W miniony wtorek w ZPGiSP w Chwaszczynie odbyło się zebranie wiejskie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej za rok 2015. Podobnie, jak w Tuchomiu, również w Chwaszczynie sala świeciła pustkami. Ładna pogoda i długość dnia na pewno nie zachęcały do wzięcia udziału w zebraniu – byłoby pewnie inaczej, gdyby zebranie odbyło się miesiąc szybciej.
W zebraniu uczestniczyli komendant gminny policji podkom. Dawid Knop i dzielnicowy mł. asp. Radosław Winczewski. Z ramienia gminy burmistrz Wojciech Kankowski, w-ce burmistrz Tomasz Szymkowiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke. Obecny był radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus, zabrakło drugiego z radnych powiatu kartuskiego Tomasza Fopke. Obecni byli radni gminni Jacek Fopke oraz Mirosław Nowak.
Sołtys Jolanta Wiercińska przedstawiła sprawozdanie finansowe oraz z działalności Rady Sołeckiej, które zostało przegłosowane i przyjęte przez mieszkańców. Do Rady Sołeckiej w miejsce Jakuba Lewandowskiego, który zrezygnował z funkcji członka RS, została wybrana Sylwia Lipińska.
W pytaniach do stróżów prawa mieszkańcy zgłaszali kilka kwestii. Między innymi problem braku odpowiedniego oznakowania skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Wąską. Jest tam rozwidlenie dróg w kształcie trójkąta i niektórzy z kierowców zdaniem jednego z mieszkańców nieprawidłowo się tam poruszają. Stąd postulat wprowadzenia w tym miejscu odcinków jednokierunkowych i odpowiedniego ich oznakowania. Wyjazd z Wąskiej miałby się odbywać prawą odnogą, a wjazd lewą od Mickiewicza.
Mieszkanka ul. Wiejskiej dopytywała się o to, kto pilnuje budynku przedszkola przed dewastacją. Zauważyła, że wieczorami zbierają się tam narkomani i pijacy. Burmistrz w odpowiedzi stwierdził, że jest złożony wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wykreślenie z rejestru zabytków budynku przedszkola w celu jego rozbiórki. Zdaniem burmistrza rozbiórka zlikwiduje problem.
Jeden z mieszkańców ul. Leśnej zauważył, że przejście dla pieszych na wysokości ul. Leśna – Tuchomska przez DK 20 jest niedostatecznie doświetlone. Tą sprawą zajmowałem się podczas zbierania podpisów pod projektem chodnika z Chwaszczyna do Tuchomia. Poprzedni burmistrz zgodził się ze mną, że przejście to jest niedostatecznie doświetlone, lecz nic nie zrobił w celu poprawy sytuacji. W ub. r. ponownie zająłem się tym tematem podczas wykonywania projektu oświetlenia ul. Tuchomskiej. Osoba odpowiedzialna w UG Żukowo za wykonanie projektu tj. Kazimierz Kwidziński (pracownik urzędu – przyp. red.) podczas rozmowy ze mną zadeklarował, że słup światła pierwszej lampy znajdującej się na Tuchomskiej może być ukierunkowany na w/w przejście, co w pewien sposób powinno poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Kilkoro z mieszkańców dopytywało o Wiejski Dom Kultury. Burmistrz w odpowiedzi zauważył, że do końca maja UG czeka na rozstrzygnięcie konkursu na budowę Wiejskich Bibliotek, gdzie dofinansowanie sięgnąć może 75 % wartości zadania. Jeśli nie uda się pozyskać zewnętrznych środków, Wojciech Kankowski stwierdził, że ma nadzieję na rozpoczęcie budowy w tym roku.
Mieszkaniec ul. Leśnej dopytywał, kto sfinansował wykonanie projektu budowlanego chodnika wzdłuż DK 20 z Chwaszczyna do Tuchomia. Burmistrz odpowiedział, że za projekt wart 60.000 zł zapłaciła prywatna firma Radbur z Somonina, która w ramach porozumienia z UG Żukowo zgodziła się zapłacić w/w kwotę. Kwotę tę zgodnie z umową była zobowiązana uregulować za budowę obiektu handlowego w Baninie. Wojciech Kankowski pytany o termin realizacji chodnika stwierdził, że przy pomyślnych wiatrach będzie to koniec 2017 roku.
Ten sam mieszkaniec pytał o to, dlaczego gmina nie przystąpiła do sporządzenia MPZP dla działki 245/7 obręb Tuchom (obszar lasu, gdzie miała powstać żwirownia – przyp. red.). W odpowiedzi usłyszał, że gmina nie będzie wykonywać MPZP dla lasu z przeznaczeniem na las.
Radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus w swoim wystąpieniu mówił o budynku przedszkola przy Wiejskiej. Zaznaczył, że jeśli Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku nie wykreśli budynku z ewidencji zabytków, to czy nie warto rozważyć możliwości jego zagospodarowania na posterunek policji.
Jeden z mieszkańców pytał, kiedy rozpocznie się w końcu budowa ul. Mickiewicza i przyległych. Burmistrz stwierdził, że optymistycznym wariantem jest lato b.r.
Poruszana była również kwestia grodzenia dróg, sadzenia na nich drzew przez mieszkańców, którzy zawłaszczają tereny dróg należących do gminy. Burmistrz stwierdził, że gmina zakupiła specjalistyczne urządzenie geodezyjne GPS, którym jest w stanie wyznaczyć granice działek drogowych z dokładnością do kilku centymetrów. Za jego pomocą mają być wyznaczane granice działek pasa drogowego, a mieszkańcy, którzy uporczywie odmawiają uprzątnięcia szykan z kamieni, słupków itp., mają być obciążani opłatą za zajęcie pasa drogowego, która zasili konta UG Żukowo.
W zebraniu uczestniczyło około 40 mieszkańców.
Wojciech Albecki
Prezentacja przedstawiona przez Sołtys Jolantę Wiercińską na Zebraniu Wiejskim :
fot. i wideo Michał Witt:
Zapis wideo całego zebrania Wiejskiego w Chwaszczynie:
Część 1 – Pytania do przedstawicieli Policji
Część 2 – Sprawozdanie z działalności Sołtysa i Rady Sołeckiej
Część 3 – Dyskusja
Zdjęcia z zebrania
{unitegallery duze2 catid=16}