Rynek pracy w Gdańsku – Jak znaleźć oferty pracy?

Autor: nadesłane

Poszukiwanie pracy to zawsze spore wyzwanie, szczególnie jeżeli zamierzamy się przy okazji przeprowadzić. Dlaczego tak dużo osób coraz chętniej wybiera północne rejony Polski? Czy mieszkańcy Gdańska i okolic mogą liczyć na dobre oferty zatrudnienia? Co sprawia, że warto jest rozważyć zamieszkanie nad Zatoką Gdańską?

1. Praca w Gdańsku – jakie perspektywy oferuje to miasto?

2. Praca Gdańsk – gdzie jej szukać?

3. Praca w województwie pomorskim – dlaczego warto?

4. Jak zacząć poszukiwania pracy?

5. O czym pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Praca w Gdańsku – jakie perspektywy oferuje to miasto?

Wizja mieszkania blisko morza jest atrakcyjna dla wielu osób. Nic więc dziwnego, że ilość zapytań w wyszukiwarce odnośnie pracy w tym regionie jest dość duża. Nie da się też ukryć, że miejsca takie, jak Gdańsk przyciągają swoim pięknem, atrakcyjnym rynkiem nieruchomości, dobrą infrastrukturą i całkiem dużą ofertą dla wielu różnych typów pracowników. Nawet pomimo obecnie trwającej pandemii miasto notuje niewielki procent bezrobocia (5,2% w 2021 r.) i jednocześnie całkiem skutecznie ściąga na swój teren nowych mieszkańców. Co więcej, jest to dobry kierunek zarówno dla osób młodych, jak i tych posiadających już duże doświadczenie zawodowe – w Gdańsku coraz więcej przedsiębiorstw docenia starszych stażem pracowników i chętnie oferuje im pozycje w ramach swoich struktur. Według Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku już w 2017 roku co piąta firma zabiegała o pracowników po 50. roku życia. Sprawdź oferty pracy w Gdańsku na GoWork

Praca Gdańsk – gdzie jej szukać?

Chcąc znaleźć coś dla siebie w tym regionie powinniśmy przede wszystkim określić, czego oczekujemy: czy interesuje nas praca zdalna czy w biurze, pełny etat czy część etatu, czy potrzebna jest nam umowa zlecenie, umowa o pracę czy też współpraca w modelu B2B i tak dalej. Możliwości w zakresie wyszukiwania i aplikowania na ciekawe oferty jest bardzo wiele. Swoje poszukiwania możemy zacząć nie tylko w Urzędzie Pracy, ale przede wszystkim przez internet. Wiele lokalnych i ogólnokrajowych stron posiada bardzo duże zasoby dla osób zdecydowanych na pracę w tym regionie. Co więcej, dla wielu z nich rekrutacja online jest już standardem, co również ma znaczenie dla wielu z nas. Obecnie na najwięcej zainteresowania mogą liczyć pracownicy poruszający się w branży budowlanej, beauty, IT oraz reklamie, branżach transportowej i logistycznej, a także w edukacji czy handlu.

Praca w województwie pomorskim – dlaczego warto?

Nie da się ukryć, że Gdańsk śródmieście i okolice to jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Bliskość morza również jest dużą zaletą, ponieważ możemy cieszyć się nim przez cały rok, a nie tylko podczas urlopu. Większe miasta położone na terenie województwa pomorskiego są dobrze skomunikowane, przyjazne dla mieszkańców i wygodne do życia, zarówno dla singli jak i osób posiadających lub planujących założyć rodzinę. Przede wszystkim jednak możemy liczyć tutaj na stosunkowo dobre zarobki i możliwość wybrania ciekawej pracy dla siebie spośród wielu dostępnych ofert. Według informacji udostępnianych przez Biuletyn Informacji Publicznej, najlepiej zarabiającymi sektorami w 2019 roku na tym obszarze były:

  • działalność ubezpieczeniowa i finanse: 7386 zł brutto;
  • komunikacja i informacja: 9653 zł brutto;
  • działalność naukowa oraz techniczna: 7079 zł brutto.

Chociaż te branże niewątpliwie cieszyły się najlepszymi zarobkami, nie oznacza to że wykonując inny zawód nie będziemy w stanie wypracować w Gdańsku dobrej pensji. Zgodnie z informacjami lokalnego urzędu statystycznego, przeciętne miesięczne wynagrodzenie dla tego miasta wyniosło we wrześniu 2021 roku 7 032 zł, co stanowi trzeci najlepszy wynik w skali całego kraju.

Jak zacząć poszukiwania pracy?

Jeżeli planujemy zmianę pracy powiązaną z przeprowadzką i chcemy znaleźć coś dla siebie na terenie Gdańska, warto odpowiednio przygotować się do tego, siłą rzeczy dosyć wymagającego, procesu. W znalezieniu dobrej oferty pomoże nam Urząd Pracy, a także wiele lokalnych i ogólnokrajowych stron zbierających oferty pracy w najróżniejszych dziedzinach, jak na przykład przedstawiciel handlowy, specjalista dla branży IT, specjalista ds kontaktu z klientem, pracownik fizyczny i wiele innych. Jeżeli zależy nam na pozyskaniu jak najlepszej oferty, warto dopasować swoje CV do miejsc, w które chcemy je wysłać – dzięki temu mamy większe szanse na to, że osoby odpowiedzialne za rekrutację wyłapią naszą aplikację spośród innych.

O czym pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Gdy już uda nam się zdobyć zaproszenie na rozmowę, zwróćmy uwagę na to, by pojawić się na niej punktualnie. Pamiętajmy o uwzględnieniu czasu podróży, jeżeli aktualnie nie mieszkamy w Gdańsku lub jego najbliższej okolicy. Obecnie rynek pracy coraz bardziej otwiera się na rozwiązania online, w związku z czym istnieje szansa, że będziemy w stanie odbyć rozmowę kwalifikującą przez internet. W niektórych przypadkach pracodawca może być w stanie pomóc nam z relokacją, więc jeżeli już znajdziemy i przyjmiemy najlepszą ofertę dla siebie, warto o to zapytać.

Źródło grafiki: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.