Relacja z akcji sprzątania śmieci wokół jeziora Tuchomskiego

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Największe jezioro w okolicy, a zarazem leżące w obszarze trzech gmin i dwu powiatów – jezioro tuchomskie stało się czyściejsze. Część jego brzegów została uprzątnięta z zalegających tam śmieci – często pozostawianych tam przez osoby nad nim przebywające. Jest to cenna inicjatywa stowarzyszenia Vis Vitalis, do którego przyłączyły się inne organizacje i stowarzyszenia.

 

Jezioro tuchomskie zajmuje powierzchnię 134,7 ha (niektóre źródła podają 141 ha), co jest powierzchnią ponad dwa razy większą od jezior Osowskiego i Wysockiego razem wziętych. Na jeziorze znajdują się dwie wyspy, a jego maksymalna głębokość wynosi 15 m. Wysokość lustra wody 146,6 m.n.p.m.


Jednakże czystość fitosanitarna jeziora tuchomskiego z roku na rok jest coraz gorsza. Zrzut wód z oczyszczalni ścieków w Kielnie prowadzi do coraz większej [[eutrofizacji]] brzegów i pogorszenia stanu jakości wody. Przez taki stan rzeczy najwięcej traci gmina Żukowo, bo kto przyjedzie nad brudne i śmierdzące jezioro?

 

Jak powiedział nam Jarosław Gadziński leśniczy leśnictwa Borowiec: udało nam się zebrać około 10 m3 śmieci, mniej niż w poprzednich latach, ale to i tak dużo. Uprzątnęliśmy brzegi jeziora z zalegających odpadów od miejsca zbiórki, aż do Tuchomka w jedną stronę i do Warzenka do Caritasu w drugą.


Po akcji zbierania śmieci mieliśmy dla dzieci pokazy straży leśnej i było przygotowane ognisko z kiełbaskami. – mówił nam leśniczy.

 

Jeden z współorganizatorów Witold Szmidtke – pochodzący z Miszewka powiedział nam: akcja ma na celu uświadomienie problemu wyrzucania śmieci do lasu. W akcji uczestniczą dzieci dzięki czemu jest szansa, że poprzez edukację nie będą robić tego w dorosłym życiu. Akcja odbywa się od 2009 roku. Pomysł zrodził się na spotkaniach Stowarzyszenia Vis Vitalis z Miszewka. Pierwszym efektem jest rzeczywiście mniejsza ilość tych śmieci, a drugim ilość uczestników akcji z roku na rok jest coraz większa.
Od początku akcji uczestniczę wraz z najbliższą rodziną.-
mówił Witold Szmidtke.

 

Oprócz członków stowarzyszenia Vis Vitalis w akcji wzięło udział KGW Tuchom, rybacy z koła PZW w Gdyni z prezesem Mieczysławem Górskim, Nadleśnictwo Kolbudy, mieszkańcy Tuchomia, Warzenka, Miszewka.

Podczas zbiórki organizacyjnej na końcu jeziora na początku akcji udało nam się policzyć osoby dorosłe – były 32 osoby i drugie tyle dzieci. W trakcie akcji dołączyło kilka osób, co stanowiło około 70 osób.

 

Wojciech Albecki


{gallery}2013/2013-06/sprzatanie-tuchom{/gallery}

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.