Ubezpieczenie samochodu na wyjazd, czyli jak podróżować z głową?

Autor: nadesłane

Wybierając się na urlop powinniśmy zabrać ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Ale jeśli zamierzamy dotrzeć do miejsca wypoczynku samochodem, taka polisa to za mało. Wówczas zadbajmy o ubezpieczenie samochodu na wyjazd. Podpowiadamy, co powinna zawierać dobra polisa komunikacyjna.

Polacy bardzo chętnie podróżują. Ponad połowa Polaków deklaruje, że w okresie wakacyjnym zamierza wyjechać choćby na krótki urlop. Zdecydowana większość z tych osób dotrze do wybranego miejsca samochodem. Warto jednak zadbać o „święty spokój” i zaopatrzyć się w dobrą polisę, która pozwoli nam dotrzeć na urlop bez przygód. Dobrą, to znaczy jaką?

Gdzie działa polskie ubezpieczenie OC?

Wyruszając w podróż, choćby bliską, absolutną podstawą jest posiadanie ubezpieczenia OC. Co jednak, jeśli wyjeżdżamy poza granice naszego kraju? Czy wówczas nasza polisa OC nie przestanie obowiązywać? Eksperci z firmy Beesafe.pl wyjaśniają, że na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują ujednolicone przepisy w kwestii ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. To znaczy, że auto poruszające się po publicznych drogach musi posiadać ważną polisę. Nasze OC w zupełności wystarczy, aby móc legalnie podróżować po drogach wszystkich państw Unii.

A co z krajami, które nie należą do wspólnoty? Tam „polskie OC” niestety nie działa. Ale nie oznacza to, że nie możemy tam wjechać. Rozwiązaniem tej sytuacji jest tzw. zielona karta OC, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. I tutaj należy jednak zachować czujność, ponieważ niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z listy zakresu terytorialnego takie kraje, jak Białoruś czy Rosja. Dlatego przed zakupem zielonej karty upewnijmy się, że obowiązuje ona w kraju, przez który zamierzamy podróżować.

Jakie ubezpieczenie samochodu na wyjazd wybrać?

Z definicji, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni interesy sprawcy kolizji. To właśnie z polisy OC sprawcy wypłacane są środki, które mają pokryć odszkodowanie za wszelkie wyrządzone w zdarzeniu szkody. Co jednak, jeśli za granicą nie będziemy sprawcą, tylko ofiarą stłuczki, a nasz pojazd nie będzie nadawał się do dalszej drogi?

Wówczas sama polisa OC może okazać się niewystarczająca. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd powinno przede wszystkim składać się z Autocasco, które umożliwi nam kontynuowanie podróży pozostając w kontakcie z naszym ubezpieczycielem, zamiast liczyć na pomoc ze strony innego towarzystwa. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę na zasięg terytorialny polisy AC i upewnić się, że będzie ona obowiązywała w miejscu, do którego podróżujemy. W razie potrzebny, konieczne może okazać się wykupienie rozszerzenia.

Awaria samochodu na trasie – co dalej?

Nawet wielogodzinne planowanie podróży nie pomoże w sytuacji, gdy setki kilometrów od domu nasz pojazd odmówi posłuszeństwa. Zamiast szukać rodziny za granicą, lepiej zawczasu wyposażyć się w polisę assistance. Szukanie pomocy na miejscu może okazać się nie lada wyzwaniem ponad nasze siły. Tymczasem mając ważną polisę assistance, wystarczy jeden telefon, by przybyły pomoc.

Eksperci Beesafe wyjaśniają, że dobra polisa assistance powinna obejmować np. naprawę auta na miejscu, a w razie braku możliwości usunięcia awarii, odholowanie pojazdu do warsztatu oraz wynajęcie auta zastępczego umożliwiającego kontynuowanie podróży.
Pamiętaj, że tylko kompletne ubezpieczenie zapewni ci spokój i odpoczynek podczas urlopu!

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.