Relacja z zebrania wiejskiego sołectwa Chwaszczyno [wideo]

 

W dniu 21 lutego 2017 roku w ZSPiPG w Chwaszczynie odbyło się zebranie wiejskie sprawozdawcze Sołtysa i Rady Sołeckiej. Na zebraniu obecnych było zaledwie około 60 osób. Sołtys Jolanta Wiercińska przedstawiła sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej za 2016 rok.

 

Na zebraniu obecni byli wiceburmistrz gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke, jeden z dwóch chwaszczyńskich radnych powiatowych Piotr Fikus i jeden z dwóch chwaszczyńskich radnych gminnych Jacek Fopke.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 09

 

Po przedstawianiu sprawozdań była możliwość zadawania pytań dotyczących obu sprawozdań. Jeden z mieszkańców dopytywał, czy środki z funduszu sołeckiego niewykorzystane w poprzednim roku przepadają. Wiceburmistrz odparł, że środki niewykorzystane wracają jako wolne środki do ogólnego budżetu gminy Żukowie, gdyż fundusz sołecki w swej podstawie finansowej określonej z mocy ustawy przepadałby. Gmina Żukowo stosuje fundusz dodatkowy kilkukrotnie (w przypadku Chwaszczyna – przyp. red.) przewyższający podstawowy określony ustawą, którego środki pochodzą wyłącznie z środków własnych gminy Żukowo, a nie dopłat rządowych.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 08

 

Kolejny z mieszkańców dopytywał o sposób organizacji ruchu w trakcie budowy ul. Mickiewicza. Wiceburmistrz odpowiadając mówił o tym, że nie planuje się w trakcie dni roboczych od poniedziałku do piątku jakiś długotrwałych okresów zamykania ulicy. Budowa ma być prowadzona trybie ciągłym, a ewentualne zamknięcia mają się odbywać w weekendy, kiedy nie działa szkoła.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 10

 

Sprawozdanie zostało przegłosowane i przyjęte.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 07

 

W wolnych wnioskach pytano o to kiedy będzie budowanych chodnik z Chwaszczyna do Tuchomia. Wiceburmistrz stwierdził, że gmina ma zobowiązanie GDDKiA w którym to zawarta jest deklaracja o tym, że w bieżącym roku chodnik „na 100%” zostanie wybudowany.

Kolejną poruszaną sprawą była kwestia parkowania przed szkołą. W ostatnich tygodniach wielu kierowców najczęściej rodziców dzieci powożących je do szkoły otrzymało mandaty od Policji za złe parkowanie. Jak okazuje ulica w pobliżu szkoły wskazywana jest w mapie zagrożeń drogowych jako miejsce, gdzie nieprawidłowo parkowane są pojazdy. Postulowano, aby wykupić od właściciela posesji vis a vis szkoły część jego terenu z przeznaczeniem na parking. Wiceburmistrz odparł, że pomysł taki jest rozważany.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 01

 

Innym wnioskiem był pomysł mieszkańca ul. Mickiewicza, aby płyty Yomb układać nie w poprzek jak obecnie, a wzdłuż – jak czyni to miasto gmina Gdynia. Rozwiązanie takie ma ograniczyć hałas powodowany przez poruszające się pojazdy po tychże płytach. Tomasz Szymkowiak zaznaczył, że Urząd rozważy taką ewentualność.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 05

 

Jednym z dość istotnych wniosków był ten dotyczący braku komunikacji nocnej z Trójmiastem. Jedne z kursów autobusu nocnego z Oliwy wykonywany jest przez Sopot, Wielki Kack i dalej obwodnicą do Wysokiej i Osowy. Zdaniem mieszkańca lepiej, ażeby ten autobus zamiast obwodnicą jechał przez Chwaszczyno. Wiceburmistrz odparł, że jeżeli szło by wprowadzić takie rozwiązanie, które nie generowałoby dodatkowych kosztów, a ten autobus „sam by na siebie zarabiał”, to warto zastanowić się nad takim scenariuszem.

 

zebranie wiejskie chwaszczyno 02 2017 03

 

Mieszkaniec Dargaczewa dopytywał kiedy zostaną zagospodarowane działki za giełdą na cele kulturalno-społeczne. Niestety na to pytanie nie otrzymał precyzyjnej odpowiedzi. Na zakup tych działek chętne są dwie duże firmy, ale wielu mieszkańców sołectwa jest temu przeciwnych. Większość wolałaby tam tereny rekreacyjne i kulturalno-społeczne niż duże zakłady przemysłowe w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej.

 

Wojciech Albecki

 

 

Wideo z zebrania:

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.