Relacja z zebrania wiejskiego w Tuchomiu – 20.09.2013 r.

 {module do-reklamy-intertekst|none}

 

W dniu 20 września odbyło się spotkanie wiejskie w szkole w Tuchomiu, którego głównym tematem był nowy fundusz sołecki. W wyniku burzliwej dyskusji mieszkańcy zdecydowali się skorzystać z ponad 28 tys. zł zamiast dotychczasowych ponad 11 tys. zł. środków z starego funduszu.

 

W spotkaniu wzięło udział zaledwie 21 mieszkańców sołectwa liczącego 1068 mieszkańców. Na zebraniu obecni byli Stanisław Groth radny RM w Żukowie oraz Piotr Fikus radny powiatu kartuskiego. Zebranie prowadził radny RM w Żukowie a zarazem sołtys Tuchomia Zbigniew Lidzbarski, protokolantką była Halina Kujawska.

 

Jolanta Wiercińska z Rady Sołeckiej Chwaszczyno przedstawiła zasady nowego funduszu sołeckiego.

 

Po długiej i burzliwej dyskusji mieszkańcy odrzucili w głosowaniu propozycję Rady Sołeckiej. Rada wnioskowała o przyjęcie w 60 % nowego funduszu co stanowiłoby kwotę 17 031 zł oraz 40 % na starych zasadach co stanowiłoby kwotę 9083 zł – co dawałoby łącznie 26 114 zł. Mieszkańcy zadecydowali, że w 100 % przyjmują nowy fundusz sołecki, co stanowi kwotę 28 385, 60 zł, czyli kwotę o ponad 2 tyś wyższą niż proponowana.

 

Nowy fundusz budził wiele wątpliwości – jedną z nich było to czy można dofinansować zakup strojów regionalnych dla KGW, bądź chóru. Wprost nie można tego dokonać, jednakże w wniosku trzeba zaznaczyć, że są to stroje dla wszystkich mieszkańców Tuchomia, a nie tylko i wyłącznie danego stowarzyszenia lub organizacji.

 

Podczas wolnych wniosków zgłoszono kilka problemów. Jednym z nich jest kwestia braku bezpieczeństwa dzieci podróżujących skrajnią DK 20 do szkoły i na przystanki. Sprawę tę rozwiązać może budowa chodnika z Chwaszczyna od ulicy Wąskiej do Tuchomia do ulicy Banińskiej. Wystarczy tylko, aby burmistrz zlecił wykonanie projektu budowy chodnika (burmistrz odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców gminy – przyp. red.), a chodnik wybuduje GDDKiA.

 

Kolejnym ważnym problemem poruszanym przez mieszkańców jest zbyt wąski wjazd na ulicę Szkolną z DK 20, co powoduje powstawanie zagrożenia bezpieczeństwa dla dzieci uczących się w pobliskiej szkole. Sprawą tą obiecał zająć się radny Stanisław Groth.

 

Wojciech Albecki

 

W 2014 roku środki z funduszu sołeckiego w Tuchomiu zostaną wydane na:

20.000 zł zakup i montaż płyt Yomb na ulicy Szkolnej

3.000 zł festyn z okazji dnia dziecka

2.000 zł nagrody dla uczestników festynu „pływanie na byle czym”

1.500 zł dzień seniora

1.000 zł prowadzenie strony internetowej sołectwa

885,60 zł nagrody książkowe dla uczniów za wyniki w nauce na zakończenie roku szkolnego

 

{gallery}2013/2013-09/zebranie-tuchom{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.