Rozlicz PIT u siebie to do Ciebie wróci. Apel Burmistrza do mieszkańców gminy.

 

Istotną częścią dochodów wielu gmin i powiatów są wpływy z części PIT zapłaconego przez osoby składające deklaracje w urzędzie skarbowym na ich obszarze. Można więc powiedzieć, że faktycznie część zapłaconego PIT wróci do podatnika w postaci lepszych dróg, czy kanalizacji zbudowanych w miejscowości, gdzie ten podatnik mieszka i jednocześnie płaci podatki.

 

 

 

 

 

Zgodnie z prawem każdy obywatel Polski może rozliczać się tam, gdzie mieszka, niekoniecznie tam, gdzie jest zameldowany. Nie trzeba jeździć do urzędu skarbowego oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów, prosić rodziców o zaniesienie PIT-u, czy wysyłać go pocztą. W przypadku potrzeby wyjaśnień lub korekty złożonego zeznania, łatwiej jest skontaktować się z urzędem.

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczamy w miejscu zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego zawsze tam, gdzie ostatnio mieszkaliśmy. Zameldowanie nie ma w tym wypadku znaczenia.

 

Burmistrz Żukowa, Jerzy Żurawicz zaapelował do mieszkańców zameldowanych wciąż jeszcze poza terenem gminy, by w swoim rozliczeniu rocznym wykazali jako miejsce zamieszkania gminę Żukowo:

 

– Mamy około 3 tysięcy osób zamieszkujących na terenie gminy, ale faktycznie niezameldowanych tutaj – mówi burmistrz Jerzy Żurawicz. To właśnie do nich apeluje, by w rozliczeniu rocznym wykazali jako miejsce zamieszkania gminę Żukowo.

 

– Chcę zwrócić uwagę, że część podatku dochodowego od osób fizycznych trafia z powrotem do kasy samorządu, więc ważne jest, by trafiały do nas też podatki  od osób, które faktycznie mieszkają na naszym terenie – tłumaczy burmistrz.

 

Spora grupa mieszkańców zameldowanych jest np. w Trójmieście, mimo, że faktycznie mieszka na terenie gminy.  Te osoby chcą, żeby ich rejonie powstawały drogi, chodniki, czy kanalizacja. To wszystko jest możliwe, gdy do gminy będą spływały pieniądze z podatków. Jeśli jednak mieszkańcy gminy Żukowo nie wykazują miiejsca faktycznego zamieszkania – do budżetu gminy trafia mniej pieniędzy z tytułu podatku dochodowego niż powinno.
– Zależy mi na zwróceniu mieszkańcom uwagi, że to także od nich zależy, co będziemy w stanie zrobić w gminie – mówi Jerzy Żurawicz.

 

Burmistrz Żukowa wystosował apel do mieszkańców, by w rocznym rozliczeniu podatkowym wskazali jako miejsce swojego zamieszkania gminę Żukowo. Chodzi o adres zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, a nie adres zameldowania.

 

Razem z wypełnionym PIT-em należy złożyć w Urzędzie Skarbowym zgłoszenie aktualizacyjne NIP-3 – adres miejsca zamieszkania należy wpisać w części B-4 zaś adres zameldowania w części B-5 formularza.

 

DRUK NIP 3 (jak też pozostałe deklaracje podatkowe) można pobrać klikając w ikonkę „druki” na górze strony.


 

 

 


 

W ciekawy sposób Piaseczno sobie radzi z przekonywaniem swoich mieszkańców, że warto rozliczać się w miejscu zamieszkania:

Piaseczno okleiło cały urząd plakatami zachęcającymi do płacenia podatków w lokalnym urzędzie skarbowym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie hasło: „Bez PIT-a, d… zbita”.

Zbita…droga

Interpretacja dla mieszkańców Piaseczna, jest dość oczywista. Nie wszystkim jest jednak do śmiechu. Niektórzy uważają, że urzędnicy trochę przesadzili.

– Na pewno udało się zwrócić uwagę na problem i to jest sukces tej kampanii – tłumaczy Daniel Putkiewicz, wiceburmistrz Piaseczna.

 

Uważa, że nic złego się nie stało. Tym bardziej, że w literaturze pięknej też pojawiają się tego typu słowa. Poza tym każdy trzy kropki może interpretować inaczej.

– Piaseczno wita, twojego pita. Bez tego pita, droga zbita. Zbita z budżetu ponieważ nie starczyło na nią pieniędzy…

więcej na tvnwarszawa: http://www.tvnwarszawa.pl/stolica,news,-quot-bez-pit-a-d-zbita-quot-,131912.html

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/bez_pit_a_d_zbita_piaseczno_i_warszawa_namawiaja_do_186950.html

 


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.