Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC – o czym warto wiedzieć?

Autor: nadesłane

OC jest obowiązkową polisą, do wykupienia której zobligowany jest każdy właściciel samochodu. Co jednak dzieje się z ubezpieczeniem w momencie sprzedaży auta? Dowiedz się więcej, aby w pełni wykorzystać swoje prawa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu. W praktyce oznacza to, że nowy właściciel auta ma możliwość skorzystania z polisy – o ile jest jeszcze ważna.

Sprawdź czy nabywany samochód ma ważne OC

Z założenia każde auto poruszające się po drodze powinno mieć wykupione ubezpieczenie OC. Może się jednak zdarzyć, że polisa zakończyła się, a nie zostaniesz o tym poinformowany przez zbywcę. Zamiast ryzykować, możesz samodzielnie sprawdzić ważność ubezpieczenia – wystarczy tylko skorzystać z informacji zawartych w ogólnodostępnej bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

To bardzo ważny krok, ponieważ jeżdżąc bez ważnej polisy narażasz się na karę finansową nakładaną przez UFG właśnie.

Co zrobić z ubezpieczeniem po zakupie auta?

Zgodnie z przepisami, zbywca ma obowiązek poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży pojazdu. Nowy właściciel może natomiast zdecydować, co zrobić z polisą. Do wyboru ma:

  • zachowanie OC po poprzednim właścicielu
  • wypowiedzenie umowy OC.

Jeśli decyduje się na pierwszy wariant, wówczas ubezpieczyciel przeprowadza rekalkulację składki. Na nowo szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe i podawana jest nowa wartość składki – różnicę trzeba będzie dopłacić, jeśli taką decyzję podejmie firma.

W drugim przypadku można zrezygnować z polisy – wypowiedzenie OC składa nabywca. Wniosek musi mieć formę pisemną – trzeba podać numer ubezpieczenia, dane pojazdu i dane nowego właściciela.

Więcej o dostępnych możliwościach przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/polisa-oc-kupno-sprzedaz-auta.

Zostawiasz OC? O tym pamiętaj

Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z polisy OC po poprzednim właścicielu musisz pamiętać o ważnej kwestii. Po wygaśnięciu ubezpieczenia, umowa nie przedłuży się automatycznie. Dlatego kilka dni przed terminem ważności należy podpisać nową umowę – np. z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki temu zachowasz ciągłość ubezpieczeniową i nie narazisz się na karę nakładaną przez UFG.

Wypowiadasz umowę OC? Nie przepłacaj za nową polisę

Jeśli podejmujesz decyzję o wypowiedzeniu umowy OC, musisz wykupić nową polisę. Nie może to być przypadkowa oferta, ponieważ wiele na tym stracisz. Pamiętaj, że zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo – nie zależą od wysokości składki. Dlatego wybierz najtańsze OC – w ten sposób zaoszczędzisz nawet do 50%.

W wyborze konkretnej oferty pomoże serwis porównywarkowy – wystarczy skorzystać z kalkulatora internetowego, aby uzyskać informację o cenach zaproponowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli.

Źródło: foto unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.