Spotkanie dotyczące dotacji na kolektory słoneczne

{module do-reklamy-intertekst|none}


W miniony poniedziałek w Zespole Szkół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy Energa Obrót SA. Tematem przewodnim była możliwość uzyskania dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW – przyp. red.) na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

 

Na spotkaniu można było dowiedzieć się kilku ciekawostek dotyczących Energi. Obecnie spółka ta prowadzi produkcję prądu m.in. w 46 własnych elektrowniach wodnych, a 15 % ogółu energii elektrycznej wyprodukowanej przez Energę pochodzi z źródeł odnawialnych.


Według przedstawionych nam informacji w naszych warunkach na Pomorzu kolektory słoneczne pokrywają w skali całego roku zapotrzebowanie w wysokości 60 % CWU (CWU – ciepła woda użytkowa – przyp. red.). Cała inwestycja zwraca się po różnym czasie w zależności od sposobu podgrzewania CWU. Najszybciej zwrot następuje przy ogrzewaniu prądem CWU.


Jak zapewniali nas przedstawiciele Energi inny rodzaj baterii słonecznych – [[ogniwa fotowoltaiczne]] osiągają w naszych warunkach sprawność zaledwie 18 %, a ich koszt jest o wiele większy. Tak więc według przedstawicieli Energi nie opłaca się produkować prądu w domowych warunkach za pomocą paneli fotowoltaicznych.


Za pośrednictwem Energi można uzyskać dotację w wysokości 45 % kosztów kwalifikowanych inwestycji. Obejmują one zarówno zakup urządzeń oraz ich montaż.


Przykładowy zestaw dla 2-4 osób z zbiornikiem 200 l na CWU z 2 kolektorami słonecznymi kosztuje z dotacją 5999 zł, a bez dotacji 10702 zł. Obie wymienione kwoty z dotacją lub bez obejmują zakup 2 paneli słonecznych ich montaż, zakup i montaż zbiornika na CWU oraz pozostałych urządzeń i przewodów.


Dla rodziny 3-5 osobowej montuje się 3 [[panele słoneczne]] oraz zbiornik 300 l CWU, a koszt po otrzymaniu dotacji wynosi 6999 zł.


Co roku [[NFOŚiGW]] wydaje coraz większe sumy na panele słoneczne w 2010 roku była to kwota 6 696 tys. zł, w 2011 roku 79 563 tys. zł z czego obie zostały w 100 % wykorzystane, a w 2012 roku planuje wydać 131 466 tys. zł z czego na dzień 1.VIII wydatkowano już 42,7 % całej sumy.


Dotację oblicza się według następującego kryterium: na każdy m2 kolektora zakłada się wydatek 2.500 zł z czego oblicza się kwotę 45 %, która stanowić będzie dotację. Warunkiem uzyskania dotacji jest wzięcie pożyczki w jednym z 3 wyznaczonych banków (m.in. BOŚ, SGB). Nie można za gotówkę zakupić zestawu paneli słonecznych i uzyskać dotacji.


Jeśli zainteresowana osoba nie dostanie kredytu nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów względem Energi. Montaż urządzeń trwa 1-2 dni, a uruchomienie kredytu następuje po zakończeniu montażu.


Po otrzymaniu dotacji trzeba przez okres minimum roku utrzymywać urządzenie tzn. nie można go sprzedać, zamienić, usunąć. Czynnik roboczy (glikol) należy w panelach słonecznych wymieniać co 5 lat – koszt czynnika to około 200 zł (dla urządzenia 2-4 osobowego), a robocizny około 150 zł.


Wśród zgromadzonych gości pojawiały się co rusz głosy – czy to się opłaca. Jak ustaliliśmy z otrzymanej dotacji należy zapłacić podatek dochodowy w kolejnym roku podatkowym (na ogół jest to 18-19 %). Prowizja za udzielenie kredytu na panele słoneczne w BOŚ wynosi 3 % plus 10-12 % oprocentowania w skali roku. Zakładając, że pożyczkę bierzemy na 2 lata z otrzymanej dotacji „odpada” 19 % podatku oraz nawet 27 % kosztów kredytu, czyli łącznie nawet 45-46 %. Czyli tak naprawdę nie dostajemy 45 % dotacji na „czysto”, lecz po odjęciu kosztów kredytu i podatku dochodowego dostajemy około 24 %, czyli zaledwie ¼ całości inwestycji.

 

Wojciech Albecki


spotkanie-chwaszczyno-dotacje-na-panele-sloneczne-1

spotkanie-chwaszczyno-dotacje-na-panele-sloneczne-3

spotkanie-chwaszczyno-dotacje-na-panele-sloneczne-4


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.