Relacja wideo z inscenizacji „Przodkowo 1945”


 {module do-reklamy-intertekst|none}

W dniu 18 sierpnia w Tokarach odbyła się inscenizacja historyczna „Przodkowo 1945”, którą komentował Bogusław Wołoszański – znany dziennikarz, reżyser i miłośnik historii autor wielu programów m.in. Sensacji XX wieku oraz filmu Twierdza Szyfrów. Pomysł rozpropagowania gminy Przodkowo w ten oto sposób – trzeba rzec był pomysłem udanym i okraszony ogromnym sukcesem.

 


Inscenizacja mająca się rozpocząć o 17 została przesunięta na 17:30 z uwagi na korki na drogach dojazdowych. Jak dowiedzieliśmy się od jednego z organizatorów Piotra Pośpiesznego planowano, że do Tokar przyjedzie 3000 osób, ale to co działo się na drogach przerosło oczekiwania. Wszystkie drogi szczególnie ta prowadząca od Miszewa z DK 20 do Tokar były zakorkowane. Chcąc ominąć zatory wielu kierowców próbowało dojechać z Kczewa lub od Czeczewa, ale tam również sytuacja była ciężka. Samo zablokowanie dojazdów pokazywało, że do Tokar przybyło więcej niż 3000 osób – mogło ich być nawet ponad 5000. Nikt niestety nie wpadł na pomysł, aby choć spróbować policzyć auta, aby oszacować w ten sposób liczbę gości. Gdy opóźniona inscenizacja się rozpoczęła wiele osób wciąż było w drodze.


Scenariusz walk rozpoczynał się od rekonesansu ciężarówek z żołnierzami niemieckimi, którzy wpadli w zasadzkę polsko – radzieckich oddziałów. Po wycofaniu się żołnierzy Wermachtu do akcji wkroczył Panzerkampfwagen V Panther, czyli Pantera, która miała za zadanie udzielić wsparcia niemieckiej piechocie. Po początkowych sukcesach w starciu z radzieckim T-34 Pantera poniosła klęskę, gdyż na horyzoncie pojawił się kolejny T-34 uderzając w najbardziej czułe miejsce Pantery, gdzie miała cienki pancerz. Przednie płyty pancerne mają nawet 11 cm grubości, podczas gdy boczne już tylko 4 cm. W zaroślach ukryta była radziecka armata dywizyjna ZIS-3 kalibru 76 mm wz. 1942. Po pokonaniu niemieckiej Pantery do walki wkroczyli radzieccy i polscy piechurzy, którzy zwyciężyli w starciu z nieliczną już niemiecką piechotą.


Jako ciekawostkę można przytoczyć charakterystyczne zachowanie żołnierzy obu stron. Radzieccy krasnoarmiejcy po zwycięstwie nad Niemcami przystąpili do szabrowania „poległych” – czyli zabierali to co miało jakąkolwiek wartość materialną (zegarki, biżuterię). Natomiast niemieccy żołnierze widząc, że zbliża się już koniec postanowili walczyć do końca, gdy jeden z nich postanowił uciec – nie uciekł daleko, gdyż dostał kulę w plecy od jednego z swoich kolegów. Oba zachowania można zauważyć na naszym filmie.


Bogusław Wołoszański mówił: zapraszam za rok do Tokar – co wskazuje, że najprawdopodobniej sukces tegorocznej inscenizacji zostanie powtórzony, a niedociągnięcia organizacyjne zniwelowane.


W inscenizacji wykorzystane zostały pojazdy z epoki. Największe zainteresowanie budziła Pantera, której dowódcą na polu bitwy był… Marian Kotecki właściciel Przedsiębiorstwa Autobusowego „Gryf”, a zarazem właściciel Pantery i prezes Stowarzyszenia Miłośników Broni Pancernej Pantera. Właśnie dzięki jego staraniom czołg ten został pieczołowicie odrestaurowany. Jeden z walczących w Tokarach czołgów T-34 o numerze bocznym 214 na co dzień stoi w Gdańsku-Oliwie i należy do klubu płetwonurków Rekin. Czołg ten przeszedł gruntowną renowację w zakładzie P.A. Gryf w Żukowie po czym został przekazany właścicielom.

 

Wojciech Albecki


Materiał filmowy zawierający całą inscenizację historyczną „Przodkowo 1945”:

 

{gallery}2012/2012-08/przodkowo1945{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.