Strzelenka 2011 – pomyślnie i obficie

{module do-reklamy-intertekst|none}

Końcówka roku to czas podsumowań. Również i dla chóru „Strzelenka” z Tuchomia, który uwieńczył ten rok wielkim i pierwszym poważnym sukcesem na niwie festiwali i konkursów dla chórów i zespołów kaszubskich. 29 grudnia 2011r. na VI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie chór „Strzelenka” zajął drugie miejsce. Na najwyższym stopniu podium stanął Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska z Lęborka, a trzecie miejsce przypadło Kaszubskiemu Zespołowi Regionalnemu „Levino”, również z Lęborka. Nagrodę specjalną Grand Prix od wójta Gminy Kosakowo otrzymał chór „Lutnia” z Luzina.

 

Oprócz tego chór aktywnie włączał się w działalność kulturową i religijną naszego regionu i parafii w Chwaszczynie. „Strzelenka” śpiewała podczas trzech mszy kaszubskich w kościele p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, a także gościnnie w Baninie w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (styczeń), w Żukowie w kościele p.w. WNMP (luty) i w Gdańsku-Osowej w kościele p.w. św. Polikarpa (październik). Chór śpiewał także na drodze krzyżowej w języku kaszubskim w Chwaszczynie i w Sianowie w Sanktuarium Królowej Kaszub (marzec). Zespół z Tuchomia jednoczył się z wszystkimi Kaszubami podczas VI Dnia Jedności Kaszubów, który odbył się w Słupsku (marzec). W kościele chwaszczyńskim chór zaśpiewał podczas Apelu Jasnogórskiego, gdzie wykonał m.in. Litanię Loretańską w języku kaszubskim (maj).

 

Na zaproszenie autorki obrazów p. Sabiny Szlahs „Strzelenka” uświetniła swoim występem wystawę pt. „Niezapomniane Wiejskie Klimaty”, która miała miejsce w Chmielnie (maj). Chór wziął udział w dwóch odpustach wejherowskich, gdzie razem z innymi członkami Rady Chórów Kaszubskich śpiewał podczas mszy świętych (maj). W Lęborku podczas XIII Światowego Zjazdu Kaszubów „Strzelenka” zaśpiewała na mszy świętej i uczestniczyła w programie zjazdu (lipiec). Na zakończenie wakacji chór skorzystał z zaproszenia i wystąpił podczas festynu parafialnego w Żukowie przy kościele p.w. WNMP, który miał miejsce 15 sierpnia. Końcówka roku dostarczyła wiele radości, gdyż „Strzelenka” zajęła drugie miejsce na VI Festiwalu Kolęd Kaszubskich w Pierwoszynie, który odbył się 29 grudnia 2011r.

 

Chór „Strzelenka” z Tuchomia istnieje niespełna 3 lata. Nazwa chóru pochodzi od rzeki, która przepływa przez wieś i wpada do Raduni. Chór powstał z zamiłowania mieszkańców Tuchomia do śpiewu i muzyki. Jak sami mówią: śpiewają, bo jest to ich pasja. Jest to chór mieszany, amatorski. W swoim repertuarze mają pieśni i piosenki zarówno polskie i kaszubskie, biesiadne i religijne. Członkowie chóru w zdecydowanej większości pochodzą z Tuchomia, ale są też chórzyści z pobliskich miejscowości. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają zamiłowanie do śpiewu, tych, którzy chcą się oderwać od zajęć codziennych i wypełnić swój czas, tych zaangażowanych w działalność kulturową regionu, parafii i nie tylko, tych, którzy chcą się pośmiać i poznać naprawdę dobrze zgraną grupę, do wstąpienia w szeregi chóru „Strzelenka”. Nieznajomość języka kaszubskiego nie jest żadną przeszkodą, wszyscy się go uczymy nawzajem i na bieżąco. Próby co tydzień w czwartek o godz. 19.00 w domku przy boisku w Tuchomiu. Serdecznie zapraszamy!

 

dyrygent chóru „Strzelenka”

Karol Krefta

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.