Udział OSP Chwaszczyno w 19 finale WOŚP

Dnia 09 stycznia 2011 roku odbył się XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Żukowski Sztab zorganizował z tej okazji koncert w Hali Widowiskowo – Sportowej w Żukowie, przy czym udział w tym przedsięwzięciu wzięły także dwie jednostki ochotniczych straży pożarnych. Przebieg naszych działań przedstawia niniejszy artykuł.

 

 

Zaproszenie do udziału w akcji wystosował do nas Gminny Ośrodek Kultury w Żukowie oraz Zarząd Miejsko – Gminny Oddziału Związku OSP RP w Żukowie. Prezentacja rozpoczęła się o godzinie 16.20, trwała dwie godziny i została przeprowadzona wspólnie przez OSP w Żukowie oraz OSP w Chwaszczynie.

Całość prezentacji podzielona została na pięć części – jedną teoretyczną oraz cztery praktyczne. Na wstępie przedstawiono zagadnienia związane z rozpoznaniem powstałego zagrożenia, prawidłowym powiadomieniem służb ratowniczych oraz zasadami udzielania pomocy osobie poszkodowanej. Zaprezentowano przy tym ogólne zasady resuscytacji – zarówno bezprzyrządowej jak i z wykorzystaniem defibrylatora AED.

Po zakończeniu części teoretycznej uruchomiono cztery stanowiska ćwiczeń praktycznych. Na pierwszym prezentowano resuscytację i defibrylację osoby dorosłej, na drugim zaś resuscytację i postępowanie przy zachłyśnięciu niemowlęcia. Trzecie stanowisko służyło zapoznaniu uczestników ze sprzętem ratownictwa medycznego pozostającym na wyposażeniu ochotniczych straży pożarnych, natomiast ostatnie stanowisko przedstawiało przesłanki i sposoby przeprowadzenia ewakuacji osób poszkodowanych, w szczególności przy użyciu deski ratowniczej. Prezentacje na poszczególnych stanowiskach prowadzono w cyklach dziesięciominutowych, co pozwoliło na to, by każda osoba mogła zapoznać się z podstawami resuscytacji, defibrylacji oraz ewakuacji poszkodowanych poświęcając na to jedynie ok. 40 minut.

Do ćwiczeń wykorzystano sprzęt pozostający na wyposażeniu OSP w Żukowie i OSP w Chwaszczynie, jak również urządzenia szkoleniowe udostępnione przez Państwową Straż Pożarną w Kartuzach oraz zaprzyjaźnionego z naszą jednostką konsultanta lek. med. Jerzego Topolewicza (por. artykuł z dnia 04.05.2010r. „OSP w Chwaszczynie pozyskała Defibrylator AED”). Za udział w tym przedsięwzięciu oraz pomoc przy jego realizacji serdecznie dziękujemy.

dscn1891

Ochotnicza Straż Pożarna razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w 19 finale 2011

Ochotnicza Straż Pożarna razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy w 19 finale 2011

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.