Obecne czasy nie są najłatwiejsze, codziennie towarzyszy nam stres. W momencie, gdy nasze problemy nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, warto rozważyć pomoc specjalisty. Odpowiednia terapia może pomóc nam na nowo cieszyć się życiem. W szczególności o terapii powinny pomyśleć osoby DDD oraz po rozstaniu.
Na czym polega terapia DDD?
Zazwyczaj osoby DDD od dawna mają różne problemy psychospołeczne. Zmagają się z szeregiem objawów takich jak: niskie poczucie wartości, słabe samopoczucie oraz objawy depresji. Bardzo często stale towarzyszy im niepokój, co przekłada się na trudności w podejmowaniu decyzji, unikaniu wchodzenia w relacje międzyludzkie czy problemy w pracy. Najlepszym sposobem na lepsze samopoczucie osób DDD jest podjęcie terapii grupowej.
Taka terapia ma charakter zamknięty, więc jej uczestnicy od początku do końca tworzą zamknięte grono. W składzie grupy znajduje się również terapeuta. Sesje trwają zazwyczaj określony czas, a liczba spotkań jest stała. Dla uczestników ważne jest nieopuszczanie żadnej sesji. Program spotkań opiera się na elementach psychoterapii oraz wsparcia społecznego. Takie wsparcie pozwala na zmniejszenie poczucia izolacji oraz wstydu. Uczestnicy terapii uczą się mechanizmów działania oraz radzenia w sytuacjach stresowych. Pod koniec terapii osoby te doznają poprawy samopoczucia, regulacji emocji czy łagodzenia lęku.
Na pierwszym spotkaniu członkowie dowiedzą się, jakie są reguły oraz jak wygląda terapia. Terapia DDD Warszawa na początku skupia się na przedstawieniu członków, można przedstawić swoje oczekiwania oraz podać powody przystąpienia. Kolejnym krokiem jest ustalenie zasad funkcjonowania grupy, na przykład prywatności, szacunku czy kwestii związanych z komunikacją. Na koniec spotkania zostaje czas na podzielenie się informacjami, które dotyczą doświadczeń uczestników grupy.Kolejne spotkania wyglądają podobnie. Uczestnicy dzielą się obecnie przeżywanymi doświadczeniami oraz sytuacjami, które były dla nich trudne. Członkowie dostają wsparcie od grupy, jeśli zachodzi taka konieczność. W Rodzina Od Nowa kolejnym punktem spotkania jest realizacja tematu przewodniego. Są to między innymi: współuzależnienie, stawianie granic czy praca nad rolami rodzinnymi. Podczas ostatniej części spotkania uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami po odbytym spotkaniu.
Terapia po rozstaniu
Koniec związku to bardzo stresujący moment w życiu każdego człowieka. Taka sytuacja może prowadzić do depresji, ataków paniki i uczucia niepokoju. Powszechne są problemy ze snem, a te doprowadzają do kłopotów z koncentracją oraz pamięcią. W wielu przypadkach uczucie do byłego partnera mogą być sprzeczne oraz trudne. Wszystko komplikuje się, gdy trzeba kontaktować się ze sobą ze względu na dzieci. Terapia po rozstaniu uczy jak można poradzić sobie z tą trudną sytuacją.