Tuchomska oprawa Mszy Świętej Kaszubskiej

W niedzielę 16 października o godz. 15:00 chór „Strzelenka” z Tuchomia po raz trzeci przygotuje oprawę muzyczną Mszy Świętej Kaszubskiej w parafii w Chwaszczynie. Liturgię Słowa przedstawią dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu pod opieką nauczycielki języka kaszubskiego Pani Elżbiety Pryczkowskiej.

W tym roku chór „Strzelenka” już po raz trzeci przygotuje muzyczną oprawę Eucharystii z elementami języka kaszubskiego. Chórzyści wykonają następujące utwory: „Chwaszczińskô Pani” (sł.: Kazimierz Jastrzębski, muz.: Tomasz Fopke), „Mariji séw” (sł.: Eugeniusz Pryczkowski, muz.: Tomasz Fopke), „Òjcze nasz” (sł., muz. ukł.: Tomasz Fopke), „Tatkù naj” (sł.: Alojzy Nagel, muz.: Witosława Frankowska), „Niebnô droga” (sł.: Eugeniusz Pryczkowski, muz.: Wacław Kirkowski, ukł.: Tomasz Fopke) oraz części stałe Mszy Świętej: Sanctus i Agnus Dei.

Litugię Słowa, a w tym I i II czytanie oraz Modlitwę Powszechną w języku kaszubskim przygotują dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tuchomiu pod opieką nauczycielki Pani Elżbiety Pryczkowskiej.

Listopadową Eucharystię w języku kaszubskim przygotuje Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo pod batutą Pawła Gruby. O teksty Liturgii Słowa zadbają dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie pod opieką nauczycielki języka kaszubskiego Pani Bogumiły Gołąbek.

Oprócz przygotowania muzycznego Mszy Świętej w Chwaszczynie chór „Strzelenka” z Tuchomia zaśpiewa tego dnia również na Eucharystii o godz. 18:00 w pobliskiej Osowie w parafii p.w. św. Polikarpa Biskupa. Działający tam oddział ZK-P należy do chwaszczyńskich struktur zrzeszenia.

Serdecznie zapraszamy!


O Mszach Świętych z elementami języka kaszubskiego w Chwaszczynie

Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się od 2004 roku. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, wieloletni i obecny prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie. Przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia.

Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Zespół Wokalno – Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.