Relacja z kaszubskiej mszy św. w Chwaszczynie

{module do-reklamy-intertekst|none}

W niedzielę, 20 listopada 2011 r. odbyła się kolejna msza św. kaszubska w kościele parafialnym w Chwaszczynie.

Poprowadził ją ks. proboszcz Piotr Gruba.

Czytania i śpiewy międzylekcyjne należały do miejscowych strażaków: Leopolda Rzeszewicz, Karola Dampc i Tomasza Fopke.

 

Grała Gminna Orkiestra Dęta pod kierunkiem Pawła Gruby. W ich wykonaniu zabrzmiały: „Chto sã w òpiekã”, „Niebnô droga”, „Matkò Bòżô” i „Kaszëbskô Królewô”.

 

Na komunię wykonano również „W sztëczkù chleba” przy akompaniamencie organisty, Karola Krefty.

 

Koronkę do Miłosierdzia Bożego i odpowiedzi wiernych poprowadziła Ludmiła Gołąbek, koordynatorka organizacji mszy kaszubskich z ramienia Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, oddziału w Chwaszczynie.

 

Bezpośrednio po mszy orkiestra wykonała kilkanaście utworów, w tym melodie kaszubskie, opracowane przez Ireneusza Stromskiego, byłego pierwszego kapelmistrza orkiestry Marynarki Wojennej na zlecenie ZK-P oddział w Chwaszczynie przy wsparciu finansowym Burmistrza Gminy Żukowo.

 

Zabrzmiały w aranżacji Ireneusza Stromskiego m.in: „Dzéwczëcé wróżbë”, „Pòczekôj dzéweczkò”, „Namòwa”, „Marëszónka”, „Trzë Diôbłë” i „Òwczôrze i wilk”. W aranżacji Pawła Gruby usłyszeliśmy kaszubskie: „Kùkùłka”, „Kaszëbsczé jezora”, polka „Dërnô”, „A hoj Janeczkù” a także z innych: Marsz Mirek, Marsz Partyzantów, Theme from JAG.

 

Koncert zakończyły burzliwe oklaski zgromadzonych w świątyni. Prezes ZK-P w Chwaszczynie Tomasz Fopke podziękował muzykom i przekazał każdemu z nich najnowszy audiobook zawierający nagranie powieści Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”.

 

ZK-P Chwaszczyno{module do-reklamy-intertekst-2|none}{module reklama-artykul-n|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.