Przy szkole w Chwaszczynie powstanie park z krainą bożków kaszubskich.

 

{module do-reklamy-intertekst|none}Przy szkole powstanie ogród z różnorodną roślinnością oraz rzeźbami kaszubskich duchów i  bożków. Będzie on pełnił funkcje kulturalno – przyrodniczo – rekreacyjne. Ma się stać atrakcją dla uczniów szkoły, mieszkańców Chwaszczyna i pobliskich miejscowości, turystów oraz innych odbiorców spoza gminy. Na ten cel gmina Żukowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł. Projekt jest realizowany w ramach Oś LEADER programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

 

Rzeźby duchów i bożków będą wykonane z drewna przez lokalnego rzeźbiarza artystę. Duchy kaszubskie, zamieszkujące pomorskie lasy i łąki, są postaciami mitologicznymi, w które dawniej lud kaszubski wierzył. Historia, znaczenie oraz cechy duszków będą opisane na specjalnych tabliczkach w języku polskim i kaszubskim. Są to:

 

 

1. Bòrowô Cotka – opiekuńczy duch borów, leśnych zwierząt i ptaków. Szczególną opieką otacza dzieci – chroni je przed czarownicami, daje orzechy i słodycze.

 

2. Bòrówc – duch borów, opiekun runa leśnego, nieprzejednany wróg kłusowników i myśliwych, nigdy nic złego nie czyni dzieciom, lecz jest mile widzianym ich pomocnikiem w zbieraniu grzybów i innych owoców leśnych, jeśli jakieś dziecko zabłądzi w lesie to wskaże mu drogę; występuje w postaci staruszka z długą, siwą brodą, jest niskiego wzrostu, ale krępej budowy; smutny, ale z jego oczu bije miłość i dobrotliwość. Przypomina trochę krasnoludka. Inaczej przedstawia się myśliwym i kłusownikom – wtedy przypomina olbrzyma z czarną, długą brodą.

 

3. Grzenia – dobrotliwy duch snu, marzeń sennych i sprawca proroczych snów,

 

4. Òprzёpólnica – życzliwy duch w postaci dziewicy z wieńcem z kłosów, bogini urodzaju. Ubrana w białe szaty, z wiankiem na głowie.

 

5. Szëmich – dobrotliwy duszek sprowadzający na świat ciszę i łagodny szum, mieszka w lesie i śpiewa swym cichym głosem drzewom i leśnym stworzeniom.

 

6. Jirzan – opiekun zabaw i tańców, który dawniej odpowiadał za uroczystości Lu czci Słońca, światła i ognia. Jego świętem jest Sobótka, gdy ludzie świętują najkrótszą noc w roku

 

7. Jablón – mieszkaniec sadów i opiekun drzew, krzewów owocowych oraz ogrodów, a także domniemany sprawca kradzieży owoców i warzyw.

 

8. Pólnica – urodziwy duch, urodziwa dziewczyna przystrojona w wianek, latem objeżdża na koniu pola, doglądając, czy rośliny dobrze rosną, spotkanie jej przynosi nieszczęście – jej uroda urzeka każdego mężczyznę, który później z tęsknoty marnieje i umiera.

W związku z tym, że ogród będzie miał charakter magiczny na spotkaniu inaugurującym otwarcie ogrodu, czytane będą fragmenty mitologii kaszubskiej „Bogowie i duchy naszych przodków” („Bògowie i dëchë naj przodków”) Aleksandra Labudy. Poszczególne fragmenty czytane będą w języku kaszubskim i polskim.

 

zukowo.pl/Iwona Niedzielska

oprac. Michał Witt

fot. zp.pl

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.