Spotkanie w sprawie zmiany napisu na obelisku w centrum Chwaszczyna – 7 lipca godz. 19.00

 

Serdecznie zapraszam na spotkanie mieszkańców Chwaszczyna oraz wszystkie osoby zainteresowane, którzy chcieliby wyrazić opinię na temat konieczności zmiany aktualnie widniejącego napisu na obelisku zlokalizowanego w centrum Chwaszczyna. Spotkanie odbędzie się w dniu 7 lipca 2016 roku (czwartek) o godz. 19.00. w szkole w Chwaszczynie.

 

Dlaczego organizujemy spotkanie?

W dniu 11 listopada 2015 r. po rewitalizacji uroczyście został odsłonięty obelisk poświęcony mieszkańcom Chwaszczyna i okolic poległym podczas II wojny światowej. Odsłonięcie poprzedziły liczne spotkania konsultacyjne, w tym dwa dotyczące napisu, który został na nowo zredagowany.

W marcu br. do Burmistrza Gminy Żukowo wpłynęło pismo Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, które w imieniu mieszkańców Chwaszczyna i okolic zażądało zmian w treści napisu uznając go za fałszowanie polskiej historii. Ponadto wskazano, że treść napisu nie została uzgodniona z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zostaliśmy poproszeni przez Burmistrza, jako inicjatorzy renowacji obelisku, o ustosunkowanie się do tych zarzutów.

W odpowiedzi podtrzymaliśmy dotychczasowe stanowisko w sprawie i poprosiliśmy Burmistrza o dokończenie procedury formalnej, tj złożenie wniosku o opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Burmistrz po zasięgnięciu niezależnej opinii prof. zw. dr hab. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, zwrócił się do Rady ze stosownym wnioskiem o zaopiniowanie istniejącego napisu.

Przed kilkoma dniami otrzymaliśmy stanowisko Rady, które uznaje dotychczasowy napis za niewłaściwy. Rada proponuje nową treść napisu.

Burmistrz zwraca się z prośbą o opinię mieszkańców Chwaszczyna w zakresie zmiany treści napisu na proponowany przez Radę. Na spotkaniu wspólnie określimy stanowisko naszej społeczności w tej sprawie.

W załączeniu pismo sołectwa Chwaszczyno dotyczące uzgodnienia treści napisu oraz otrzymane stanowisko Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Jolanta Wiercińska
Sołtys sołectwa Chwaszczyno

 

pdfpismo_rs_31_05_2016.pdf4.89 MB

pdfopinia_ropwim_06_2016.pdf696.78 KB

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.