Relacja wideo z rekonstrukcji historycznej na Westerplatte w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego

{module do-reklamy-intertekst|none}


W minioną sobotę 1 września nasza redakcja udała się na Westerplatte w 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej, gdzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna. Rekonstrukcję pod tytułem: „Zaczęło się w Gdańsku – Honor żołnierza”, reżyserował i komentował Bogusław Wołoszański znany popularyzator historii, autor wielu książek i programów telewizyjnych.

 


O godzinie 4:35 Bogusław Wołoszański powitał zgromadzonych i odczytał krótkie słowo wstępne opisujące przebieg wydarzeń na kilka godzin przed wybuchem wojny. O 4:45 rozpoczęła się rekonstrukcja – w przeciwieństwie do inscenizacji rekonstrukcję są o wiele bardziej trudne w realizacji. Ograniczają je przede wszystkim czas i miejsce – gdyż muszą odbywać się w miejscu danego wydarzenia i najlepiej o tej samej porze, czyli dniu roku i najlepiej godzinie. Jedną z najważniejszych cech rekonstrukcji jest konieczność oddania realiów czasu danego wydarzenia. W miarę możliwości ważne jest zastosowanie tej samej broni, umundurowania i najważniejsze trzymanie się scenariusza, który napisała historia.

 

Rekonstrukcja historyczna na Westerplatte była już trzecia z kolei, którą przygotowuje Bogusław Wołoszański. Informację o niej otrzymaliśmy dopiero dzień wcześniej. W celu przybycia na miejsce w możliwie bezpiecznym czasie wyjechaliśmy z Chwaszczyna samochodem już o 3:30 – nauczeni doświadczeniami inscenizacji w Tokarach. Na miejscu byliśmy już o 4:05, ale jak wiadomo o parking jest trudno w takim miejscu dla wszystkich, więc dojście zajęło nam kwadrans. Wydawać by się mogło, komu będzie się chciało wstawać o 3 w nocy i jechać na Westerplatte, ale można było się zdziwić i to pozytywnie. Gdyż już w drodze spotkaliśmy wielu rowerzystów udających się na miejsce rekonstrukcji, a samochodów było bardzo wiele, przez co powstawały spore zatory.

 

Dla widzów były przygotowane dwa telebimy na których można było oglądać wydarzenia. Nagłośnienie było bardzo profesjonalnie przygotowane – wyraźnie można było słyszeć cały komentarz, a dodatkowo krótkie filmy dokumentalne z czasu wojny uzupełniały prezentację.

 

Wojciech Albecki


Nagranie z całego widowiska „Zaczęło się w Gdańsku – Honor Żołnierza” – 1 września 2012 roku godzina 4:35:


 

 

Rekonstrukcja-historyczna-Westerplatte-1939-2012-1


Rekonstrukcja-historyczna-Westerplatte-1939-2012-2


Rekonstrukcja-historyczna-Westerplatte-1939-2012-3


Rekonstrukcja-historyczna-Westerplatte-1939-2012-4


Rekonstrukcja-historyczna-Westerplatte-1939-2012-5


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.