Relacja z zebrania mieszkańców sołectwa Chwaszczyno dotyczącego dróg

W dniu 1 lutego br. w korytarzu ZPGiSP w Chwaszczynie odbyło się zebranie w całości poświęcone problemom drogowym sołectwa. W tym roku w końcu po 5 latach od zaistnienia pomysłu budowy dróg na kolejnym osiedlu ul. Mickiewicza ma zostać wybudowana. W kolejnym etapie ma ruszyć budowa ul. Sienkiewicza.

Na zebraniu obecni byli burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak, jeden z dwóch radnych z Chwaszczyna zasiadających w Radzie Powiatu Kartuskiego Piotr Fikus. Ponadto w zebraniu uczestniczył Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke, radni RM w Żukowie Mirosław Nowak, Jacek Fopke, sołtys Chwaszczyna Jolanta Wiercińska wraz z Radą Sołecką.

Burmistrz w swoim wystąpieniu mówił o tym, że kwestia budowy ul. Mickiewicza jest już uregulowana, gdyż jest podpisana umowa z wykonawcą (patrz artykuł: Umowa na prace budowlane na ul. Mickiewicza w Chwaszczynie podpisana). Kolejna ul. Sienkiewicza ma zostać ogłoszona po zakończeniu budowy w/w ulicy do przetargu. Sienkiewicza znajduje się w tzw. agregacie drogowym wraz z kilkoma innymi ulicami w gminie z ogólną pulą pieniędzy przeznaczoną na kilka dróg.

zebranie z burmistrzem styczen 2017 6

fot. Sołtys sołectwa Chwaszczyno Jolanta Wiercińska

Wojciech Kankowski mówił też o zgodzie RM w Żukowie na zakup działki liczącej około 0,34 ha na urządzenie na niej parkingu na potrzeby Wiejskiego Domu Kultury i Biblioteki Publicznej. Działka ta mieści się bezpośrednio za cmentarzem oraz za remizą. Obecnie Urząd czeka na decyzję Kurii Metropolitalnej w Gdańsku co do kwestii ewentualnej sprzedaży tego terenu. Jeśli takowej nie będzie, burmistrz zaznaczył, że jest zgoda proboszcza na wieloletnią dzierżawę tego terenu na cele publiczne.

Podczas spotkania można było się również dowiedzieć o kosztach i zasadach utwardzania dróg. Koszt zakupu 1 płyty Yomb to około 35 zł/szt. – tyle samo, co koszt jej ułożenia. Zasadami, jakimi kieruje się Urząd przy przejmowaniu dróg do gminnego zasobu, to czy jest przy danej drodze zwarta zabudowa, czy droga jest urządzona tzn. czy ma odpowiednią szerokość.

zebranie z burmistrzem styczen 2017 7

fot. Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski

Burmistrz wspominał o tym, że podczas budowy ciągu pieszo-rowerowego od granicy Gdańska do granicy Chwaszczyna z Karczemkami w ciągu DW 218 gmina była partnerem. Podczas odpowiedzi na pytanie dotyczące równania dróg padło stwierdzenie, że równać drogi będzie firma wyłoniona po przetargu, a zasypywać nierówności tłuczniem będzie wyłącznie Spółka Komunalna. W tym roku, podobnie jak w ub.r., należy zgłaszać inicjatywy dotyczące partycypacji mieszkańców w budowie dróg poprzez zakup płyt Yomb lub deklaracji przekazania kwoty na zakup płyt przez UG w Żukowie (więcej na ten temat w artykule Rady Sołeckiej: Zasady wspólnego utwardzania chwaszczyńskich dróg w 2017 r.).

Jedna z mieszkanek postulowała, aby rozwiązać problem z parkowaniem przy szkole zgłaszany w mapie zagrożeń. Mieszkanka ta postulowała, aby wykonać więcej miejsc postojowych podczas budowy drogi. Jak już pisaliśmy wcześniej funkcjonariusze komendy Policji w Żukowie wystawiają w tym rejonie mandaty rodzicom dzieci, którzy tu parkują.

Koleją sprawą była kwestia ul. Sambora I. Jedna z mieszkanek dopytywała, kiedy zostanie wyremontowana znajdująca się w tym rejonie kanalizacja deszczowa. Burmistrz odpowiadając stwierdził, że po zakończeniu „akcji zima” i podsumowaniu ub.r. budżetowego ponownie pochyli się na tą sprawą i będzie starał się pozytywnie załatwić sprawę. Inną kwestią jest nieuregulowany przebieg tejże drogi w jej dalszym ciągu. Wiceburmistrz powiedział, że cyt. „wszystko idzie w dobrym kierunku” – odbyło się spotkanie z właścicielem przylegającego pola, który wyraża chęć sprzedaży. Pozostaje kwestia dogadania ceny i podpisania porozumienia.

zebranie z burmistrzem styczen 2017 3

fot. Wiceburmistrz Gminy Żukowo Tomasz Szymkowiak

Na ul. Kasztanowej jeden z właścicieli działek doń przylegających podniósł swój teren, skutkiem czego jest zaburzenie gospodarki wodami opadowymi w tym rejonie i zalewanie drogi. Urząd Gminy już tą sprawą się zajmował i okazało się, że prawie wszystko jest zgodne z prawem, gdyż takie ukształtowanie działek zostało udokumentowane w projekcie budowlanym. Pozostaje jeszcze jedna kwestia prawna, którą należy poruszyć. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy z właścicieli powinien zagospodarować wody odpadowe w granicach swojej działki.

Podobnie sprawa się ma na ul. Starochwaszczyńskiej (wjazd od strony CPNu z DK20 – przyp. red.). Jeden z właścicieli firm znajdujących się przy tej ulicy prosił o podniesienie choćby połowy drogi, tak aby szło po opadach przejechać. Wiceburmistrz odpowiadając na tę sprawę stwierdził, że znajdujący się po przeciwnej stronie firmy skład drewna powstał legalnie, ale kiedyś wody opadowe odchodziły w tym miejscu na pola uprawne, a budowa składu uniemożliwia odpływ wody na pola. Wykonana staraniem UG studnia chłonna na niewiele się zdaje, gdyż grunt w tym miejscu jest nisko absorpcyjny jeśli idzie o wody opadowe.

zebranie z burmistrzem styczen 2017 5

fot. Zebrani podczas spotkania z burmistrzem Gminy Żukowo

Jeden z mieszkańców końcówki ul. Rewerenda w kierunku Wiczlina mówił o tym, że droga w tym rejonie ma tylko 4 m szerokości i jest problem z przejezdnością.

Mieszkaniec ul. Tuchomskiej skarżył się na jakość kruszywa wysypanego na tejże drodze. Mówił, że rozwalił sobie samochód, gdyż z gruzu wystawały pręty zbrojeniowe. Wiceburmistrz stwierdził, że takiego gruzu na pewno nie wysypał Urząd. Jeśli mieszkańcy stwierdzają takie sytuacje, mają robić zdjęcia i spisywać numery rejestracyjne pojazdów i meldować UG w Żukowie. W tym roku ma zostać wykonane asfaltowanie tej ulicy oraz wjazdu na ul. B. Prusa na łącznym odcinku około 170-200 mb. Droga ma zostać wybudowana o szerokości 5,5 m wraz z krawężnikowaniem, a szacowany koszt budowy wyniesie ok. 200 tys. zł. Z Funduszu Sołeckiego przeznaczona została na to zadanie kwota 20.000 zł, a brakujące 180.000 zł dołoży UG w Żukowie z budżetu.

Radny powiatowy Piotr Fikus w swoim wystąpieniu mówił, o tym, że należy utworzyć tzw. ramy komunikacyjne. Na ul. Dobrzewińskiej należy wyciąć drzewa i we współpracy z wójtem gminy Szemud wykonać jej remont i poszerzenie oraz znieść tonaż ograniczający ruch pojazdów ciężarowych. Podobnie ma wyglądać ul. Rewerenda, którą należy połączyć przy współpracy z wójtem Szemudu z miejscowością Bojano. Natomiast ul. Mickiewicza i jej dalszy ciąg w kierunku Nowego Światu (w dalszym jej przebiegu jest to ul. Sobiesława I – przyp. red.) należy wyłożyć płytami Yomb do granicy z miastem Gdańsk.

zebranie z burmistrzem styczen 2017 9

fot. Przedstawiona schematyczna mapa infrastruktury drogowej i oświetleniowej w Chwaszczynie

W pytaniach do burmistrza jeden z mieszkańców dopytywał, dlaczego ma powstać połączenie ścieżkami rowerowymi z Gdańskiem Rębiechowem, a nie z Gdańskiem Osową. Burmistrz stwierdził, że choć do Osowy jest bliżej z Chwaszczyna, to dofinansowanie UE gmina otrzyma tylko na budowę węzła w Gdańsku-Rębiechowie we współpracy z miastem Gdańsk. Gdańsk wybuduje parkingi, a Żukowo drogi dojazdowe.

Mieszkaniec ul. Bursztynowej prosił o wysypanie tłucznia na tej drodze z prawej strony, gdyż obecnie jest on tylko na jej lewej stronie patrząc od jeziora i panuje tu ruch lewostronny.

 

Wojciech Albecki

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.