Uwagi przesłane do Gdyni ws. planowanej strefy, w której możliwa jest budowa elektrociepłowni

 

Poniżej prezentujemy uwagi sołtysa i rady sołeckiej Chwaszczyna oraz radnych rady miejskiej w Żukowie (okręg 1 i 2 Chwaszczyno) w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni w zakresie Część I – Uwarunkowania Zagospodarowania Przestrzennego (VIII. Stan Systemów Infrastruktury Technicznej, Pkt 6. Zaopatrzenie w ciepło.), jakie zostały przesłane do Prezydenta Miasta Gdyni, Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Dodatkowo przedstawiamy drugie złożone pismo w tej samej sprawie podpisane przez 194 osoby nie wyrażające zgody na budowę elektrociepłowni/kotłowni na biomasę lub biogaz na terenach wymienionych w studium.

 

Pismo sołtysa i rady sołeckiej Chwaszczyna oraz radnych rady miejskiej w Żukowie:

 

„W procedowanym obecnie projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni, tak samo jak w obowiązującym Studium, obszar gminy Gdynia sąsiadujący z sołectwem Chwaszczyno tj. Wielki Kack, Kacze Buki, Dąbrowa, Wiczlino (Gdynia Zachód)) objęty został strefą, w której możliwa jest budowa elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy pow. 100 KW.

Z powyższego zapisu wynika obawa mieszkańców Sołectwa Chwaszczyno, których reprezentujemy, że w najbliższym ich sąsiedztwie i w niedalekiej przyszłości wybudowane zostaną takie instalacje, tym samym sprowadzone zostanie niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą składowanie i przetwarzanie biomasy. Dodatkowo budowa elektrociepłowni/ kotłowni na biomasę lub biogaz o dużych parametrach, spowoduje znaczące pogorszenie atrakcyjności okolicznych rejonów, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem, jako obszary mieszkalnictwa i rekreacyjne (lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego), również wśród gdynian.

Mamy świadomość obowiązków prawnych w zakresie przewidzenia w dokumentach planistycznych gminy miejsc gdzie dopuszczalne są tego rodzaju obiekty, wiemy również, że Gdynia ma znaczną nadwyżkę w zakresie „ciepła” oraz ufamy w zapewnienia Pana Michała Gucia Wiceprezydenta Gdyni, że nie ma żadnych bliższych czy dalszych planów w zakresie budowy przedmiotowych elektrociepłowni czy kotłowni w naszym sąsiedztwie . W naszej ocenie nie ma więc przeszkód aby przedmiotowy obszar został pomniejszony do niezbędnego minimum.

Wobec powyższego, reprezentując mieszkańców Chwaszczyna, wnioskujemy o maksymalne oddalenie strefy, w której możliwa jest budowa elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy pow. 100 kW. od granic z sołectwem Chwaszczyno tj. poza obszar Kaczych Buków, Wielkiego Kacka, Dąbrowy i Wiczlina).

Mając na względzie dobrosąsiedzkie relacje, prosimy o poinformowanie nas o każdej rozpoczętej procedurze zmiany lub opracowywania nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonach sąsiadujących z sołectwem Chwaszczyno (Kacze Buki, Wielki Kack, Dąbrowa, Wiczlino). Jesteśmy przekonani, że dobra komunikacja pomiędzy naszymi samorządami zacieśni dalszą partnerską współpracę. Liczymy na uwzględnienie naszych wniosków.”

 

Powyższe pismo zostało podpisane przez Sołtys Chwaszczyna – Jolantę Wiercińską, Radnego Rady Miejskiej w Żukowie – Jacka Fopke, Radnego Rady Miejskiej w Żukowie – Mirosława Nowaka oraz Radę Sołecką Sołectwa Chwaszczyno.

 

Skan pisma do pobrania ze strony Rady Sołeckiej

 

 

Poniżej drugie pismo przesłane z podpisem 194 mieszkańców:

 

pismo mieszkancow chwaszczyna dot elektrocieplowni na biomase

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.