Uwaga hodowco! Rozprzestrzenia się wirus ptasiej grypy

Już 25 ognisk groźnego wirusa ptasiej grypy H5N8 odnotowano w Polsce. Pierwsze przypadki wystąpiły na początku grudnia w fermach województwa lubuskiego. Dotknęły fermy gęsi, kaczek, indyków. Ofiarą choroby padły też kury.

 

Zasady ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

Choroba przesuwa się w głąb kraju – kolejne przypadki występują w województwach małopolskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Zostały wprowadzone restrykcyjne przepisy dotyczące transportu, zachowania zasad higieny w gospodarstwach hodujących drób (do drobiu zaliczamy między innymi kury, gęsi, indyki, kaczki, gołębie i perliczki).

Od 28 grudnia drób należy trzymać w zamknięciu. Nakaz dotyczy wszystkich osób i gospodarstw, które hodują drób, również na własny użytek. Powiatowy lekarz weterynarii zwrócił się z prośbą do sołtysów o przygotowanie listy osób hodujących drób. Prośba o zgłaszanie się osób hodujących drób: tel. 500 079 748, e-mail: soltys@rada.chwaszczyno.pl.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania. W załączeniu informacje dotyczące kolejnych ogniska ptasiej grypy oraz zasady postępowania.

Informacje są również zamieszczone na stronie internetowej Rady Sołeckiej.

 

Sołtys sołectwa Chwaszczyno
Jolanta Wiercińska

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.