Już 25 ognisk groźnego wirusa ptasiej grypy H5N8 odnotowano w Polsce. Pierwsze przypadki wystąpiły na początku grudnia w fermach województwa lubuskiego. Dotknęły fermy gęsi, kaczek, indyków. Ofiarą choroby padły też kury.
Zasady ochrony gospodarstwa przed wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
Choroba przesuwa się w głąb kraju – kolejne przypadki występują w województwach małopolskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Zostały wprowadzone restrykcyjne przepisy dotyczące transportu, zachowania zasad higieny w gospodarstwach hodujących drób (do drobiu zaliczamy między innymi kury, gęsi, indyki, kaczki, gołębie i perliczki).
Od 28 grudnia drób należy trzymać w zamknięciu. Nakaz dotyczy wszystkich osób i gospodarstw, które hodują drób, również na własny użytek. Powiatowy lekarz weterynarii zwrócił się z prośbą do sołtysów o przygotowanie listy osób hodujących drób. Prośba o zgłaszanie się osób hodujących drób: tel. 500 079 748, e-mail: soltys@rada.chwaszczyno.pl.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania. W załączeniu informacje dotyczące kolejnych ogniska ptasiej grypy oraz zasady postępowania.
Informacje są również zamieszczone na stronie internetowej Rady Sołeckiej.
Sołtys sołectwa Chwaszczyno
Jolanta Wiercińska