REQUIEM na chór mieszany a cappella. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Chór „Strzelenka” z Tuchomia wśród wykonawców!

 

 

Z okazji przypadającej 2 kwietnia 2015 r. X rocznicy odejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II przygotowywanych jest wiele koncertów upamiętniających postać „świętego naszych czasów”. Jeden z takich koncertów odbędzie się w Chwaszczynie – 28 marca, o godz. 19.30 w kościele Św. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie

 

W X rocznicę śmierci Jana Pawła II Rada Chórów Kaszubskich serdecznie zaprasza na premierowe wykonania REQUIEM Bernarda Stielera – na chór mieszany a cappella – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II na 5 rocznicę śmierci:

 

 • 28 marca, o godz. 19.30 w kościele Św. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie;
 • 29 marca (Niedziela Palmowa) podczas mszy św. o godz. 11.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini;
 • 29 marca (Niedziela Palmowa), po mszy św. o godz. 13.15 w kościele Św. Wawrzyńca w Luzinie;
 • 2 kwietnia (Wielki Czwartek) o godz. 20.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Pierwoszynie. 

 

Wykonawcy:

 

 • Chór „Morzanie” z Dębogórza – dyr. Przemysław Stanisławski
 • Chór „Lutnia” z Luzina – dyr. Tomasz Fopke
 • Chór „Pięciolinia” z Lini – dyr. Jan Szulc
 • Chór „Strzelenka” z Tuchomia – dyr. Karol Krefta

 

Partie solowe wykona: Tomasz Fopke
Fragmenty „Tryptyku rzymskiego” Karola Wojtyły w tłumaczeniu na język kaszubski Zbigniewa Jankowskiego przeczyta: Wojciech Schutta 
Dyryguje: Przemysław Stanisławski.

 

Światowe prawykonanie miało miejsce 22 lutego 2015 w Archikatedrze Lubelskiej przez zespół Camerata Lubelska. Trud, a zarazem radość pierwszego wykonania na Pomorzu podjęły chóry Rady Chórów Kaszubskich – Lutnia z Luzina, Morzanie z Dębogórza, Pięciolinia z Lini oraz Strzelenka z Tuchomia.

 

Od autora:

Po śmierci Papieża Jana Pawła II powstało wiele utworów poświęconych Jego pamięci, w tym duże formy muzyczne wymagające profesjonalnych wykonawców i wielkiej orkiestry symfonicznej. Jednak krąg słuchaczy na żywo był zawężony, biorąc pod uwagę obszar całego kraju. Zamierzeniem moim było stworzenie utworu chóralnego poświęconego pamięci naszego papieża, o możliwościach wykonawczych dla chórów mieszanych, które mogą występować w  każdym miejscu. Wybrałem formę mszy żałobnej. Zastosowałem prostą melodyką i  nieskomplikowaną harmonię klasyczną (z małymi wyjątkami) po to, by utwór stał się przyswajalny nawet przez najmniej wytrawnego słuchacza. Charakter dostojny, ale nie wielce dramatyczny, bowiem śmierć papieża jest wystarczającym cierpieniem dla ludzi. Użyty w mszy charakter melodyki ma być ukojeniem bólu. Utwór powstał po pięciu latach od śmierci papieża, bowiem tyle lat dochodziła do mojej duszy świadomość odejścia. Dopiero, gdy się z tym pogodziłem, przystąpiłem do pisania Requiem. Myślę, że część twórców, szczególnie tych, którzy działali w ówczesnym ruchu oazowo-sacro-songowym, z  którego się wywodzę i którego patronem był kardynał Karol Wojtyła, znalazło się w  podobnym położeniu. Po ukończeniu utwór leżał w  szufladzie, oczekując na swój szczęśliwy dzień. W  ubiegłym roku zaproponowałem wykonanie Requiem panu Przemysławowi Stanisławskiemu, który z wielką radością przyjął moją propozycję. Los sam wyznaczył czas prawykonania w 10-tą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

Bernard Stieler

 

REQUIEM

 

I. Introitus. Requiem
II. Kyrie
III. Sequenz

 • Dies irae
 • Recordare
 • Lacrimosa
 • Pie Jesu

IV. Offertorim

 • Domine Jesu     
 • —–
 • Hostias

V. Sanctus
VI. Benedictus
VII. Agnus Dei
VIII. Communio       

 • Lux aeterna

 

Zapraszamy! Wstęp wolny!

Pozdrawiam śpiewnie
Tomasz Fopke
prezes Rady Chórów Kaszubskich

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.