Skup srebra – co warto wiedzieć?

Autor: nadesłane

Srebro zalicza się do metali szlachetnych, które doskonale przewodzą ciepło oraz energię elektryczną. Ze względu na swoje cenne właściwości surowiec ten wykorzystywany jest więc nie tylko w jubilerstwie, ale również w przemyśle, a nawet w branży medycznej. Recykling srebra to zadanie, które umożliwia powtórne wykorzystanie metalu, jednocześnie zachowując jego nieodnawialne złoża.

Czym jest srebro?

Srebro to metal szlachetny, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „Argentum” oznaczającego w bezpośrednim tłumaczeniu „jasny”. Określenie to nie wzięło się znikąd, ponieważ srebro to jeden z najjaśniejszych metali, co wpływa na sposób jego wykorzystania, np. w jubilerstwie. Ze względu na swoje cenne właściwości wynikające z doskonałego przewodnictwa ciepła i energii elektrycznej jego zastosowanie jest znacznie szersze. Co ciekawe, srebro jako metal posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, stąd jest chętnie wykorzystywane w branży medycznej.

Wycena srebra przez stellmet.pl uzależniona jest od próby metalu. Zbadanie surowca za pomocą specjalnego urządzenia – spektrometru pozwala ustalić, ile czystego srebra znajduje się w konkretnym stopie. W praktyce im niższa próba tym metal jest twardszy, ponieważ czyste srebro jest bardzo miękkim surowcem. W obrocie dostępne są 4 próby srebra: 925, 875, 830 oraz 800.

Skąd można pozyskać srebro?

Srebro jest stosunkowo często wykorzystywanym metalem do produkcji biżuterii, narzędzi, czy specjalistycznych urządzeń. Ze względu na fakt, że naturalne źródła tego surowca są nieodnawialne, istnieje wiele firm, które zajmują się pozyskiwaniem go ze złomu przemysłowego. Na skupie przyjmowane jest srebro o każdej próbie, dzięki czemu jego odzyskiwanie w procesie recyklingu jest wydajniejsze. Firmom zajmującym się skupem można odsprzedać między innymi biżuterię, sztućce, posrebrzane przedmioty, druty, styki, blaszki oraz srebrne urządzenia, z których zostanie odzyskany metal.

Właściwości i zastosowanie srebra

Srebro to jeden z metali, który doskonale przewodzi energię elektryczną oraz termiczną. Jednocześnie jest niezwykle jasne oraz plastyczne. Jak już wspominaliśmy, posiada ono również właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, co stanowi wyjątek wśród innych, popularnych surowców o szerokim zastosowaniu.

Srebro wykorzystuje się:

  • w elektronice – metal doskonale przewodzi energię elektryczną, a jednocześnie nie ma tendencji do korozji, dzięki czemu stanowi doskonały materiał na styki,
  • w jubilerstwie – stopy srebra to jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji biżuterii, ale również sztućców, naczyń i niektórych przedmiotów codziennego użytku,
  • do lutowania – srebrne luty doskonale sprawdzają się podczas łączenia surowców,
  • do produkcji sprzętów medycznych – właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne zwiększają bezpieczeństwo pacjentów.

Ile kosztuje srebro?

Wpływa na nią aktualna sytuacja ekonomiczna na świecie. To po jakiej cenie występuje skup srebra zależy także od samej wartości złomu. Im jest ona wyższa, tym więcej możesz zarobić.

Ostateczna wycena uzależniona jest jednak każdorazowo od kursu srebra na giełdzie, masy złomu, a także jego gatunku. W celu jego ustalenia przed zakupem każdorazowo przeprowadzane jest badanie spektrometryczne, które pozwala ustalić próbę surowca. Czynność ta pozwala ocenić, ile czystego srebra znajduje się w sprzedawanym złomie.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.