Radni chcą kontrolować OSP. Strażacy: Nie mają prawa!

Wśród strażaków gminy Żukowo zawrzało na stronie http://expresskaszubski.pl znajduje się ciekawy artykuł na ten temat. Poniżej kilka fragmentów z artykułu:

 

Wśród strażaków gminy Żukowo wrze. To za sprawą radnych Rady Miejskiej, którzy chcą skontrolować finanse jednostek. – Zostaliśmy wezwani do przedstawienia dokumentów w sposób skandaliczny. Druga sprawą jest to, że jesteśmy stowarzyszeniami i radni nie mają prawa nas kontrolować – mówi Zygfryd Pituła, komendant gminny OSP w Żukowie.

 

Radni komisji rewizyjnej żukowskiej Rady Miejskiej wzywają szefów jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy do przedstawienia dokumentów z ich działalności. Spotkania rozpoczynają się jutro.

 

(…)

– Dobrze by było, gdyby pieniądze z wynajmu trafiały przelewem do gminy, bo to samorząd płaci za wszelkie media wykorzystywane w budynkach OSP – dopowiada radny Zbigniew Szewczyk.

Wśród strażaków gminy Żukowo zawrzało. Ochotnicy są oburzeni planami radnych i… nie zamierzają przedstawiać komisji rewizyjnej żadnych dokumentów. Komendant gminny OSP Zygfryd Pituła wyraził to w piśmie do przewodniczącego żukowskiej Rady Miejskiej:

„(…) pragnę wyrazić swoje głębokie ubolewanie, w jaki sposób pisma dotarły do adresatów i wyznaczonych terminach złożenia dokumentów. Do tej pory jednostki OSP alarmowo wzywano do zdarzeń losowych – natomiast te przypadki do takowych nie należą. Taki sposób traktowania tylko wybiórczych jednostek OSP w Gminie jest skandaliczny i urąga społecznej działalności członków OSP. W imieniu Zarządów OSP Niestępowa, Sulmina i Chwaszczyna pragnę pana przewodniczącego poinformować, że żądane dokumenty nie zostaną przedłożone komisji rewizyjnej działającej przy Radzie Miejskiej w Żukowie.” – napisał Zygfryd Pituła.

Do dokumentu dołączone zostało obszerne uzasadnienie, z którego wynika, że Rada Miejska nie ma uprawnień do kontrolowania jednostek OSP. Są one bowiem stowarzyszeniami i jako takie podlegają nadzorowi starostwa powiatowego.

– W uzasadnieniu w zasadzie wyjaśniłem, że komisja rewizyjna Rady Miejskiej nie ma prawa żądać od nas dokumentów i przeprowadzać kontroli naszej działalności – mówi Zygfryd Pituła. – Co radni chcą osiągnąć w ten sposób. Przecież rozliczamy się co roku, robimy szczegółowe sprawozdania z naszej działalności. A umowy użyczenia budynków OSP mamy podpisane z gminą od dawna.

Potwierdza to także Edmund Kwidziński, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

– Mój komentarz może być krótki: Rada Miejska nie ma żadnych uprawnień do kontroli stowarzyszeń, jakimi są jednostki OSP i to w zasadzie zamyka sprawę – mówi Edmund Kwidziński. – W każdej gminie działają jednostki OSP i nigdzie nie ma do ich funkcjonowania żadnych zastrzeżeń. To co próbują robić radni w Żukowie jest więc dla mnie zupełnie niezrozumiałe i powoduje zbędne emocje.

Jak podkreśla Edmund Kwidziński wszyscy strażacy otrzymują ekwiwalent za swoje działania, ale jest on w całości przeznaczany na działalność jednostek. Tak samo jak pieniądze z wynajmu sal.

Strażacy wykonują więc wszystkie działania za darmo, sami utrzymują sprzęt w gotowości bojowej, dbają o budynki – mówi szef kartuskiej PSP. – To co uda im się uzyskać z wynajmu sal przeznaczane jest właśnie na drobne remonty, zakup artykułów sanitarnych, czy doposażenie jednostki.

(…)

 

Pełna treść artykułu na stronie: http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2011/02/zukowo-radni-chca-kontrolowac-osp-strazacy-oburzeni

 

{module reklama-artykul-n|none}

Wśród strażaków gminy Żukowo zawrzało.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.