Relacja z zebrania wiejskiego w Tuchomiu [foto]

 

 

W dniu 18 marca 2015 roku w Tuchomku w Dworku Oleńka odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze sołtysa i Rady Sołeckiej za kadencję 2011-2015. Dotychczasowy sołtys Zbigniew Lidzbarski był jedynym kandydatem zgłoszonym do wyborów sołtysa. Podobnie jak w Chwaszczynie wiele emocji wzbudziła kwestia rozbudowy żwirowni Borowiec przedsiębiorstwa Polgravel.

 

 

W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu gminy burmistrz Wojciech Kankowski, wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak, sekretarz Brygida Markowska, radnych reprezentował Przewodniczący RM Witold Szmidtke oraz radny RM w Żukowie Stanisław Groth.

 

Na 854 uprawnionych do głosowania mieszkańców na zebranie przybyło 143. Sołtys przedstawił sprawozdanie ogólne oraz finansowe Sołtysa i Rady Sołeckiej za minioną kadencję. W wyborach sołtysa jedyny kandydat Zbigniew Lidzbarski otrzymał 120 głosów na „tak” oraz 17 na „nie”.

 

W wyborach na członków Rady Sołeckiej zgłoszono następujących kandydatów: Wojciech Schutta (97 głosów), Tadeusz Klawikowski (89 głosów), Rafał Kujawski (68 głosów), Krzysztof Block (61 głosów), Iwona Borowiec (49 głosów), Monika Pranczke (35 głosów), Wioletta Gan (22 głosy), Bożena Gruchalska (19 głosów), Iwona Gołębiewska (18 głosów). Spośród wyżej wymienionych pierwsze 4 osoby zostały członkami Rady Sołeckiej sołectwa Tuchom.

 

Podczas zebrania mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań do przedstawicieli władz gminy. Jedną z poruszanych kwestii była sprawa braku chodnika wzdłuż DK 20 na odcinku od byłego przedsiębiorstwa Wakoz do Chwaszczyna, czyli do ul. Banińskiej w Tuchomiu do Wąskiej w Chwaszczynie. Burmistrz poruszając tę kwestię zaznaczył, że została wprowadzona do budżetu kwota na wykonanie dokumentacji, lecz gmina szuka obecnie możliwości prawnych wykonania tego projektu w zgodzie z przepisami.

 

Inną sprawą było utwardzenie dróg. Wojciech Kankowski zaznaczył, że obecnie na zakup utwardzanie dróg na wszystkie sołectwa gminy jest 1,4 mln zł, wobec otrzymanych 135 tys. zł w projekcie budżetu poprzedniej ekipy.

 

W punkcie zebrania znalazł się zapis o proponowanej rozbudowie żwirowni o działki 117, 118, 97 i 184/4 w Tuchomiu na ul. Szkolnej. Burmistrz stanowczo zaznaczył, że nie ma mowy o przeznaczeniu tych działek pod żwirownię. Uznał temat za definitywnie zamknięty.

 

Co zaś tyczy się planowanej lokalizacji wyrobiska na działce 245/7 w lesie w Tuchomiu Wojciech Kankowski stwierdził, że zamierza zwrócić się do Przewodniczącego RM o zwołanie sesji nadzwyczajnej RM w Żukowie poświęconej temu zagadnieniu z zaproszeniem wszystkich stron.

 

Inną sprawą dotyczącą żwirowni jest planowana odbudowa istniejącej niegdyś drogi przez las – wychodzącej bezpośrednio na DK 20. Umożliwiła by ona ukierunkowanie ruchu samochodów z urobkiem z żwirowni z pominięciem ul. Leśnej w Chwaszczynie z dala od zabudowań.

 

Jednym z zgłaszanych problemów było zanieczyszczenie jeziora Tuchomskiego. Burmistrz odpowiadając stwierdził, że jest obecnie opracowywana dokumentacja na budowę kanalizacji sanitarnej dla Tuchomka i zachodniej części Tuchomia. Po wybudowaniu kanalizacji większość ścieków trafiałaby tam, gdzie powinna. Burmistrz mówił też o sprawie oczyszczalni ścieków w Kielnie, która rzeką Mùlk zrzuca oczyszczoną wodę z oczyszczalni. Być może w przyszłości uda się zamknąć tę oczyszczalnie, co powinno przyczynić się do poprawy czystości jeziora Tuchomskiego.

 

Wojciech Albecki

 

Fot. Michał Witt:

{gallery}2015/2015-03/zebranie-wiejskie-tuchom-michal-witt{/gallery}

 

Fot. Ewa Grot:

{gallery}2015/2015-03/zebranie-wiejskie-tuchom-ewa-grot{/gallery}

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.