Relacja z III festynu kaszubskiego w Chwaszczynie

 {module do-reklamy-intertekst|none}

W minioną niedzielę na placu w pobliżu szkoły odbył się III festyn kaszubski, w czasie którego zorganizowano niemalże dla każdego coś ciekawego. Festyn rozpoczął się od występu zespołu z Banina „Spiéwné kwiôtczi”. Całość imprezy prowadziła Magdalena Kropidłowska – której głos na co dzień można usłyszeć w radio Gdańsk.


Przyczynkiem do zorganizowania tegorocznego festynu było X-lecie wznowienia działalności Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Chwaszczynie, które działało do około 1975 roku w naszej miejscowości. Oprócz oprawy artystycznej dla gości przygotowane były liczne stoiska – gdzie można było nabyć literaturę regionu, obejrzeć wystawę haftu kaszubskiego pań z KGW Chwaszczyno. Dla dzieci przygotowane były liczne atrakcje w postaci zjeżdżalni, strzelnicy, toru samochodowego. Wśród stoisk gastronomicznych amatorzy bursztynowego trunku mogli się weń zaopatrzyć, co było jeszcze przed dwoma laty niemożliwe – gdy festyny odbywały się na terenie szkoły.

 

Program artystyczny był bogaty, bo po występie zespołu z Banina przyszła kolej na „Kaszubki” z Chwaszczyna oraz na chór „Strzelenka” z Tuchomia. Dodatkowym akcentem regionalnym były występy zespołów „Remus” z Luzina oraz „Kaszubianek” z Wielkiej Wsi (Władysławowa). Podsumowaniem występów był koncert Gminnej Orkiestry Dętej GOK Żukowo, gwiazdą wieczoru był zespół Fucus. Kto nie znał tego ostatniego, a znalazł czas, aby posłuchać to na pewno nie pożałował. Wieloletnie doświadczenie oraz bogaty repertuar dały znać o sobie, gdyż publiczność trzykrotnie prosiła o bisy. Na zakończenie programu artystycznego wystąpił zespół z Prusa – jak sami o sobie mówili istniejemy już dość długo, bo prawie dwa tygodnie, a nazywamy się Prusa, bo wszyscy mieszkamy na ulicy Bolesława Prusa w Chwaszczynie.

 

W trakcie części oficjalnej dokonano odznaczenia Alojzego Trelli (działacz społeczny, wieloletni kierownik szkoły i pedagog) medalem 50-cio lecia ZKP, a udekorowania dokonał prezes ZKP Łukasz Grzędzicki. Eugeniusz Gołąbek (autor przekładu biblii na język kaszubski oraz współautor słownika polsko-kaszubskiego, pisarz, tłumacz) otrzymał legitymację honorowego członka ZKP, którą wręczył w-ce prezes ZKP. Członkinie zespołu „Kaszubki” otrzymały legitymacje członkowskie ZKP, które wręczył prezez ZKP oddział Chwaszczyno Tomasz Fopke.

Podczas festynu miała miejsce promocja kieszonkowego przewodnika Zabytki Gminy Żukowo oraz Leksykonu Ziemi Żukowskiej.

 

Organizatorami festynu byli ZKP oddział w Chwaszczynie, GOK w Żukowie, KGW w Chwaszczynie, Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie, parafia pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, Komitet Mieszkańców ulic Rewerenda i Polna w Chwaszczynie, Kaszubska Agencja Artystyczna z Chwaszczyna. Całość imprezy patronatem objął i wsparcia finansowego udzielił burmistrz gminy Żukowo, Sołtys oraz Rada Sołecka Chwaszczyna.

 

Wojciech Albecki 

Specjalne podziękowania nadesłane od ZK-P Chwaszczyno dla:

1. Burmistrz Gminy Żukowo

 

2. Sołtys i Rada Sołecka Chwaszczyna

 

3. Zakład Produkcyjny „Aleksander”,

 

4. „Marcopol” z Chwaszczyna,

 

5. Wytwórnia Opakowań z Folii MAR-PACK z Chwaszczyna;

 

6. Triada Augusto Pomorze,

 

7. Wulkanizacja- Katarzyna Wenta z Chwaszczyna,

 

8. Stanisław Went- Zakład Usługowy Instalacji Sanitarnych z Chwaszczyna,

 

9. Sklep Spożywczo-Przemysłowy „Madzia” z Chwaszczyna,

 

10. Kaszubska Agencja Artystyczna z Chwaszczyna,

 

11. Fabryka Reklamy- BALANDA- Andrzej Balandowski,

 

12. FB – Jelcz Franciszek Bergański,

 

13. Bank Spółdzielczy w Tczewie,

 

14. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Żukowie,

 

15. IZIPAK SP. Z O.O- systemy pakowania,

 

16. Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe JAKAT- artykuły biurowe i szkolne,

 

17. PIKA- firma archiwizacyjna,

 

18. STOLTAP- Producent Mebli Tapicerowanych,

 

19. Poseł RP Teresa Hoppe,

 

20. Ks. Proboszcz Piotr Gruba,

 

21. Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie,

 

22. Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie,

 

23. Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Chwaszczynie,

 

24. Państwo Teresa i Ludwik Secke,

 

25. Komitet Mieszkańców ulicy Rewerenda i Polna w Chwaszczynie,

 

26. Koło Gospodyń Wiejskich w Tuchomiu,

 

27. Pan Mirosław Nowak.

 

Szczególne podziękowania kieruję do Agnieszki Klawikowskiej, wiceprezesa oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Chwaszczynie za zaangażowanie w organizację festynu.

 

Tomasz Fopke

 

ZK-P Chwaszczyno


 {gallery}2012/2012-08/III-festyn-kaszubski-chwaszczyno{/gallery}

{gallery}2012/2012-08/III-festyn-kaszubski-chwaszczyno2{/gallery}

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.