To nic nie kosztuje, a przynosi zyski. Pójdź i zagłosuj 16 listopada!

 

 

Nie da się ich nie zauważyć. Gdzie nie spojrzysz, widzisz ich facjaty. Niektórych widzisz tylko co cztery lata na plakatach wyborczych, niektórzy pozostawili coś po sobie. Tak, zbliżają się kolejne wybory samorządowe. I ponownie jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej będziesz miał wkład w działalność swojej małej, lokalnej Ojczyzny.

Co na pewno zmienią te wybory?

W tym roku po raz pierwszy we wszystkich gminach będziemy wybierać w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, m.in. że w każdym okręgu będzie wybrany jeden radny. W związku z tym, że Chwaszczyno podzielone jest na dwa okręgi wyborcze (1 i 2), będziemy mieli na pewno dwóch radnych z naszej miejscowości. Obecna sytuacja bardzo dużo zmienia w Chwaszczynie, ponieważ cztery lata temu nie udało się wejść do Rady Miejskiej w Żukowie żadnemu mieszkańcowi Chwaszczyna. Sąsiedzi z Tuchomia ze względu na wielkość sołectwa mają jeden okręg wyborczy (3) i w gminie reprezentować będzie ich jeden radny.

Jak głosować?

Wyborcy zagłosują tylko na jednego kandydata do rady gminy. Listę kandydatów i podział na okręgi prezentujemy w tym numerze gazety. Tradycyjnie mieszkańcy Chwaszczyna będą głosować w ZPGiSP w Chwaszczynie, a mieszkańcy Tuchomia w szkole w Tuchomiu. Mandat uzyska kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Nie musi to być więcej niż połowa wszystkich głosów. Wystarczy najwyższa liczba głosów spośród wszystkich kandydatów, nie obowiązuje również próg wyborczy.

 

 

Świadomość wyborcza.

Wybierzemy osoby, z którymi będziemy współpracować i które będą decydowały o tym, co się będzie działo w naszych miejscowościach przez 4 lata. Powierzymy im tak ważne sprawy, jak edukacja naszych dzieci, funkcjonowanie urzędu i nasze bezpieczeństwo. Zadbajmy wspólnie o to, aby mieszkańcy licznie wzięli udział w wyborach i świadomie zdecydowali, na kogo zagłosują! Niech każdy odnajdzie swoją ulicę i okręg, do którego należy oraz zapozna się z potencjalnymi radnymi. Wybierzmy osobę, której możemy zaufać, która potrafi współpracować z mieszkańcami, która jest aktywna przez cały czas, a nie tylko w okresie wyborów. Musimy mieć świadomość, że od naszego wyboru, od naszego głosu zależy funkcjonowanie gminy. 4 lata temu w Chwaszczynie udział w wyborach wzięło niespełna 50% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Prawie 50 głosów było nieważnych, a z Chwaszczyna startowało 15 kandydatów. Czy nieważne głosy wynikały z błędnego wypełnienia karty, czy z braku świadomości Chwaszczynian? Teraz mamy 6 kandydatów z 1 okręgu i 5 kandydatów z 2 okręgu, a w Tuchomiu 6 kandydatów. Poznajmy kandydatów i wybierzmy świadomie.

Dlaczego warto wziąć udział w wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe są bardzo ważne i charakteryzują się pewną specyfiką. Mają zasięg lokalny. W przeciwieństwie do wyborów ogólnokrajowych mamy szansę w bezpośrednich spotkaniach poznać prawie każdego kandydata. Dobrze dokonany wybór ma znaczny wpływ na jakość życia. To burmistrz wraz ze sprawnie działającą Radą Miejską będzie decydował, na co przeznaczone będą m.in. pieniądze z naszych podatków. Na poziomie gminy możemy zdecydować, na co bezpośrednio przeznaczymy NASZE pieniądze. Każde sołectwo będzie reprezentował co najmniej jeden radny, który będzie głosem wszystkich mieszkańców i bezpośrednio będzie wpływał na decyzje rady gminy. Jeśli chcesz mieć wpływ na to, na co będą przeznaczone środki z budżetu gminy, czyli TWOJE PIENIĄDZE, pójdź i zagłosuj – to nic nie kosztuje, a przynosi zyski.

 

 

Karol Krefta

 

źródło: glosuj.org.pl, maszglos.pl, wybory2010.pkw.gov.pl, własne

 

 

Artykuł pochodzi z listopadowego numeru gazety Chwaszczyno.pl

 gazeta-chwaszczyno-pl-11-2014-strona001

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.