Rewolucja w sieci dla firm. Założenie działalności trwa jeden dzień

 

{module do-reklamy-intertekst|none}Od początku lipca można założyć działalność gospodarczą za pomocą internetu. To kolejne już ułatwienie, jakie daje przyszłym i obecnym przedsiębiorcom Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP. Nowymi ułatwieniami funkcjonującymi zaledwie od kilku dni zainteresowało się kilkanaście tysięcy osób w całym kraju.

Czym jest ePUAP? To system informatyczny, dzięki któremu można bez wychodzenia z domu, w internecie, załatwiać sprawy urzędowe. Urzędom z kolei system ten daje możliwość bezpłatnego udostępniania swoich usług w postaci elektronicznej.

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Rejestracja firm przez internet możliwa jest dzięki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona również ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zawiesić działalność gospodarczą, skrócić czas odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem punktu kontaktowego oraz wprowadzić zmiany w zakresie wymagalności zaświadczeń o nadanym numerze REGON. Procedury administracyjne zostały znacznie uproszczone.

Według Ministerstwa Gospodarki, nowelizacja ustawy usprawni procesy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki, zapewnia, że teraz będzie możliwe zarejestrowanie firmy w ciągu jednego dnia. A to dzięki automatycznemu przepływowi danych między odpowiednimi rejestrami urzędów.

Podpis elektroniczny do weryfikacji

By jednak skorzystać z możliwości, jakie daje platforma ePUAP, trzeba albo posiadać podpis elektroniczny, weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem, albo skorzystać z profilu zaufanego – bezpłatnej usługi dostępnej na ePUAP.

Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie internetowej www.epuap.gov.pl. Gdy założymy już tam swój profil, po zalogowaniu się na konto trzeba wypełnić elektroniczny wniosek o założenie profilu zaufanego i wysłać go do systemu klikając „Wyślij”.

– W ciągu 14 dni od wysłania wniosku trzeba zgłosić się do jednostki, która potwierdzi profil. Na razietakie uprawnienia mają urzędy skarbowe, ZUS i Urząd Wojewódzki – dowiadujemy się w Referacie NIP Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku. – Na podstawie dowodu osobistego weryfikujemy dane i jeśli wszystko się zgadza, wydajemy wniosek o potwierdzeniu profilu zaufanego.

 

źródło: dziennikbaltycki{module do-reklamy-intertekst-2|none}{module reklama-artykul-n|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.