W dniu 21 lutego 2017 roku w ZSPiPG w Chwaszczynie odbyło się zebranie wiejskie sprawozdawcze Sołtysa i Rady Sołeckiej. Na zebraniu obecnych było zaledwie około 60 osób. Sołtys Jolanta Wiercińska przedstawiła sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za 2016 rok.
Na zebraniu obecni byli wiceburmistrz gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke, jeden z dwóch chwaszczyńskich radnych powiatowych Piotr Fikus i jeden z dwóch chwaszczyńskich radnych gminnych Jacek Fopke.
Po przedstawianiu sprawozdań była możliwość zadawania pytań dotyczących obu sprawozdań. Jeden z mieszkańców dopytywał, czy środki z funduszu sołeckiego niewykorzystane w poprzednim roku przepadają. Wiceburmistrz odparł, że środki niewykorzystane wracają jako wolne środki do ogólnego budżetu gminy Żukowie, gdyż fundusz sołecki w swej podstawie finansowej określonej z mocy ustawy przepadałby. Gmina Żukowo stosuje fundusz dodatkowy kilkukrotnie (w przypadku Chwaszczyna – przyp. red.) przewyższający podstawowy określony ustawą, którego środki pochodzą wyłącznie z środków własnych gminy Żukowo, a nie dopłat rządowych.
Kolejny z mieszkańców dopytywał o sposób organizacji ruchu w trakcie budowy ul. Mickiewicza. Wiceburmistrz odpowiadając mówił o tym, że nie planuje się w trakcie dni roboczych od poniedziałku do piątku jakiś długotrwałych okresów zamykania ulicy. Budowa ma być prowadzona trybie ciągłym, a ewentualne zamknięcia mają się odbywać w weekendy, kiedy nie działa szkoła.
Sprawozdanie zostało przegłosowane i przyjęte.
W wolnych wnioskach pytano o to kiedy będzie budowanych chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia. Wiceburmistrz stwierdził, że gmina ma zobowiązanie GDDKiA w którym to zawarta jest deklaracja o tym, że w bieżącym roku chodnik „na 100%” zostanie wybudowany.
Kolejną poruszaną sprawą była kwestia parkowania przed szkołą. W ostatnich tygodniach wielu kierowców najczęściej rodziców dzieci powożących je do szkoły otrzymało mandaty od Policji za złe parkowanie. Jak okazuje ulica w pobliżu szkoły wskazywana jest w mapie zagrożeń drogowych jako miejsce, gdzie nieprawidłowo parkowane są pojazdy. Postulowano, aby wykupić od właściciela posesji vis a vis szkoły część jego terenu z przeznaczeniem na parking. Wiceburmistrz odparł, że pomysł taki jest rozważany.
Innym wnioskiem był pomysł mieszkańca ul. Mickiewicza, aby płyty Yomb układać nie w poprzek jak obecnie, a wzdłuż – jak czyni to miasto gmina Gdynia. Rozwiązanie takie ma ograniczyć hałas powodowany przez poruszające się pojazdy po tychże płytach. Tomasz Szymkowiak zaznaczył, że Urząd rozważy taką ewentualność.
Jednym z dość istotnych wniosków był ten dotyczący braku komunikacji nocnej z Trójmiastem. Jedne z kursów autobusu nocnego z Oliwy wykonywany jest przez Sopot, Wielki Kack i dalej obwodnicą do Wysokiej i Osowy. Zdaniem mieszkańca lepiej, ażeby ten autobus zamiast obwodnicą jechał przez Chwaszczyno. Wiceburmistrz odparł, że jeżeli szło by wprowadzić takie rozwiązanie, które nie generowałoby dodatkowych kosztów, a ten autobus „sam by na siebie zarabiał”, to warto zastanowić się nad takim scenariuszem.
Mieszkaniec Dargaczewa dopytywał kiedy zostaną zagospodarowane działki za giełdą na cele kulturalno-społeczne. Niestety na to pytanie nie otrzymał precyzyjnej odpowiedzi. Na zakup tych działek chętne są dwie duże firmy, ale wielu mieszkańców sołectwa jest temu przeciwnych. Większość wolałaby tam tereny rekreacyjne i kulturalno-społeczne niż duże zakłady przemysłowe w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej.
Wojciech Albecki