Relacja z XVI Zjazdu Kaszubów w Pruszczu Gdańskim

 

 

 

5 lipca 2014r. odbył się już XVI Zjazd Kaszubów tym razem zorganizowany w Pruszczu Gdańskim, czyli na pograniczu Kaszub, Kociewia i Żuław. Zjazdowiczów na zjazd przywiozły autokary, prywatne samochody oraz Transcassubia. W tym roku zjazdowicze korzystający z tej ostatniej mieli okazję skosztować niemal cały program kulturalno-artystyczny, gdyż pociąg ten odjeżdżał z Pruszcza Gdańskiego o godzinę później niż zwykle.

 

 

Zjazd pomimo kilku niedociągnięć można zaliczyć do udanych. Pośród wielu stoisk z rękodziełem można było spotkać hafciarki reprezentujące różne szkoły, wytwórców tabaki, rogów tabacznych. Swoją reprezentację mieli również twórcy sprzedający swoje pozycje literackie, zespoły muzyczne zarówno te tradycyjne jaki i z nową nutą kaszubską. Na scenie głównej prezentowały się zespoły regionalne oraz gościnnie zespół z ziemi sądeckiej, któremu dyryguje brat ks. Józefa Tischnera Kazimierz Tischner.

 

 

 

Niedaleko kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym odprawiana była msza św. w intencji zjazdowiczów odbywał się turniej Baśki:

 

 

Eugeniusz Pryczkowski – dziennikarz, pisarz, działacz kaszubski z Banina na XVI Zjeździe Kaszubów:

 

 

Poniżej Piotr Turzyński z Dziemian – wytwórca rogów tabacznych:

 

 

Spotkaliśmy również Tomasza Plichtę z Ostrzyc, zapalonego podróżnika, miłośnika wypraw rowerowych, który chce przejechać przez 20 krajów i dotrzeć do bram Azji.

 

 

Poniżej prezentujemy wypowiedź Łukasza Grzędzickiego prezesa ZKP na XVI Zjeździe Kaszubów:

 

Gwiazdą wieczoru był świętujący 10-lecie działalności zespół Fucus z Wejherowa:

 

Kolejny XVII zjazd odbędzie się za rok w Redzie.

 

Wojciech Albecki

 

 fot. Wojcieh Albecki:

{gallery}2014/2014-07/zjazd-kaszubow/wojtek{/gallery}

 

 fot. Andrzej Groth:

{gallery}2014/2014-07/zjazd-kaszubow/Andrzej-Groth{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.