Powiatowy Urząd Pracy dysponuje środkami na aktywizację osób bezrobotnych w wieku 18-29 lat poprzez organizację staży.
Co to jest staż?
Staż służy nabywaniu umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.
Koszty badań lekarskich oraz koszty ubezpieczeń społecznych w okresie odbywania stażu pokrywa Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Kartuzach.
Miesięczna wysokość stypendium wypłacanego przez PUP stażystom wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Kto może być organizatorem stażu?
Organizatorem stażu może być:
– pracodawca (jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika),
– rolnicza spółdzielnia produkcyjna,
– pełnoletnia osoba fizyczna zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej,
– organizacja pozarządowa.
Do składania wniosków zapraszamy pracodawców lub przedsiębiorców, którzy:
– prowadzą działalność co najmniej od 6 miesięcy,
– w okresie ostatnich 6 miesięcy nie dokonali zwolnień pracowników z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
– deklarują zatrudnienie bezrobotnych po okresie stażu na co najmniej 3 miesiące.
Kto może być skierowany do odbycia stażu?
Do odbycia stażu w ramach powyższego projektu mogą być skierowane osoby zarejestrowane w naszym urzędzie jako bezrobotne w wieku 18-29 lat, jeżeli:
– nie pracują,
– nie kształcą się
– nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym,
– nie szkolą się
– nie uczestniczą oraz nie uczestniczyli w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy, finansowanych ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni,
– w procesie profilowania ustalono dla tych osób II profil pomocy.
Jak zostać organizatorem stażu?
– najpierw należy zapoznać się z „Zasadami organizacji stażu przez Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach”, a następnie złożyć do naszego urzędu kompletnie wypełniony wniosek o zorganizowanie stażu.
– o sposobie rozpatrzenia wniosku Urząd pisemnie informuje pracodawcę.
– po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku doradca klienta kontaktuje się z pracodawcą w celu doboru kandydata do odbycia stażu.
Doradca klienta kieruje osoby bezrobotne na rozmowy wstępne. Pracodawca decyduje o wyborze kandydata. – przed przyjęciem przez pracodawcę kandydata do odbycia stażu, następuje podpisanie umowy pomiędzy Starostą (w imieniu którego działa Dyrektor PUP), a pracodawcą.
Jak zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku?
Staż organizowany będzie w szczególności u tych organizatorów, którzy:
– gwarantują osobom bezrobotnym nabycie umiejętności praktycznych przydatnych na rynku pracy;
– deklarują zatrudnienie po zakończonym stażu;
– współpracują z naszym urzędem w zakresie pośrednictwa niesubsydiowanego;
– wywiązali się z wcześniejszych zobowiązań zawartych w umowach z urzędem w ramach aktywizacji bezrobotnych, w tym z deklaracji zatrudnienia.
Działanie realizowane przez Powiat Kartuski/Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kartuskim (I)” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.