Przygotowania do ŚDM w Panamie. Fragment programu TVP 3 „Droga” z Chwaszczyna [film]

Światowe Dni Młodzieży 2019 w Panamie już niebawem. W parafii w Chwaszczynie i dekanacie Kielno trwają intensywne przygotowania do wyjazdu młodych ludzi na to spotkanie. Redaktorzy TVP 3 w programie katolickim „Droga” pokazali starania tych osób, które za rok spotkają się z papieżem Franciszkiem w Ameryce Środkowej.

Z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej. Dziś grupa liczy ok. 25 osób. Każdego 22. dnia miesiąca spotykają się w parafii w Chwaszczynie, gdzie znajduje się centrum przygotowań do ŚDM 2019. Spotkanie ma zarówno charakter modlitewno-formacyjny jak i organizacyjny.

Ponadto do tej pory udało się im zainicjować wiele działań, które mają na celu wesprzeć wyjazd do Panamy finansowo. Młodzi ludzie przeprowadzili akcję „Palemka wielkanocna” w Niedzielę Palmową; wzięli udział w konkursie „Pływanie na byle czym”, gdzie ich konstrukcja zatytułowana „ŚDM – W drodze do Panamy” zdobyła pierwsze miejsce; 15 sierpnia podtrzymywali polską tradycję, rozprowadzając wianki i palemki z ziół; podczas dożynek parafialnych częstowali wszystkich przysmakiem: „Krówką Panamką”; przed Bożym Narodzeniem zaopatrywali każdą rodzinę w „Sianko na stół wigilijny”.

palemki kgw tuchom sdm panama 2017 5

fot. Ewa Grot / Młodzież z chwaszczyńskiej parafii wraz z KGW Tuchom przygotowuje palmy na Niedzielę Męki Pańskiej

Pomimo wielu codziennych obowiązków, jako uczniowie, studenci, osoby pracujące, nie poddają się i każdego miesiąca z coraz to większym zapałem działają, aby móc udać się w nieco oddalony zakątek świata.

21 stycznia młodzież wyjeżdżająca na 34. Światowe Dni Młodzieży zainicjowała kolejną akcję. Po Mszach Świętych w kościele w Chwaszczynie zapraszali wszystkich parafian do specjalnie przygotowanej kawiarenki w salkach parafialnych, gdzie przy wspólnej kawie, herbacie czy ciastku, można było dowiedzieć się więcej o przygotowaniach, wspierając także wyjazd młodzieży do Panamy.

20180129 151417

fot. Wywiad z organizatorami wyjazdu na ŚDM w Panamie z chwaszczyńskiej parafii

– Za te pieniądze mogłabym pojechać na kilka dobrych wycieczek. Chcę jednak uczestniczyć w ŚDM, bo nic nie zastąpi tego doświadczenia wspólnoty – mówi Natalia Krefta, jedna z organizatorek wyjazdu (fragment wywiadu w Gościu Niedzielnym, dodatku gdańskim).

Opiekę nad grupą sprawuje ks. Łukasz Szymanowski, obecnie doktorant na Wydziale Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii, rezydent chwaszczyńskiej parafii.

– Opracowuję konspekty. Dostosowuję je do potrzeb duszpasterskich. Pomimo 2,5 tys. kilometrów, które nas dzielą, mogę być z nimi – wyznaje ks. Łukasz (fragment wywiadu w Gościu Niedzielnym, dodatku gdańskim).

sdm 19.07 9

fot. Integracja młodzieży z Brazylii podczas przygotowań do ŚDM w Krakowie w 2016 r.

Wyjazd do Panamy będzie także okazją do poznania kultury i charyzmatu wyznawania wiary na innym kontynencie.

– Miałam okazję gościć u siebie dwóch Brazylijczyków (podczas ŚDM w Krakowie w 2016 r. – przyp. red.). To zupełnie inna rzeczywistość. Dla nich czas nie istnieje. Zupełnie inaczej wyrażają wiarę. Są ogromnie żywiołowi, co na Kaszubach nie jest takie częste. Jednak nawet w przypadku starszych, patrzących na ich zachowanie podczas Mszy św., początkowe zdumienie z czasem zamieniało się w akceptację – mówi Dominika Klawikowska, biorąca udział w przygotowaniach (fragment wywiadu w Gościu Niedzielnym, dodatku gdańskim).

Relację z prowadzenia kawiarenki w Chwaszczynie przeprowadzili redaktorzy TVP 3 dla programu katolickiego „Droga”, do którego oglądania fragmentu serdecznie zapraszamy.

 

Więcej informacji nt. ŚDM Panama: www.kierunekpanama.pl lub w parafii w Chwaszczynie: tel. 58 552-80-83, e-mail: chwaszczyno@diecezja.gda.pl

 

logo panama sm

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.