Sekrety składników w kosmetykach naturalnych – co warto wiedzieć?

Autor: nadesłane

Kosmetyki naturalne są dostępne w sprzedaży od lat i cieszą się dużą popularnością. Być może Ty również wybierasz je podczas codziennych zakupów. Czy wiesz jednak, co wchodzi w ich skład? Sprawdź!

Kiedy kosmetyk zasługuje na miano naturalnego? Kluczowe kryteria

Uchodzą za produkty, które doskonale opiekują się skórą – odżywiają ją, wygładzają i nawilżają. Jednocześnie pozbawione są substancji mogących naruszać jej naturalną barierę ochronną. Tak właśnie postrzegane są naturalne kosmetyki. Co stoi za ich wyjątkowymi właściwościami? Formuła, a dokładniej wyselekcjonowane składniki. Aby produkt można było zaliczyć do kategorii kosmetyków naturalnych, musi on spełnić pewne wymagania. Jakie?

Podstawową kwestią jest ilość składników naturalnych w kosmetyku – najczęściej minimum wynosi 95 proc. I mimo że skład jest kluczowy, to znaczenie ma też brak substancji niepożądanych (np. SLS). Naturalne kosmetyki nie mogą być testowane na zwierzętach, a ich producenci muszą zwrócić uwagę na opakowanie. To kolejny czynnik, który odróżnia kosmetyki naturalne od kosmetyków konwencjonalnych – opakowania tych pierwszych są biodegradowalne lub nadają się do recyklingu.

Naturalne kosmetyki: Przewodnik po ich składnikach

Cały sekret naturalnych kosmetyków to ich skład. Nie są to przypadkowe substancje, ale kompozycje starannie dobrane z myślą o różnych potrzebach skóry. Dzięki temu zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą znaleźć zestawy kosmetyków dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. A jakie substancje najczęściej można spotkać w kosmetykach naturalnych? Oto kilka przykładów:

  • Oleje roślinne. Olej z pestek winogron ma właściwości regenerujące, a olej awokado sprawia, że naskórek jest nawilżony i przyjemny w dotyku.
  • Masła. Dobrym przykładem jest masło shea. Dzięki wysokiej zawartości witamin (np. E) i kwasów tłuszczowych łagodzi podrażnienia.
  • Wosk pszczeli. Można go znaleźć choćby w balsamach, których skład jest dedykowany skórze suchej, podrażnionej i wymagającej szczególnego nawilżenia.
  • Ekstrakty roślinne. Ekstrakt z wiśni japońskiej to źródło witamin i związków odżywczych, a w konsekwencji częsty składnik delikatnych żeli pod prysznic.

Krótki skład – czy jest obowiązkowy dla kosmetyków naturalnych?

Przyjęło się, że kosmetyki naturalne mają prosty i najczęściej obejmujący zaledwie kilka substancji skład. To błędne założenie. Oczywiście, wielu producentów kosmetyków naturalnych podkreśla krótką formułę, ale trzeba to uznać jedynie za wpisywanie się w rynkowe trendy. W przypadku kosmetyków naturalnych nie liczy się ilość, ale jakość – niektóre darmowe próbki kosmetyków wcale nie mają krótkiego składu, ale mimo to spełniają rygorystyczne wymagania i są kosmetykami naturalnymi.

Dla osób, które po raz pierwszy wnikliwie sprawdzają skład naturalnych kosmetyków, zaskoczeniem może być nie tylko liczba składników, ale również obecność konserwantów. Najczęściej konserwantami są składniki roślinne, chociaż nie jest to regułą – równie dobrze producent może wykorzystać delikatne konserwanty, które nie mają niepożądanego wpływu na skórę.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.