Radni przegłosowali podwyżkę wody i odprowadzanie ścieków

Na ostatniej sesji Radni Gminy Żukowo przegłosowali uchwałę dotyczącą stawek dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Wzrost netto wyniesie od 3,90 do 5,95 proc. Propozycja podwyżki podzieliła radnych.

 

Ten projekt nas zaskoczył, ale tak niepozytywnie. Gdybyśmy wrócili do poprzedniej sesji, to tam uchwalaliśmy podatki na 2016 rok i wszystkie uchwały zawierały stawki, które obowiązywały w roku poprzednim, a nawet w przypadku transportu autobusowego uległy one zmniejszeniu. Tutaj natomiast mamy podwyżkę, a nawet dosyć znaczną. Cel jest dosyć szlachetny, bo środki, które z tego tytułu uzyskamy mają być przeznaczone na remonty sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Tym niemniej budżet zawsze jest okrojony i środków na wszystkie zadania, które chcielibyśmy zrealizować jako gmina zawsze jest za mało. Tylko dlaczego ma to się jawić kosztem odbiorców wody i ścieków? Przecież gdybyśmy uchwalili ubiegłoroczną stawkę, to też jako obywatele i mieszkańcy dokładalibyśmy się do budżetu gminy – tłumaczył na portalu kartuzy.info radny Jerzy Formela.

 

Burmistrz Żukowa, Wojciech Kankowski przekonywał na sesji, że radni wielokrotnie zwracali uwagę na to, że w tegorocznym budżecie na inwestycje wodno-kanalizacyjne przeznaczono zbyt małe środki. Mówił również, że już teraz dzięki oszczędnościom i wpływom, które udało się uzyskać ponad plan, realizacja małych projektów kanalizacyjnych to jest ponad 1.000.000 zł, a obecny projekt kanalizacyjny w Chwaszczynie wyniósł prawie 2.000.000 zł

 

Radny Jacek Fopke na swojej stronie przekonuje, że kwota pozyskana z podwyżki przeznaczona będzie na dofinansowanie bieżących remontów systemu wodno-kanalizacyjnego. Na decyzje o podwyższeniu opłat miała również wpływ informacja o stale rosnących kosztach z tytułu służebności przesyłu, jakie ponosi gmina. Radny wskazuje, że opłata za wodę nadal będzie najniższą w powiecie kartuskim. U nas stawka wzrośnie za wodę o 11 groszy do kwoty 2,71 zł i odebranych ścieków o 31 groszy do kwoty 5,59 zł. za 1m3. Jacek Fopke podaje przykład cen w Kartuzach gdzie wynosi ona 3,64 zł/1m3, w Kościerzynie 3,15, a w Przodkowie 3,00 zł,

 

Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, ośmiu wstrzymało się od głosu.

 

Projekt uchwały dostępny jest na stronie Żukowa pod adresem: http://bip.zukowo.pl/pobierz/114634.html

 

oprac. kartuzy.info, facebook.com/JacekFopke, fot. MSz/kartuzy.info

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.