radiogdansk.pl: Mieszkańcy Nowego Świata z obawami. „Pociągi PKM odetną nas od Trójmiasta”

 

Mieszkańcy wsi Nowy Świat, graniczącej z gdańską dzielnicą Osowa boją się, że częste kursowanie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej odetnie ich od Trójmiasta. We wsi mieszka około tysiąca osób. Jest ona jedynym miejscem na trasie nowej kolei, gdzie nie będzie wiaduktu, a pozostaną szlabany.

 

– Obawiamy się również problemów z dojazdem służb, takich jak karetka, czy straż pożarna. Dotyczy to zresztą też części Chwaszczyna leżącej tuż obok nas. Jeszcze inna sprawa jest z naszym jeziorem, na które w wakacje zjeżdżają tłumy mieszkańców Gdańska. Obawiam się, że szczególnie oni nie będą czekali na otworzenie się szlabanów i będą przechodzić w niebezpiecznych miejscach, powiedział Piotr Kurzyński.

 

– Boję się o dzieci. Jak idą same, to są bardzo niecierpliwe i mogą wbiec na tory. A przecież nowe pociągi będą pędzić bardzo szybko, powiedziała reporterowi Radia Gdańsk zaniepokojona mieszkanka Nowego Świata.

 

Mieszkańcy Nowego Świata nie mogą liczyć na wiadukt. Chodzi o pieniądze i o to, że miejscowość leży na styku gminy Żukowo i miasta Gdańska. Żaden z samorządów nie chce sfinansować ewentualnej budowy wiaduktu, bo koszt to kilkanaście milionów złotych. Z kolei Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że przejazd zmodernizują, ale… szlabany zostaną.

 

Reporter Radia Gdańsk dowiedział się w biurze PKM, że po uruchomieniu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, w szczycie pociągi będą jeździć przez Nowy Świat co 15 minut. To może powodować problemy z wydostaniem się z tej miejscowości do Trójmiasta, zwłaszcza rano i po południu. Pierwsze przejazdy PKM zaplanowano na połowę 2015 roku.

 

źródło: radiogdansk.pl

 

Pisaliśmy również o tym w marcu 2011 roku:

Kolej metropolitalna – co z przejazdem kolejowym w Gdańsku-Osowej?

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.