Strażacy przestrzegają i apelują!

Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie apeluje do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas sezonu grzewczego.

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Czad jest bezbarwny i bezwonny, dlatego chwila, kiedy staje się groźny dla naszego organizmu jest tak trudna do ustalenia. W związku z tym należy stawiać na profilaktykę. Przepisy zobowiązują także do regularnego czyszczenia kominów!

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla: jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), który blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Aby uniknąć zaczadzenia należy bezwzględnie przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza. Użytkować sprawne techniczne urządzenia oraz stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. Częstą praktyką jest także zaklejanie i zasłanianie kratek wentylacyjnych. Nie należy tego czynić gdyż poprawność działania wentylacji służy wymianie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. W przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Należy także często wietrzyć pomieszczenia, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien oraz nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej. Dobrym zwyczajem jest także stosowanie czujników wywołujących lokalny alarm w przypadku pojawienia się
w pomieszczeniu stężeń czadu czy też gazu powyżej dopuszczalnych norm. Pamiętajmy jednak aby były to urządzenia dobrej jakości i certyfikowane.

Jest wiele przyczyn powstawania pożarów. Stosując jednak kilka podstawowych zasad możemy je całkowicie wyeliminować lub ograniczyć do minimum. W przypadku stosowania elektrycznych urządzeń grzewczych zadbajmy o właściwy stan instalacji elektrycznej oraz miejsca ustawiania urządzeń grzewczych. Nie lubią one bliskości materiałów łatwopalnych takich jak wykładziny podłogowe, drewniane zabudowy czy też ciecze palne. A przede wszystkim żadne z urządzeń grzewczych nie lubi w swoim otoczeniu bałaganu. Nie stawiajmy blisko pieców kartonów, łupin drewna czy podpałek.

Zwracamy się zatem z apelem o utrzymanie porządku w piwnicach, w szczególności w pomieszczeniach takich jak kotłownie i składy opału oraz o to, aby w każdym domu znajdowała się sprawna gaśnica typu ABC minimum 4 kilogramowa stanowiąca nasz podręczny sprzęt przeciwpożarowy.

Wysoka temperatura, czasem iskry z otwartego paleniska mogą w mgnieniu oka i poza naszą kontrolą wywołać pożar stanowiący zagrożenie dla naszego życia, zdrowia i mienia.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu swojego mienia. Na rynku ubezpieczeniowym jest wiele firm, które świadczą w tym zakresie usługi. W przypadku nieszczęścia świadczenie odszkodowawcze pozwoli nam szybciej stanąć na nogi i odbudować nasz dom. Przy zawieraniu polisy warto jednak zwrócić uwagę na jej zakres oraz wymogi i ograniczenia zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, pozwoli nam to na uniknięcie wielu kontrowersyjnych sytuacji w przypadku zgłaszania szkody.

Pamiętajmy, chwila nieuwagi, małe zaniedbanie może kosztować nas bardzo wiele, a życie nasze i naszych najbliższych jest najcenniejsze.

Zachęcamy także do wzbogacania swojej wiedzy poprzez odwiedzanie stron internetowych Państwowej Straży Pożarnej. Jedna z takich stron gdzie można w zaledwie kilka minut zadbać o swoje bezpieczeństwo znajduje się pod linkiem:

https://www.straz.pl/badz-bezpieczny/czad-cichy-zabojca

 

Ze strażackim pozdrowieniem

dh Krzysztof Glaza
sekretarz zarządu
OSP Chwaszczyno

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.