Relacja ze zjazdu Kaszubów

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

W minioną sobotę odbył się XIV zjazd Kaszubów, który tym razem odbył się w Sopocie. Specjalne pociągi Transcassubi wyruszyły z Bytowa oraz Chojnic, aby połączyć się w Lipuszu w jeden skład i zawieść zjazdowiczów do Sopotu, rybacy z zatoki przypłynęli łodziami do mariny przy sopockim molo.


Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny. W dwu miejscach można było posłuchać starego i nowego brzmienia Kaszub. Na scenie głównej zlokalizowanej na Placu Przyjaciół Sopotu występowali m.in. Weronika Korthals, Sztërë Kòtë, Zaraz Wracam z Brus oraz Fucus, którego koncert został przerwany przez burzę.


Damroka Kwidzińska z Kartuz nie mogła już wstąpić z powodu przerwania zjazdu z uwagi na obfite opady deszczu i burzę. Na małej scenie zlokalizowanej w muszli koncertowej na Placu Zdrojowym można było obejrzeć i posłuchać występów m.in. chóru Strzelenka z Tuchomia, oraz Stolemów z Chwaszczyna.


W Baśkę zagrały łącznie 152 osoby, spośród których nagrodzono najlepszych. Tych, którzy lubią tabakę częstował własnym wyrobem Andrzej Olszewski z Sierakowic – mistrz Polski w zażywaniu tabaki.

Na jednym z stoisk można było spotkać również Wojciecha Cejrowskiego, znanego podróżnika. Swoje stoisko miała również Kaszubska Agencja Artystyczna z Chwaszczyna, gdzie można było kupić płyty CD z twórczością Tomasza Fopke oraz osób z nim współpracujących.


Program artystyczny była zaplanowany do późnych godzin wieczornych, jednakże ulewne opady i burza spowodowały, że XIV zjazd Kaszubów zakończył się dość szybko.


Wojciech Albecki

{gallery}2012/2012-07/zjazd-kaszubow-sopot{/gallery}

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.