Smart houses – co wiesz o inteligentnych domach?

Dzisiejszy świat nieustannie zaskakuje nas nowymi technologiami oraz rozwiązaniami, które mają znacznie ułatwić oraz usprawnić nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego też z pewnością nikogo nie zdziwił pomysł tak zwanych smart houses, czyli inteligentnych domów, które mają odciążać nas od wykonywania wielu rutynowych czynności.

Po co nam inteligentne domy?

Smartfony, smartwatche, smart TV… Określenie „smart” zdaje się być nam coraz bliższe. Bo teraz, oprócz użytkowania inteligentnych urządzeń, równie dobrze możemy stać się posiadaczami jednego, wielkiego mądrego ,,urządzenia”… – inteligentnego domu. I choć pomysł ten jest stosunkowo nowy, już zdołał zyskać swoich pierwszych popleczników. W założeniu bowiem, smart houses mają minimalizować koszty eksploatacji, maksymalizować swoją funkcjonalność oraz możliwie jak najwydatniej zwiększać oferowany komfort oraz bezpieczeństwo.

Na czym to polega?

W założeniu, inteligentny dom ma być oszczędny i prosty w obsłudze. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że odciąży Cię on od codziennych, rutynowo wykonywanych czynności – będzie wykonywał je bez Twojego udziału, jednocześnie dbając o ograniczenie Twoich wydatków. Dodatkowo zapewni Ci potrzebne bezpieczeństwo, czyli jednym słowem zadba o wszystko, co jest Ci najbardziej niezbędne. Inteligentny dom znacznie uprości i ułatwi codzienne funkcjonowanie.

A jak wygląda to w praktyce?

Mądry dom wyposażony zostaje w specjalne czujniki i sensory, które zbierają informacje o tym, co dzieje się zarówno w nim, jak i w jego otoczeniu. Analizując takie dane, podejmuje samodzielne decyzje, które optymalizują jego funkcjonowanie. Co więcej, zainstalowane czujniki i sensory umożliwiają także komunikację pomiędzy poszczególnymi systemami, które działają w budynku. Przykładowo, instalacja ogrzewania współpracować może z czujnikiem obecności czy też systemem alarmowym, co sprawia, że system grzewczy może dostosować panującą w domu temperaturę do faktu obecności bądź nieobecności w nim lokatorów. Może również regulować temperaturę w zależności od rodzaju pomieszczenia – niższą ustawiając na przykład w miejscach wystawionych na intensywne działanie promieni słonecznych bądź też w pomieszczeniach, z których korzystamy rzadziej.

Przykładowe zastosowania

Kontrola ogrzewania to tylko jedno z udogodnień inteligentnego systemu zarządzania obiektem mieszkalnym. Dzięki obecnym w domu instalacjom, możemy sterować także urządzeniami, które znajdują się poza domem, takimi jak furtka, brama garażowa czy oświetlenie zewnętrzne. Nikogo nie zdziwi też chyba fakt sterowania roletami antywłamaniowymi, jednak znacznym udogodnieniem jest możliwość zastosowania dla nich zintegrowanego systemu, zamiast montowania dużej ilości włączników pojedynczo. Ciekawym rozwiązaniem jest też inteligentne oświetlenie, automatycznie włączane w momencie wejścia do pomieszczenia, i wyłączane w chwili wyjścia. W wielu domach i mieszkaniach popularne jest także stosowanie oświetlenia sterowanego za pomocą Bluetooth – poprzez smartfon lub tablet. (źródło: https://www.autoid.pl/)

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.