Żukowo info: MEGA przepompownia „największe szambo” jest w Chwaszczynie

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

 

 

We wtorek 29 marca 2011 r. w kioskach ukazał się kolejny numer gazety „Żukowo info”. Tematem bieżącego wydania jest m.in. sprawa budowy przepompowni ścieków przy Kaszubskiej Drodze.

 


 

 

 

 

Budowa przepompowni ścieków przy Kaszubskiej Drodze coraz częściej zaczyna być sprawą, która nurtuje coraz to większe rzesze mieszkańców Chwaszczyna.Zadanie warte 300.000 zł, na które złożono 10 ofert w przetargu nieograniczonym, który wyłoni wykonawcę. Tak duże zainteresowanie pozwala sądzić, że powstaną spore oszczędności, gdyż wybrana zostanie najtańsza oferta.

 

Budowana od 2002 r. sieć kanalizacyjna jest najdłuższą czasowo inwestycją, bo trwa już na obszarze Chwaszczyna 10 lat, a końca nie widać!

 

Wszystko zaczęło się w 2002 r. od budowy kolektora tłocznego i przepompowni ścieków przy DK 20 (ul. Gdyńska). Kolejnymi zadaniami miały być rozpoczęte etapy w: 2003 r. I A, w 2004 r. I B oraz w 2005 r. I C. Z czego ostatni wciąż jest niedokończony. W 2005 r. ilość ścieków, jaka w ciągu doby była odprowadzana do oczyszczalni w Gdańsku „Wschód” wynosiła 60 m3. Na skutek protestów mieszkańców ulic Barniewicka, Parterowa i Willowa w Gdańsku 13 lipca 2005 r. został zabetonowany 5,5 km odcinek kanalizacji tłocznej z Chwaszczyna. Protesty te powodowane były zapachami wydobywającymi się z studni rozprężnej, a powstającymi na skutek zagniwania ścieków. Jak wówczas obliczono 60 m3 ścieków zagniwało przez 4 doby w kanałach, należało więc zwiększyć ich ilość. Od tamtej pory fekalia wywożone były wozami asenizacyjnymi z przepompowni przy ul. Gdyńskiej.

 

W lutym 2009 ponownie otwarto zabetonowany wcześniej kolektor tłoczny pod warunkiem dodawania przez Zakład Usług Komunalnych w Glinczu preparatu Nutriox, który miał likwidować nieprzyjemny zapach w Gdańsku. Przesyłana wówczas ilość ścieków wynosiła 180 m3 na dobę – więc trzykrotnie więcej niż w 2005 r., ale i tak za mało dla ciągłego przesyłu nie powodującego fermentacji ekstrementów. Więc ponownie 5 czerwca 2009 r. kolektor został zabetonowany, na skutek licznych skarg mieszkańców Osowej. Obecnie ilość wywożonych wozami asenizacyjnymi ścieków wynosi 200 m3 na dobę. Zasadnym staje się więc stwierdzenie wielu mieszkańców, którzy patrząc co dzień na wożące fekalia wozy mówią: to nie jest kanalizacja, to największe szambo w gminie.

 

Problem ten ma rozwiązać budowa przepompowni ścieków przy ul. Kaszubska Droga. Ma ona za zadanie odbierać ścieki z nowo wybudowanego osiedla bloków położonego nad jeziorem. Docelowo 14 budynków w których zamieszkać ma 60 rodzin wyprodukuje 36 m3 na dobę (jeden mieszkaniec zużywa około 150 litrów wody na dobę, a rodzina składa się z około 4 osób). Zainstalowane pompy mają mieć wydajność około 200-215 m3 na dobę. Obecnie dzienna produkcja ścieków z tego osiedla wynosi zaledwie 9-10 m3. Tak więc buduje się przepompownię, która będzie mieć wydajność ponad 200 m3, a przez bliżej nieokreśloną ilość czasu tłoczyć będzie zaledwie do 36 m3 ścieków na dobę.

 

Mieszkańcy osiedli położonych w obrębie Kaszubskiej Drogi, a nie objętych planami podłączenia do kanalizacji twierdzą, że przepompownia ta będzie pracować jedynie z kilkunastoprocentowym obciążeniem i to pod warunkiem sprzedania wszystkich mieszkań przez dewelopera. Ilustrują to w prosty sposób – wytworzone ścieki mają, za zadanie dołożyć się do tych płynących z Chwaszczyna i nie powodować zagniwania w rurach pozostałych. Problem w tym, że wg. zorientowanych w sprawie mieszkańców, dodatkowe 9 m3 może nie spowodować udrożnienia kanału tłocznego – powiedział nam jeden z mieszkańców. Dodając, że gdyby podłączono do kanalizacji nasze osiedla tj. te położone przy Kaszubskiej Drodze, Moniuszki, Chopina, Wieniawskiego, Szymanowskiego, Asnyka, Fredry, Żeromskiego, Jana Pawła II, Szafirowej i Szmaragdowej ilość ścieków była by odpowiednio większa.

 

Burmistrz Jerzy Żurawicz zapewnił nas, że jeśli powstaną oszczędności z tytułu przetargu, to za około 30.000 zł zleci wykonanie projektu inwestycyjnego, który z kolei umożliwi wykonanie projektu budowy w kolejnych latach, a ten da możliwość budowy sieci kanalizacji w przyszłości.

 

Usytuowanie przepompowni dawać ma możliwość podłączenia grawitacyjnie w bliżej nieokreślonej przyszłości osiedla położonego w pobliżu ulic Moniuszki, Fredry, Wieniawskiego i Chopina, oraz prawdopodobnie części domów położonych po drugiej stronie DW 218 (ul. Oliwskiej).

{module do-reklamy-intertekst-2|none}

Wojciech Albecki, Żukowo info

zukowo-info-dwutygodnik

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.