Uroczyste obchody 150. Mszy Świętej Kaszubskiej w Chwaszczynie

W niedzielę 18 grudnia o godz. 15:00 w kościele w Chwaszczynie zostanie odprawiona Eucharystia z elementami języka kaszubskiego. Kaszubi z chwaszczyńskiego partu będą dziękować za 150. Mszę Świętą Kaszubską. Podczas wspólnej modlitwy nie zabraknie szczególnych kaszubskich akcentów.

– Historia Mszy Świętych Kaszubskich w Chwaszczynie sięga stycznia 2004 roku – mówi Tomasz Fopke, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie, pomysłodawca Kaszubskich Mszy Świętych w tej miejscowości. – Ówczesny proboszcz, ks. Czesław Jakusz-Gostomski z entuzjazmem podszedł do tej inicjatywy. Podobnie jego następca, ks. Piotr Gruba, i kolejni księża wikariuszowie. Wokół naszych Mszy Świętych przez lata zgromadziło się kilkudziesięcioosobowe grono osób zaangażowanych w ich organizację – dodaje.

Dzięki Kaszubskim Eucharystiom (potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych), powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Wspólnie też od kilku lat wyruszamy na Kaszubską Pielgrzymkę Pieszą do Sianowa na odpust Matki Bożej Królowej Kaszub (w tym roku pątnicy wędrowali po raz jedenasty). Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni.

msza swieta kaszubska 2 001

fot. Zespół Wokalno-Instrumentalny „STOLEM” / www.fopke.pl

Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego w Tuchomiu, Chwaszczynie i Karczemkach, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia, zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle mszy. Wcześniej organizację wspierali także Zespół Wokalno-Instrumentalny „Stolem” oraz druhowie z OSP w Chwaszczynie. Raz, dwa razy w roku gościmy wykonawców z innej części Kaszub.

Podczas Mszy Świętych Kaszubskich wierni korzystają z przygotowanych modlitewników, które opracował Tomasz Fopke. Liturgia Słowa zawarta jest w kaszubskim lekcjonarzu autorstwa Eugeniusza Gołąbka. Koordynatorem Mszy Świętych z ramienia ZK-P Chwaszczyno jest Karol Krefta.

msza swieta kaszubska 4 001

fot. Panie z KGW Tuchom / www.fopke.pl

– To najbardziej rozśpiewana po kaszubsku parafia na całym świecie – dodaje z dumą prezes chwaszczyńskiego ZK-P. – Na każdej Mszy Świętej wierni otrzymują teksty pieśni, które prowadzą zespoły. Nie znam takiej drugiej parafii, gdzie wykonywanych jest tyle pieśni po kaszubsku. Wiele z nich miało w Chwaszczynie swoje premiery.

Nic dziwnego. W samym Chwaszczynie mieszkają i piszą kaszubskie pieśni: Ludmiła Modzelewska, Eugeniusz Gołąbek, Kazimierz Jastrzębski, Tomasz Fopke i Karol Krefta. Na potrzeby Kaszubskich Mszy Świętych w Chwaszczynie wykonawcy sięgają także do utworów klasyków: Jana Trepczyka i Antoniego Peplińskiego.

msza swieta kaszubska 3

fot. Zespół Wokalny „Kaszubki” przy KGW Chwaszczyno

Ze współczesnych twórców, których pieśni można usłyszeć w Chwaszczynie, wymienić można m.in. kompozytorów: Witosławę Frankowską z Wejherowa, Wacława Kirkowskiego z Sianowa, Jerzego Stachurskiego z Czeczewa i autora tekstów Eugeniusza Pryczkowskiego z Banina.

– Bywało, że do ks. proboszcza przychodzili na skargę. Bo nie zrozumieli, co się mówi, śpiewa. Sprowadzili się do naszej wsi z miasta. Poszli na Mszę Świętą i… zauważyli, że są na Kaszubach. Dotarło do nich, że ktoś był tu wcześniej, niż oni. Ktoś, kto ma swój język i kulturę. Ktoś, kto nie chce ulec kulturowej globalizacji – mówi Fopke. – Często przyjeżdżają na nasze Kaszubskie Msze Święte osoby z innych parafii. Pytają, czy mogą zabrać do domu teksty modlitw i pieśni. Oczywiście, że tak – zawsze odpowiadam.

msza swieta kaszubska 6

fot. Piesza pielgrzymka kaszubska z Chwaszczyna do Sianowa

Grudniowa Msza Święta Kaszubska związana jest z obchodami 150. rocznicy wspólnych, comiesięcznych modlitw. Z tej okazji wspólne świętowanie uświetnią także zaprzyjaźnieni goście z Kaszub.

– Wraz z chórem „Strzelenka” z Tuchomia od dwóch lat współpracujemy z chórami „Lutnia” z Luzina i „Pięciolinia” z Lini. Postanowiliśmy wspólnie uczcić to święto chwaszczyńskiej parafii i oddziału ZK-P – mówi Karol Krefta, dyrygent „Strzelenki” i wiceprezes ZK-P Chwaszczyno. – Trzy połączone chóry wykonają „Mszę Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce” (kaszb. „Mszô Kaszëbskô na Chùr i Diôbelsczé Skrzëpicë”) autorstwa Tomasza Fopke. „Lutnia” i „Pięciolinia” wykonywały ten 7-częściowy utwór już 24 razy w kościołach na terenie Pomorza. My Mszę Kaszubską zaśpiewamy premierowo, dlatego dla nas będzie to również szczególne wydarzenie – dodaje.

msza swieta kaszubska 8

fot. Zespół „Kosakowianie” – zaproszeni goście w ramach cyklu Kaszubskich Mszy Świętych w Chwaszczynie

Na diabelskich skrzypcach (kaszb. „diôbelsczé skrzëpicë”) podczas „Hosanna” towarzyszyć będzie Piotr Chorostian. Pieśni z ludem podczas Mszy Świętej wykona zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna, który prowadzi Szymon Chyliński. „Kaszubki” obok „Strzelenki” są najbardziej zaangażowane w organizację Kaszubskich Eucharystii. Obie grupy muzyczne należą także do Rady Chórów Kaszubskich, zrzeszającej zespoły z całych Kaszub.

Liturgię Słowa przygotują pozostałe grupy współpracujące z ZK-P Chwaszczyno oraz zrzeszeńcy z chwaszczyńskiego partu. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Piotr Gruba, proboszcz parafii w Chwaszczynie.

msza swieta kaszubska 7

fot. Chór „Strzelenka” z Tuchomia

Już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania i modlitwy w języku kaszubskim.

 

Obchody 150. Mszy Świętej Kaszubskiej
parafia pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie
18 grudnia 2016 r. (niedziela), godz. 15:00
mały kościół (przy rondzie)

„Mszô Kaszëbskô na Chùr i Diôbelsczé Skrzëpicë”
zaśpiewają połączone chóry: „Lutnia” z Luzina, „Pięciolinia” z Lini, „Strzelenka” z Tuchomia

Dyryguje Tomasz Fopke

Na diabelskich skrzypcach zagra Piotr Chorostian

Pieśni z ludem przygotuje zespół
„Kaszubki” z Chwaszczyna
pod dyrekcją Szymona Chylińskiego

Liturgię Słowa przygotują członkowie ZK-P Chwaszczyno
i dzieci uczące się języka kaszubskiego

Mszy Świętej Kaszubskiej przewodniczyć będzie
ks. proboszcz Piotr Gruba

ZK-P Chwaszczyno

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.