Relacja z IV festiwalu filmów kaszubskich w Miszewku

 

Już po raz czwarty odbywa się festiwal filmów kaszubskich, za nami II i III seans festiwalu. Ubiegłotygodniowy seans był poświęcony tradycji pustonocowej oraz wierzeniom związanym z życiem pozagrobowym, a także legendami o wampirach kaszubskich. Tych ostatnich często nazywano opi, łopi lub wieszczy.

 

 

W ubiegłym tygodniu wyświetlone zostały dwa dokumenty reportaż Eugeniusza Pryczkowskiego „Pusta Noc” – materiał zrealizowany w okolicach Sianowa w lutym 2008 roku oraz „Ze śmiercią na Ty” autorstwa Eweliny Karczewskiej, Piotra Zatonia i Przemysława Wolskiego z Kartuz.

 

W trakcie ubiegłotygodniowego seansu gościli nań ks. prof. dr hab. Jan Perszon oraz Ewelina Karczewska i Piotr Zatoń. Po emisji obu dokumentów była możliwość rozmowy oraz odpowiedzi na pojawiające się podczas projekcji pytania.

Ks. prof. Jan Perszon mówił: „dopiero w XVIII i XIX wieku następowała ewangelizacja kultury powszechnej – wiejskiej. Wówczas organiści i księża uczyli zwykłych ludzi. Różaniec w obecnej postaci znany był dopiero od XVIII wieku„.

W 1908 roku w Pelplinie wydany został KANCYONAŁ pieśni nabożnych zwany popularnie na Kaszubach Kanteczką. Jest to zbiór pieśni pustonocowych. Ks. prof. Perszon mówił: „Kanteczka ma ponad 1000 pieśni. W XIX wieku nasi pradziadowie byli na wysokim poziomie uduchowienia. Taki śpiewnik był bardzo drogi, ale każdy gospodarz taki sobie kupował…
Pisałem rozprawę habilitacyjną o obrzędach pogrzebowych na Kaszubach. Przez 8 lat przygotowywałem pracę habilitacyjną…
Różaniec był zawsze, a pusta noc to uroczystość, którą nie dla każdego […] się organizuje. Najważniejszym aspektem dla rodziny w pustej nocy jest to, że nie są sami. Pusta noc jest w domu – poczucie bólu, straty jest lżejsze dla nich. Wielkość i godność osoby ludzkiej podkreślają obrzędy pustonocowe. Jest to wielki wkład chrześcijaństwa w cywilizację wokół kultury pogrzebowej. W jaki sposób kształtować modę na śpiewanie pustej nocy? W jaki sposób stworzyć szkołę śpiewaków pustonocowych?”

 

Drugim dokumentem był „Ze śmiercią na Ty” traktujący o wierzeniach wokół pustonocowych, związanych z ożywaniem nieboszczyków – związaną z tym ich dekapitacją już po pochówku. Zmarły u którego dostrzeżono „objawy” tego iż może po swojej śmierci przerodzić się w łopiego lub wieszczego musiał być po pochówku poddany dekapitacji. Nieboszczykowi jednym cięciem łopaty obcinano głowę, która należało położyć między nogi. O tyle kto mógł zostać wieszczym było wiadomo już przy narodzinach – dziecko rodziło się w czepku, to ten kto miał zostać łopim dowiadywano się podczas pustej nocy lub już po pochówku. Wówczas gdy zmarły przeistaczał się w wieszczego poprzestawał na zabijaniu swoich krewnych. Jednakże, gdy zmarły miał przeistoczyć się w łopiego to ginęły często całe wioski.

 

Ks. prof. Jan Perszon mówił: „zjawisko ożywania zmarłych po swym pogrzebie znane jest we wszystkich kulturach – od Madagaskaru, Tanzani w Afryce począwszy.” – mówił ks. prof. Perszon

 

Podczas III seansu, który odbył się 17 lipca wyświetlany był film „Kryptonim Inspirator” traktujący o postaci Lecha Bądkowskiego. Podczas seansu obecni byli córka Lecha Bądkowskiego Sławina Kosmulska oraz wnuczka Mirosława Kosmulska.
Lech Bądkowski był współtwórcą ZKP, pisarzem, dziennikarzem oraz działaczem kaszubskim. Angażował się w działalność patriotyczną, polityczną, kulturalną, społeczną. Jego dorobek twórczy jest niezmiernie bogaty. Jest autorem jedynego jak dotąd tłumaczenia „Życia i przygód Remusa” Aleksandra Majkowskiego z języka kaszubskiego na język polski.

 

Po każdym z seansów panie z Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują poczęstunek. Gospodarzami II seansu były panie z KGW Niestępowo, a III KGW Tokary.

 

Ostatni seans IV festiwalu filmów kaszubskich odbędzie się wyjątkowo w piątek 25 lipca w restauracji Mùlk w Miszewku. Podczas ostatniego w tym roku seansu wyświetlane będą filmy dotyczące kanadyjskich Kaszubów: Kaszubskie wspomnienia z 1967 roku oraz Kanadijści Kaszebi z 2013 roku.

 

Wojciech Albecki

 

 {gallery}2014/festival-filmow-kaszubskich{/gallery}

 

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.