W sobotę 10 września 2011 r. odbyło się w Kartuzach posiedzenie Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
W porządku obrad znalazły się m.in. sprawy dot. nauczania języka kaszubskiego, przyjęcia stanowiska w sprawie wyborów parlamentarnych oraz przyjęcia nowej formy organizacyjnej Wydawnictwa ZKP.
Nauczanie języka kaszubskiego. Członkowie Rady Naczelnej zapoznali się z informacją nt. liczby uczniów uczących się jęz. kaszubskiego, liczby szkół i nauczycieli posiadających uprawnienia do nauczania jęz. kaszubskiego oraz środków przyznanych gminom i powiatom województwa pomorskiego na nauczanie jęz. kaszubskiego w 2010 roku. Członkowie Rady Naczelnej dyskutowali nt. nauczania języka kaszubskiego. Potrzeby w środowisku są ogromne dlatego ZKP organizuje spotkania informacyjno-edukacyjne dla przedstawicieli organów prowadzących, dyrektorów szkół i nauczycieli dot. nauczania jęz. kaszubskiego w szkołach. Na spotkaniach wyjaśniane są wątpliwości, omawiane problemy i zgłaszane potrzeby. Uczestnicy posiedzenia wskazywali, że w niektórych gminach środki uzyskane przez samorząd w ramach subwencji w związku z nauczaniem kaszubskiego nie SA przekazywane do szkół prowadzących lekcje z języka kaszubskiego.
Rada Naczelna przyjęła stanowisko w sprawie wyborów parlamentarnych i wzywa w nim o głosowanie na sprawdzonych w pracy społecznej działaczy regionalnych.
Nowa forma organizacyjna Wydawnictwa ZKP. Rada Naczelna podjęła decyzję o przyjęciu nowej formy organizacyjnej Wydawnictwa ZKP powołując do życia Fundację Wydawnictwo ZKP. Fundacja będzie oprócz podstawowej działalności wydawniczej wspomagała realizację celów statutowych ZKP.
Rada Naczelna dyskutowała również nad marginalizacją tematyki kaszubskiej w mediach publicznych, w tym w Radio Gdańsku w związku z wprowadzeniem jesiennej ramówki.
Uchwała Rady Naczelnej z dnia 10 września 2011 r. w sprawie najbliższych wyborów parlamentarnych.
Zbliżające się wybory parlamentarne są okazją do przypomnienia najważniejszych zasad i priorytetów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wyrażonych w uchwałach kolejnych Zjazdów Delegatów ZKP, a także w uchwałach II Kongresu Kaszubskiego i Kongresu Pomorskiego, które powinny być realizowane przez członków naszej organizacji w życiu publicznym. Czas ten skłania do refleksji nad jakością polskiej polityki i nad przyszłością naszej Małej i Wielkiej Ojczyzny.
Rada Naczelna ZKP przypomina o prawie, obowiązku moralnym i obywatelskim uczestnictwie w wyborach. Współodpowiedzialność za dobro wspólne jest naszym zobowiązaniem jako obywateli i uprawnieniem do korzystania z prawa wyborczego. Zachęcamy wszystkich członków Zrzeszenia do licznego udziału w wyborach.
Nie wystarczy jednak stwierdzić, że każdy obywatel posiada prawo i obowiązek udziału w wyborach. Wzywamy do głosowania na kandydatów, których postawa i poglądy zagwarantują realizację postulatów idei kaszubsko-pomorskiej. Powinniśmy zwracać szczególną uwagę na aktywność społeczną kandydata, w tym samorządową, rezultaty dotychczasowej działalności parlamentarnej oraz bezwarunkowe przedkładanie dobra Zrzeszenia ponad jakiekolwiek oczekiwania partii politycznych.
Przed wyborami parlamentarnymi pragniemy jeszcze raz przypomnieć, iż Zrzeszenie nie ma żadnej politycznej reprezentacji, a co za tym idzie też partyjnej reprezentacji, która miałaby prawo przemawiać w imieniu Zrzeszenia lub powoływać się na jego poparcie.
źródło:kaszubi.pl