponował jeden z chwaszczynian, pasjonat starych pojazdów.

Impreza odbyła się pod patronatem i dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Gminy Żukowo oraz Sołtysa i Rady Sołeckiej Chwaszczyna.
Organizatorami festynu byli: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Chwaszczynie, Rada Sołecka Chwaszczyna oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

Niżej wymienione osoby, instytucje i firmy proszone są o przyjęcie specjalnych PODZIĘKOWAŃ za wsparcie przy organizacji festynu:

1. Burmistrz Gminy Żukowo;
2. Sołtys i Rada Sołecka Chwaszczyna;
3. Poseł RP Teresa Hoppe;
4. Pan Stanisław Wendt;
5. Państwo Barbara i Piotr Pospieszni;
6. Proboszcz parafii pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie – ksiądz Piotr Gruba;
7. Pan Marek Licbarski;
8. Pan Ludwik Secke;
9. Koło Gospodyń w Chwaszczynie;
10. Koło Haftu Kaszubskiego w Chwaszczynie;
11. Zespół STOLEM z Chwaszczyna,
12. Zespół KASZUBKI z Chwaszczyna;
13. Chór STRZELENKA z Tuchomia;
14. Studio Tańca BARKO z Chwaszczyna;
15. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie: dh Tadeusz Dargacz, dh Leopold Rzeszewicz, dh Karol Dampc oraz dh Piotr Licbarski;
16. Pan Piotr Fikus;
17. Pan Michał Pospieszny;
18. Pan Jacek Miąskowski;
19. Pan Mirosław Nowak;
20. Triada Augusto Pomorze z Chwaszczyna;
21. Wulkanizacja- Katarzyna Wenta z Chwaszczyna;
22. Sklep Spożywczo-Przemysłowy MADZIA z Chwaszczyna;
23. FB – Jelcz Franciszek Bergański;
24. IZIPAK SP. Z O.O z Chwaszczyna;
25. PIKA- firma archiwizacyjna z Chwaszczyna;
26. STOLTAP z Chwaszczyna;
27. Firma KOLANKO z Chwaszczyna;
28. Blacharstwo pojazdowe, pan Leszek Bach z Chwaszczyna;
29. Restauracja ORCHIDEA z Chwaszczyna;
30. Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe Lilan z Chwaszczyna;
31. Pralnia chemiczna EKO- Ewa Szymańska z Chwaszczyna;
32. Pizzeria MIRENA z Chwaszczyna;
33. MARCOPOL z Chwaszczyna;
34. Wytwórnia Opakowań z Folii MAR-PACK z Chwaszczyna;

W imieniu organizatorów

Tomasz Fopke
ZK-P Chwaszczyno

 

Kacper-i-Lenka

 

Fierka

 

wielka-gra

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.