Relacja z konsultacji społecznych w Chwaszczynie dotyczących żwirowni.[wideo][foto]

 

 

W dniu 25 kwietnia 2015r. w ZSPiPG odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami oraz właścicielami działek z Chwaszczyna i Tuchomia. Jedynym tematem konsultacji była planowana rozbudowa żwirowni o działkę leśną 245/7 w Tuchomiu. Wynik konsultacji dla władz gminy nie był zaskoczeniem – gdyż na kilkaset zebranych mieszkańców na palcach jednej ręki można było policzyć zwolenników tej inwestycji.

 

W spotkaniu, które rozpoczęło się o godzinie 13.00 w sobotę, uczestniczyło ponad 220 mieszkańców Chwaszczyna i Tuchomia. Całe konsultacje trwały niemalże 4 godziny.

 

Z ramienia władz gminy obecni byli burmistrz Wojciech Kankowski, wiceburmistrz Tomasz Szymkowiak i sekretarz gminy Brygida Markowska. Obecnych było kilku radnych Rady Miejskiej w Żukowie, w tym radni z Chwaszczyna i Tuchomia. W spotkaniu uczestniczył również radny powiatowy Piotr Fikus jako jeden z dwóch radnych powiatowych z Chwaszczyna – po raz kolejny zabrakło radnego powiatowego Tomasza Fopke.

 

Spotkanie prowadził wiceburmistrz, który odczytał stanowisko wojewody pomorskiego w/s podjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzania MPZP dla działki 245/7 i okolicznych. W piśmie tym wojewoda stwierdził, że nie dostrzegł żadnych zastrzeżeń formalno-prawnych dotyczących podjęcia uchwały. Wojewoda dodał też, że nie podejmuje decyzji co do zasadności podejmowanych uchwał przez Radę Miejską.

 

Tomasz Szymkowiak przedstawił również stanowisko Związku Urbanistów Polskich dotyczące stanu obecnego terenów wokół działki 245/7 i jej samej.

 

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbudy Andrzej Gajowniczek przedstawił procedurę wyłączenia gruntów leśnych z produkcji oraz zarysował własne spojrzenie na sprawę żwirowni.

 

 

Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego Stop Żwirowni Marek Sawczuk oraz Piotr Klauze w swoim wystąpieniu wskazywali na bezzasadność i sprzeczność z przepisami przystąpienia do rozpoczęcia uchwalania MPZP dla działki 245/7 i okalających ją terenów. 

 

 

Następnie w konsultacjach przyszedł czas na dyskusję i zadawanie pytań:

 

 

Jacek Jeżemowski radca prawny przedsiębiorstwa Polgravel w swoim wystąpieniu podtrzymał stanowisko jakie odczytane zostało w liście wojewody pomorskiego.


Prezes przedsiębiorstwa Polgravel Krystyna Podłucja mówiła, że od wielu lat przedsiębiorstwo wspiera lokalną społeczność. Jako korzyści wymieniła zatrudnianie 33 osób w żwirowni w Borowcu w której ma pracować 6 mieszkańców Chwaszczyna. Dodatkowo prezes mówiła, że gmina otrzymuje od Polgravel należny podatek od nieruchomości oraz 60% opłaty eksploatacyjnej. Rozważana jest również zmiana siedziby spółki, która aktualnie zarejestrowana jest w Gdańsku. Gdyby firma była zarejestrowana w Chwaszczynie przyniosłoby to 5% wpływ z podatku dochodowego przedsiębiorstwa, do kasy gminy Żukowo.

 

 

Na koniec spotkania przeprowadzone zostało ankietowanie mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości z Chwaszczyna i Tuchomia.

 

konsultacje-zwirownia-25-04-2015r-095

 

Za uchyleniem uchwały głosowało 129 mieszkańców Chwaszczyna oraz 62 Tuchomia. Natomiast za ograniczoną eksploatacją działki 245/7 przez żwirownię i dalszym procedowaniem MPZP głosowało 3 mieszkańców Chwaszczyna oraz 1 Tuchomia. Jedna osoba z Chwaszczyna w wyżej wymienionej kwestii zakreśliła, że nie ma zdania.

 

 

Po ogłoszeniu wyników głos zabrał burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący RM Żukowa Witold Szmidtke oraz radny z Chwaszczyna Jacek Fopke:

 

 

Czy konsultacje zamkną temat możliwości eksploatacji kruszywa na działce 245/7? Z komentarzy pojawiających się na naszej stronie wynika, że mieszkańcy będą chcieli spotkać się w tej sprawie na Zebraniu Wiejskim:

„Apeluję do wszystkich mieszkańców Tuchomia i Chwaszczyna aby bez względu na wynik konsultacji i sobotniego głosowania nad ankietą, równie licznie stawili się na zebraniach wiejskich, których termin zostanie ogłoszony wkrótce. To nie koniec naszej walki. Jest jeszcze wiele do zrobienia.”  – napisał w jednym z komentarzy czytelnik podpisujący się jako Marecki.

 

Wojciech Albecki

 

fot. i wideo Michał Witt

 


Materiał z konsultacji dostępny jest na naszym kanale YouTube

 

chwaszczyno-youtube


 

{gallery}2015/2015-04/konsultacje-zwirownia{/gallery}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.