Uwaga Przedsiębiorcy! Zmiany przepisów prowadzenia działalności gospodarczej

Już niedługo wszystkich przedsiębiorców obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.

Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, prawdopodobnie w kwietniu 2018 r. Nowe ustawy nazywane są Konstytucją Biznesu. Jest to pakiet 5 ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Zmiany, które wprowadzi Konstytucja Biznesu dotyczą takich obszarów, jak m.in.:

• relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych,
• zakładanie firmy,
• zawieszenie działalności,
• zasady tworzenia prawa gospodarczego,
• obowiązki związane z prowadzeniem działalności.

Konstytucję Biznesu tworzą ustawy:

• prawo przedsiębiorców,
• przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,
• ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
• ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
• ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród uproszczeń wprowadzanych w ramach Konstytucji Biznesu znajdą się m.in.:

stopniowa likwidacja numeru REGON,
powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
publikacja objaśnień prawnych dla skomplikowanych przepisów,
uporządkowanie katalogu działalności reglamentowanych (wymagających koncesji, zezwoleń) i zmniejszenie obowiązków dla przedsiębiorców,
możliwość załatwiania prostych spraw urzędowych przez telefon lub e-mail,
wprowadzenie tzw. działalności nierejestrowej – dot. m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych,
początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Potem będzie mógł skorzystać przez 2 lata z tzw. małego ZUS-u. Nie dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne,
możliwość zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym – będzie można zawiesić działanie firmy na dowolny czas określony (obecnie jedynie na 24 miesiące) lub na czas nieokreślony. Po upływie terminu zawieszenia, wznowienie działalności gospodarczej nastąpi automatycznie. Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć wniosek o wznowienie, nie zostanie on wykreślony z rejestru.

Więcej informacji na temat zmian i innych kwestii dot. prowadzenia działalności można sprawdzić na stronie www.biznes.gov.pl. Jest to źródło informacji o usługach, które państwo świadczy dla osób prowadzących i planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Dowiesz się tutaj, jak założyć i prowadzić własną firmę. Strona prowadzona jest pod nadzorem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Beata Bujnowska-Kowalska
Informacja prasowa
Gmina Żukowo

foto: lexplay.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.