Pszczelarze z Chwaszczyna dziękowali i świętowali – relacja

 

 

W minioną niedzielę 2 lutego 2014r. w dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej grupa pszczelarzy z Chwaszczyna dziękowała Bogu za miniony rok. W ich intencji odprawiona została msza św. w naszym kościele. Jak co roku już po raz 11 grupa bartników z Chwaszczyna ofiarowała świecę paschalną wykonaną z wosku pszczelego oraz miody i miód pitny sycony.

 

Od 2004 roku w naszym kościele parafialnym jako jednym z nielicznych w archidiecezji pali się świeca paschalna wykonana w 100 % z wosku pszczelego. Na jej wyprodukowanie zużywa się 10 kg wosku. Jeśli zabrano by pszczołom wszystkie plastry pszczele i wytopiono z nich wosk, to trzeba by je zabrać z 10 uli. Taką ilość wosku wytwarza przez cały rok około 1 mln pszczół woszczarek.

 

Mszę św. odprawili ks. wikariusz Mateusz Koszałka oraz ks. proboszcz Piotr Gruba. Proboszcz przedstawił zgromadzonym postać św. Ambrożego patrona pszczelarzy, a tematykę problemów współczesnego pszczelarstwa i wiele ciekawostek omówił Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Gdyni Ryszard Voss. W mszy św. uczestniczył również poczet sztandarowy RKP Gdynia oraz grupa około 30 pszczelarzy z Gdyni i okolic.

 

Po mszy poczet sztandarowy udał się na cmentarz parafialny w miejsce w którym spoczywa wieloletni Prezes Koła ś.p. Antoni Pietraszko.

 

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Gdyni wznowiło swoją działalność po wojennej przerwie w 1946 roku i działa nieprzerwanie do tej pory. Należy do niego 70 członków, którzy posiadają łącznie 1000 uli pszczelich. Z Chwaszczyna w skład związku wchodzi 5 pszczelarzy.

 

Wojciech Albecki

 

{gallery}2014/2014-02/pszczelarze{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.