Rodziny kolejny raz kolędowały w Chwaszczynie

V Rodzinne Spotkanie z Kolędą ponownie wypełniło całą nową świątynię, aby wspólnie z rodzinami chwaszczyńskiej parafii śpiewać pieśni bożonarodzeniowe. W niedzielę 8 stycznia wystąpiły 4 zespoły, a każdy przedstawił 2 kolędy.

Ksiądz Jan Twardowski pisał:

Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.
Żeby żadna czarodziejka po trzydziestu latach nie stawała się czarownicą.

 

Pewnie nikt nie potrafi sobie wyobrazić bożonarodzeniowego klimatu bez dźwięków kolęd, pastorałek. Słuchanych, śpiewanych głośno, nuconych z cicha. Ich początkiem staje się zachwyt nad Miłością, która „Ciałem się stała” i ten zachwyt serce ludzkie zapragnęło wyśpiewać.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego po Mszy świętej o godz. 15:00 wierni zgromadzili się w nowym kościele, aby wspólnie, rodzinnie śpiewać kolędy, pastorałki i piosenki o Bożym Narodzeniu. I choć właśnie ta niedziela kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego, to w tradycji polskiej kolędy śpiewamy aż do 2 lutego, tj. święta Ofiarowania Pańskiego.

v rodzinne spotkanie z koleda 6

Rodzina Munch i Przyjaciele / fot. Przemek Formella

Na V Spotkaniu Rodzinnym z Kolędą wystąpiły 4 zespoły, które zaśpiewały następujące utwory:

1. Rodzina Munch i Przyjaciele
• Dzisiaj w Betlejem (autorzy nieznani)
• Gdy się Chrystus rodzi (autorzy nieznani)

2. „Strzelenka” i Przyjaciele
• W żłobie leży (sł. i muz.: ks. Piotr Skarga)
• Bosy Pastuszek (sł.: Anna Warecka, muz.: Andrzej Seroczyński)

3. Rodzina Jażdżewskich, Rodaków i Przyjaciele
• Tryumfy Króla Niebieskiego (sł.: s. Anna Kiernicka, muz.: nieznany)
• Śliczna Panienka Jezusa zrodziła (autorzy nieznani)

4. „Kaszubki” Rodzinnie
• O gwiazdo betlejemska (sł.: ks. Zygmunt Odelgiewicz i ks. Alojzy Orszulok, muz.: ks. Zygmunt Odelgiewicz)
• Dzecątkò rodzy sã (sł. i muz.: Karol Krefta, tłum. na kaszb.: Tomasz Fopke)

Spotkanie rozpoczął ks. Proboszcz Piotr Gruba, a konferansjerem rodzinnego kolędowania był Łukasz Krefta, który pokrótce przedstawił historię każdej z kolęd. Nad sekcją techniczną i nagłośnieniem czuwał Piotr Chorostian.

v rodzinne spotkanie z koleda 29

Strzelenka i Przyjaciele z ucharakteryzowanymi pastuszkami / fot. Przemek Formella

Rodziny przygotowały różnorodny repertuar pieśni bożonarodzeniowych. Zabrzmiały najstarsze polskie kolędy sięgające XVII w., jak i te współczesne, tworzone w ubiegłym stuleciu. W Chwaszczynie nie zapominają także o kulturze kaszubskiej. „Kaszubki” Rodzinnie wykonały także kolędę w języku kaszubskim. Wraz ze „Strzelenką” i Przyjaciółmi zaśpiewali ucharakteryzowani mali pasterze, którzy idealnie wkomponowali się w pastorałkę o Bosym Pastuszku.

Oprócz pięknego śpiewu, często z podziałem na głosy, rodziny zapewniły bogate aranżacje muzyczne. Wśród instrumentów usłyszeliśmy akordeon, skrzypce, trąbkę, djembe, marakasy, diabelskie skrzypce, klarnet, gitarę i bas.

v rodzinne spotkanie z koleda 59

Rodzina Jażdżewskich, Rodaków i Przyjaciele / fot. Przemek Formella

Przybyli wierni do nowej świątyni w Chwaszczynie czynnie włączali się w śpiew rodzinny – każdy dostał specjalnie przygotowany na tę okazję śpiewniczek.

Śpiew kolęd uzupełniała Sabina Szlahs, artystka z Tuchomia, która przedstawiła wiersz „Świąteczne zmagania” i skecz w języku kaszubskim pt. „Wigilijna przygoda Franca”.

v rodzinne spotkanie z koleda 73

Kaszubki Rodzinnie / fot. Przemek Formella

V Rodzinne Spotkanie z Kolędą zakończyło się wspólnym odśpiewaniem wzniosłej kolędy Franciszka Karpińskiego, w rytmie poloneza, pt. „Bóg się rodzi”.

Ks. Proboszcz zakończył spotkanie na szczerym podziękowaniu wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia kolejnego Rodzinnego Spotkania z Kolędą. Szczególne wyrazy uznania należą się grupom, które tak chętnie, wspólnie i rodzinnie biorą udział w kolędowaniu.

v rodzinne spotkanie z koleda 20

Sabina Szlahs podczas recytacji swojego wiersza / fot. Przemek Formella

Zachęcamy do zapoznania się galerią zdjęć, którą specjalnie dla Chwaszczyno.pl stworzył Przemek Formella. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym. Operatorem kamery był Krzysiek Kołakowski. Dziękujemy!

Hej kolęda, kolęda!

 

{gallery}v-rodzinne-spotkanie-z-koleda{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.