REQUIEM Bernarda Stielera zabrzmiało premierowo na Pomorzu. Parafia Chwaszczyno.[wideo][foto]

 

 

„Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis” – od słów „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci” chórzyści z Rady Chórów Kaszubskich rozpoczęli koncert ku czci św. Jana Pawła II. 28 marca br. w dużym kościele w Chwaszczynie miała miejsce uroczysta pomorska premiera wykonania REQUIEM Bernarda Stielera.

 

Trud przygotowania Mszy Żałobnej poznańskiego kompozytora Bernarda Stielera podjęły cztery chóry Rady Chórów Kaszubskich: „Lutnia” z Luzina, „Morzanie” z Dębogórza, „Pięciolinia” z Lini i „Strzelenka” z Tuchomia, działająca na terenie parafii w Chwaszczynie.

 

Jak to się zaczęło?

 

Bernard Stieler w pięć lat po śmierci papieża Jana Pawła II stworzył kompozycję, która miała upamiętnić obecność świętego już dzisiaj Polaka na tronie Piotrowym. Kompozytor zdecydował się stworzyć Mszę Żałobną. Zaszufladkowane przez parę lat REQUIEM ujrzało światło dzienne w obecnym roku. Bernard Stieler zaproponował wykonanie kompozycji swojemu znajomemu prof. Przemysławowi Stanisławskiemu. Ten podsunął myśl wykonania REQUEIM Radzie Chórów Kaszubskich. Ofertę podjęły cztery chóry…

 

W mailu, w którym chórzyści dostali kompozycję, otrzymaliśmy wiadomość od Tomasza Fopke, że: „Utwór nie jest łatwy, ale wierzę, że damy radę”. Chóry zaczęły przygotowania w okolicy listopada ubiegłego roku. Wprawdzie chórzyści mają w swoim repertuarze utwory w układzie na 4 głosy, jednak harmonia w REQUIEM Bernarda Stielera miejscami sprawiała niemałe trudności. Praca nad tą kompozycją wymagała pełnego skupienia i większego przyłożenia się do nauki głosów.

 

Od końca grudnia „Strzelenka”, „Pięciolinia” i „Lutnia” zaczęły ze sobą współpracować i razem przygotowywały się do premiery. Próby prowadził niezmordowany Tomasz Fopke, który studiował z chórzystami poszczególne partie i scalał całość materiału. Śpiewacy spotykali się raz w Luzinie, raz w Lini, a raz w Tuchomiu.

 

W marcu chórzyści ćwiczyli już w pełnym składzie. Nad projektem REQUIEM czuwał prof. Przemysław Stanisławski, którego zadaniem było połączenie wszystkich śpiewaków i wydobycie z nich dźwięków, które autor REQUIEM zapisał w nutach. Niemałe doświadczenie dyrygenta pozwoliło osiągnąć to, co na początku pracy wydawało się niemożliwym.

 

Dzień koncertu.

 

Na pomorskiej premierze wszystkie miejsca w nowobudującym się kościele były zajęte. Przybyłych gości przywitał ks. Proboszcz i dyrygent prof. Stanisławski, który przedstawił słowo autora REQUIEM. Po wstępie zaczął się długo oczekiwany koncert.

 

REQUIEM Bernarda Stielera składa się z części:

 

I. Introitus. Requiem

II. Kyrie

III. Sequenz

 • – Dies irae
 • – Recordare
 • – Lacrimosa
 • – Pie Jesu
  •    – Domine Jesu
  •    –  —-
  •    – Hostias
  •    – Lux aeterna

IV. Offertorim

V. Sanctus

VI. Benedictus

VII. Agnus Dei

VIII. Communio

 

Wszyscy słuchacze mogli śledzić tekst łaciński i tłumaczenie na język polski na specjalnie przygotowanych materiałach. Pozwoliło to zrozumieć poszczególne części dzieła Stielera. Koncert był przeplatany fragmentami „Tryptyku Rzymskiego” Karola Wojtyły w tłumaczeniu na język kaszubski Zbigniewa Jankowskiego, które przedstawił Wojciech Schutta. Partie solowe wykonał Tomasz Fopke.

 

Koncert zakończył się ośmiokrotnym wyśpiewaniem słowa „Amen”, symbolizującym przeżycie osiem pełnych dekad przez papieża Jana Pawła II oraz 13-krotnym wybiciem gongu, co oznacza sumę cyfr godziny śmierci świętego Polaka.

 

Po występie chórzyści oraz dyrygenci dostali gromkie brawa za trud i pracę włożoną w przygotowanie wykonania REQUIEM Bernarda Stielera. „Strzelenka” podziękowała dyrygentowi prof. Przemysławowi Stanisławskiemu, prowadzącym chóry, Państwu Pospiesznym, którzy wspierali ich w tym dziele, ks. Proboszczowi Piotrowi Gruba, Gminie Żukowo za dofinansowanie wyjazdów na próby i wszystkim parafianom, gościom i rodzinom przybyłym na uroczystość.

 

Zapraszamy do fotorelacji oraz materiału wideo z koncertu.

 

 

Specjalnie dla Chwaszczyno.pl zdjęcia wykonał Przemek Formella:

 

{gallery}2015/2015-04/requiem{/gallery}

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.