W dniu 22 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Sołeckiej w uzupełnionym po wyborach składzie. Na spotkanie zaproszono Mariana Marszałkowskiego – właściciela Zakładu Usług Komunalnych Glincz (ZUK Glincz – przyp. red.), specjalistę energetyki przemysłowej inż. Wiesława Lorbieckiego, oraz przedstawiciela naszej redakcji. Głównym problemem poruszanym podczas spotkania z Marszałkowskim były braki w dostawie wody spowodowane skokami napięcia w sieci elektrycznej.


co-z-ta-woda-chwaszczyno-pl-2Rada Sołecka w składzie przewodniczący sołtys Gerard Barsowski, sekretarz Mirosław Nowak oraz członkowie Jolanta Wiercińska, Marek Licbarski oraz Krzysztof Naczke zadawała liczne pytania Marszałkowskiemu. Z ust właściciela ZUK Glincz mogliśmy się dowiedzieć, że przyczyną braku w dostawie wody jest stycznik, który uniemożliwia prawidłowe działanie sterownika załączającego stację agregatów prądotwórczych. Jak ustaliliśmy stacja pomp w Chwaszczynie przy ulicy Oliwskiej zasilająca sieć wodociągową jest wyposażona w agregat prądotwórczy, który jest załączany w przypadku zaniku zasilania z sieci elektrycznej. W czym więc tkwi problem – skoro jest agregat, to wystarczy go tylko odpalić? Jak wyjaśnił nam Marian Marszałkowski stycznik znajdujący się w sterowniku jest w stanie do 6-ciu razy załączyć agregat. W przypadku większej ilości zaników zasilania lub skoków napięcia sterownik ten musi być ręcznie zresetowany przez osobę, która przyjedzie z Glincza do stacji pomp w Chwaszczynie. Marszałkowski zapewnił nas, że w najbliższym czasie stycznik zostanie wymieniony na inny, który do 30-razy będzie w stanie podjąć próbę załączenia agregatów. Właściciel ZUK Glincz dodał, że w pozostałych obiektach należących do firmy nie zdarzają się podobne awarie. W Chwaszczynie jest największa awaryjność sieci energetycznej – stwierdził Marian Marszałkowski.


W dalszej części zebrania omawiano inne problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem sieci wodociągowej oraz sanitarnej.


Marszałkowski stwierdził, że jego firma wystąpiła już w ubiegłym roku do burmistrza Jerzego Żurawicza o przyznanie dodatkowych środków na wymianę azbestowych rur znajdujących się w ulicy Rewerenda. Nie był w stanie udzielić odpowiedzi, czy w tym roku nastąpi taka inwestycja. Jak wiadomo przyznanie środków leży w gestii Rady Miejskiej w Żukowie, w której dzięki nam samym – mieszkańcom Chwaszczyna – nie mamy żadnego przedstawiciela.


co-z-ta-woda-chwaszczyno-pl-3Właściciel ZUK Glincz wyjaśnił również w jaki sposób wygląda przyjmowanie zgłoszeń o awarii sieci wodociągowej w godzinach nocnych i w święta, kiedy zakład jest zamknięty. Osoba, która zgłasza problem z siecią wodociągową łączy się z… stróżem nocnym, który powiadamia kierownika, a kierownik dyżurnych. Kierownik powiadamia również właściciela ZUK Glincz. Po określonym czasie, jak wszyscy się obudzą i zbiorą w zakładzie następuje wyjazd (dyżurni mieszkają w większości w Glinczu i okolicach).


W stacji Chwaszczyno jest monitoring – jeśli jest mała awaria to system nas nie powiadamia, jak jest wyłączenie prądu to właściciel ZUK Glincz oraz kierownik dostają esemes.


Na zapytanie Rady Sołeckiej dlaczego nie ma stałej obsługi 24 h Marszałkowski wyjaśnił, że wszyscy od tego odchodzą, gazownia, energia itd.


Jak się dowiedzieliśmy do Mariana Marszałkowskiego wszystkie stacje wodociągowe w gminie wyglądają źle, jedyną dobrą jest ta w Pępowie. W Chwaszczynie są dwie pompy głębinowe o wydajności 100 m3 oraz 36 m3 na godzinę. Zdaniem właściciela ZUK Glincz problem zwiększonego poboru wody w okresie letnim rozwiązałoby wybudowanie drugiego zbiornika z wodą o pojemności 200 m3.


W Chwaszczynie płukanie sieci wodociągowej odbywa się raz w roku. Raz na kwartał robione jest badanie wody. W 1991 roku sieć wodociągowa w Chwaszczynie liczyła 8 km długości, obecnie jest to około 170 km.


Po krótce omówiono również kwestie związane z działaniem instalacji sanitarnej w naszej miejscowości. Jak do tej pory działa ona prawidłowo, a ścieki tłoczone są do Gdańska. W stacji rozprężnej w Osowie monitorowane jest stężenia siarkowodoru – jak na razie jego stężenie utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie.


W imieniu naszej redakcji pragniemy serdecznie podziękować sekretarzowi Rady Sołeckiej Mirosławowi Nowakowi za zaproszenie nas na spotkanie Rady Sołeckiej. Żywimy nadzieję, że na kolejne również zostaniemy zaproszeni, gdzie będziemy mogli przedstawiać pomysły mieszkańców oraz wspólnie działać dla dobra naszej miejscowości.

 

Wojciech Albecki

redaktor Chwaszczyno.pl

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.