Srebrny jubileusz święceń kapłańskich ks. Proboszcza Piotra Gruby [zdjęcia]

11 czerwca w dużym kościele w Chwaszczynie odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich ks. Proboszcza Piotra Gruby.

 

Na Mszę Świętą o godz. 12:00 do nowej chwaszczyńskiej świątyni licznie przybyli kapłani, parafianie, goście i rodzina Jubilata. Homilię wygłosił ks. kanonik Stanisław Linda, uwypuklając najważniejsze cechy ks. Piotra, dzięki którym udało mu się wznieść nową świątynię i zjednoczyć ludzi o różnych przekonaniach.

jubileusz swiecen piotr gruba 63

Ks. kanonik Stanisław Linda, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku / fot. Sylwia Lipińska

Parafianie za sprawą ks. Łukasza zaangażowali się w przygotowanie Liturgii Słowa podczas Mszy Świętej. Przedstawiciele poszczególnych grup przedstawili czytania, psalm, modlitwę powszechną oraz procesję z darami. Prezentem od parafian zrzeszonych w różnych grupach duszpasterskich były kielich z pateną i puszka liturgiczna. Rada ekonomiczna przekazała ks. Piotrowi nowy komputer, a dzieci przygotowały dużą laurkę.

jubileusz swiecen piotr gruba 140

Ks. Piotr Gruba z laurką wykonaną przez dzieci z parafialnych grup duszpasterskich / fot. Sylwia Lipińska

Na Mszy Świętej pieśń w języku kaszubskim zaśpiewał chór „Strzelenka” z Tuchomia. Po Eucharystii ks. Piotr dla wszystkich, którzy modlili się w jego intencji, przygotował ciepłą zupę serwowaną przez panie z Dworku „Oleńka” w Tuchomku oraz słodkie przekąski. Do tańca przygrywali Sylwester i Jacek Wentkowie.

jubileusz swiecen piotr gruba 194

Poczęstunek serwowany przez panie z Dworku „Oleńka” w Tuchomku / fot. Sylwia Lipińska

Neoprezbiterzy rocznika 1992 przeszli do historii Kościoła na Pomorzu. Wszystko to za sprawą bulli papieskiej Totus Tuus Poloniae populus, stanowiącej nowy podział terytorialny Kościoła w Polsce.

Tym samym 23 maja 1992 roku w Gdańsku święcenia kapłańskie z rąk ks. abpa Tadeusza Gocłowskiego przyjęło 12 diakonów, a po dwóch tygodniach 6 czerwca 1992 roku w Pelplinie ks. abp Jan Bernard Szlaga wyświęcił wówczas 36 księży, z czego 14 podjęło posługę w Archidiecezji Gdańskiej (w tym ks. Piotr Gruba), 13 w diecezji pelplińskiej, 8 w diecezji toruńskiej, a jeden, już świętej pamięci, w diecezji kaliskiej. Księża biskupi, którzy konsekrowali diakonów tego rocznika, także już nie żyją.

jubileusz swiecen piotr gruba 100

Koncelebransi Mszy Świętej dziękczynnej w intencji ks. Piotra Gruby / fot. Sylwia Lipińska

Ks. Piotr Gruba urodził się 7 marca 1966 roku. Pochodzi z Grabowca, z parafii w Szemudzie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1992 roku z rąk ks. bpa Jana Bernarda Szlagi w Pelplinie. Dzień później odprawił Mszę Świętą prymicyjną w macierzystej parafii. Został skierowany do pracy duszpasterskiej w Wejherowie w parafii pw. św. Leona Wielkiego, gdzie był wikariuszem do 1997 roku.

jubileusz swiecen piotr gruba 129

Kielich – dar od parafian dla ks. Piotra (na pierwszym planie, po prawej stronie) / fot. Sylwia Lipińska

Kolejne 9 lat spędził w Żukowie w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie przez pewien czas był dyrektorem Parafialnej Szkoły Podstawowej. W roku 2006 sprawował posługę w Gdyni Cisowej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego. Przez kilka lat był duszpasterzem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Gdańskiej.

jubileusz swiecen piotr gruba 150

Wierni uczestniczący w Mszy Świętej dziękczynnej w intencji ks. Piotra Gruby / fot. Sylwia Lipińska

Dekretem ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia 1 lipca 2010 roku został proboszczem w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie. Zastąpił odchodzącego na emeryturę ks. kanonika Czesława Jakusz-Gostomskiego. Zadaniem ks. Piotra było zbudowanie nowej świątyni, gdyż mały kościół był niewystarczający dla rozrastającej się parafii. Budowa świątyni wciąż trwa, jednak efekty pracy widoczne są gołym okiem.

jubileusz swiecen piotr gruba 203

Dla każdego coś słodkiego – najmłodsi parafianie korzystają z poczęstunku / fot. Sylwia Lipińska

Dewizą kapłańską ks. Piotra Gruby są słowa z Mszału Rzymskiego: „Módlcie się, aby moją i waszą Ofiarę przyjął Bóg, Ojciec Wszechmogący”.

Zdjęcia wykonała Sylwia Lipińska. Dziękujemy!

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.