Przepisy na sylwestrowe przekąski.

Jeśli urządzasz zabawę sylwestrową w domu, przydadzą ci się proste przepisy na smaczne przekąski.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sałatka sylwestrowa
    Prędka i jakże dobra sałatka na każdą okazje.
    * majonez 1 średni słoiczek
    * ananas 1 puszka
    * seler konserwowany 1 słoiczek
    * rodzynki 100 g
    * ugotowane piersi z kurczaka 2 szt
    Sposób przyrządzenia
    Ugotowane piersi z kurczaka i ananasa kroimy w kostkę. ale nie za drobna. dodajemy do tego odsączony seler, wsypujemy rodzynki i po dodaniu majonezu mieszamy. Na koniec przyprawić do smaku pieprzem i solą. Można dodać tez odsączona kukurydze z puszki.

 

  • Zielone kulki serowe
    300 dag gęstego, naturalnego serka do smarowania
    20 dag ostrego żółtego sera
    3 cebulki dymki
    3 łyżki ketchupu
    1 łyżeczka bazylii
    1/4 łyżeczki pieprzu cytrynowego lub zwykłego mielonego pieprzu
    1 łyżka soku z cytryny
    sól do smaku
    Panierka:
    2 łyżki słodkiej papryki
    2 łyżki drobno posiekanego szczypiorku
    Cebulki pokrój bardzo drobno. Ser zetrzyj na tarce z małymi oczkami. Wszystkie składniki (oprócz panierki) dokładnie wymieszaj. Masę wstaw do lodówki na ok. 2-3 godziny. Gdy zgęstnieje, lep z niej kulki, obtaczaj je w papryce, zmieszanej ze szczypiorkiem. Podawaj ze świeżymi pomidorami i rukolą.

 

  • Sałatka szczęścia
    35 dag elementara
    po puszcze czerwonej fasoli, kukurydzy i soi
    2 puszki pędów bambusa
    2 strąki papryki świeżej lub konserwowej
    2 pory ( tylko białe części )
    15 miniaturowych kolb kukurydzy konserwowej
    2 pojemniczki jogurtu naturalnego (400g)
    natka pietruszki
    cukier, pieprz, sól
    Ser pokroić w słupki. Pędy bambusa osączyć, pokroić na kawałki ( ok. 2 cm ) i wraz z serem wrzucić do salaterki. Dodać osączoną fasolę, kukurydzę, soję i połówki kolb kukurydzy. Paprykę pokroić w paseczki, a por w cienkie plasterki, wrzucić do salaterki. Wymieszać, przyprawić solą, pieprzem i cukrem, polać jogurtem, udekorować natką.

 

  • Ananas z mozzarellą
    10-12 plasterków ananasa (najlepszy świeży, a z puszki też może być)
    200 ml białego wytrawnego wina
    2 łyżki soku cytryny
    1/2 łyżeczki rozmarynu
    1 łyżka miodu
    sól, pieprz do smaku
    1 opakowanie mozzarelli sałatkowej (w kulkach)
    ok. 20 dag dobrej, wędzonej szynki
    W rondelku zagrzej wino z miodem, sokiem z cytryny i przyprawami.
    Plastry ananasa przekrój na pół. Zalej gorącym płynem, przykryj odstaw do ostygnięcia.
    Odsącz. Każdy kawałek ananasa owiń szynkę, dodaj pół kulki mozzarelli i zepnij wykałaczką.

 

  • Hawajska sałatka ziemniaczana
    1kg ziemniaków
    szklanka bulionu, może być z kostki
    2 pory
    kilka łyżek orzeszków ziemnych solonych
    mała puszka ananasa
    20 dag szynki konserwowej lub drobiowej
    łyżeczka curry
    kilka łyżek majonezu
    sól, pieprz
    Ugotować ziemniaki w mundurkach, obrać, pokroić w słupki lub ćwierćplasterki. Zalać bulionem, pozostawić na godzinę, osączyć, jasną część porów pokroić w cienkie pierścionki, zalać wrzątkiem, odcedzić. Ananasa i szynkę pokroić w kostkę. Przygotowane składniki wymieszać z orzeszkami, majonezem i przyprawami.

 

  • Keks warzywny
    20 dag mąki
    1 opakowanie suchych drożdży
    3 jajka
    4 łyżki startego parmezanu
    10 dag startego sera gruyer
    20 dag oliwek (dowolnie: czarnych, zielonych lub zmieszanych, pokrojonych w plasterki)
    1 papryczka chili (drobno posiekane, bez pestek)
    3-4 suszone pomidory, pokrojone w cienkie paski)
    50 ml oliwy
    100 ml mleka
    1 łyżeczka ziół prowansalskich
    sól, pieprz
    Mąkę wymieszaj z suchymi drożdżami. Jajka ubij z mlekiem i oliwą. Wlej do mąki. Wymieszaj, dodaj sery, oliwki, suszone pomidory, chili, przyprawy. Przełóż do keksówki, wyłożonej papierem do pieczenia. Piecze się ok. 40-50. min w piekarniku nagrzanym do 180 C (do suchego patyczka)

 

  • Sałata z cytrynowo-kawowym winegret
    1 cytryna
    2 łyżki brązowego cukru
    5-6 łyżek oliwy
    2-3 łyżki mocnej kawy naturalnej
    sól, pieprz
    1 główka sałaty lodowej
    garść mieszanki sałat: rukola, radicchio, roszponka itp.
    Wyszorowane cytryny pokrój na plasterki, a każdy z nich na kolejne cząstki. Na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu) wsyp cukier i pokrojoną cytrynę. Karmelizuj na wolnym ogniu przez kilka minut, stale mieszając. Zdejmij z ognia, dodaj oliwę, dopraw pieprzem, lekko posól. Pokrojone sałaty polej sosem i wymieszaj.

 

  • Na słodko, niezawodne: brownie
    2 gorzkie czekolady
    1/2 kostki masła
    1/2 szklanki cukru, najlepiej brązowego
    1/2 szklanki cukru-pudru
    2 jajka
    1 łyżeczka sody
    1/2 szklanki mąki
    1 łyżeczka kakao
    Do wyboru, jako dodatki smakowe:
    1/2 łyżeczki sproszkowanego chili, łyżeczka kardamonu, łyżka świeżego imbiru, orzechy włoskie, połamana biała czekolada
    Rozpuść czekolady i masło. Przestudź. Miksując, dodawaj kolejno: cukier, jajka, mąkę i sodę, kakao, ewentualnie wybraną przyprawę czy orzechy. Wlej do niedużej, prostokątnej blaszki, piecz 20 min. temp 160 stopni.

 

  • Koreczki beskidzkie
    Składniki: 20 dag oscypka, sera wędzonego lub fety, garść wyłuskanych orzechów włoskich podzielonych na połówki, garść listków bazylii lub zielonej pietruszki.
    Wykonanie: ser pokroić w kostkę o boku około 2 cm. Na każdej kostce sera układać po listku pietruszki i po połówce orzecha. Spiąć wykałaczką.

 

  • Pieczarkowe ślimaki
    Składniki: 16 dużych pieczarek, ćwierć kostki masła, sok z połówki cytryny, 4-5 ząbków czosnku, garść posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz.|
    Wykonanie: czosnek zmiażdżyć lub drobno posiekać. Masło utrzeć na krem, wymieszać z czosnkiem, sokiem z cytryny i posiekaną zieleniną, doprawić do smaku solą i pieprzem. Pieczarki umyć, osuszyć, obciąć trzonki, a kapelusze skropić sokiem z cytryny (dzięki temu nie ściemnieją – więcej kuchennych trików znajdziesz w innym artykule). Brytfannę wyłożyć folią aluminiową, ułożyć na niej pieczarki i każdy kapelusz napełnić łyżką masła z dodatkami. Wstawić do nagrzanego do 220 stopni piekarnika na 20 minut.

 

  • Sałatka Gyros
    Składniki: jedna podwójna pierś z kurczaka, przyprawa Gyros-Kebab, puszka groszku, puszka kukurydzy, mała kapusta pekińska, trzy małe cebule, majonez, keczup, olej do smażenia.
    Wykonanie: pierś umyć, pokroić w kosteczki, obtoczyć w przyprawie Gyros. Wrzucić na patelnię i usmażyć. Cebule poszatkować na drobną kosteczkę, kapustę pekińską pokroić na cienkie paski. W niewielkiej miseczce wymieszać keczup z majonezem. W szklanej salaterce układać warstwami: groszek, na to cienko majonez i keczup, kukurydzę, majonez i keczup, cebule, majonez i keczup, kawałki kurczaka, majonez i keczup, kapustę pekińską. Zakończyć warstwą majonezu z keczupem.

 

  • Łobuzerka
    Składniki: puszka tuńczyka sałatkowego w sosie własnym lub oliwie, 2 jajka ugotowane na twardo, 1-2 ogórki konserwowe, 3-5 łyżek majonezu, sok z cytryny, garść posiekanego szczypiorku, sól, pieprz.
    Wykonanie: ogórki i jajka drobno posiekać lub zetrzeć na tarce. Szczypiorek posiekać, tuńczyka odsączyć i wymieszać z majonezem. Dodać starte jajka, ogórki i szczypior, wymieszać z odrobiną soku z cytryny. Posmakować, doprawić. Przed podaniem schłodzić.

 

  • Bananowa uczta
    Składniki: 25 dag waniliowego serka homogenizowanego, 4 banany, sok z cytryny, kilka kropli aromatu rumowego (ewentualnie łyżka rumu), starta skórka z połówki cytryny.
    Wykonanie: banany obrać, pokroić na plasterki, wymieszać z 1 łyżką soku z cytryny oraz aromatem rumowym (ew. rumem). Odstawić na 10 minut. Serek wymieszać z bananami i skórką z cytryny. Przełożyć do salaterki, przykryć folią spożywczą i mocno schłodzić.

 

  • Złote grejpfruty
    Składniki: 1-2 duże grejpfruty, puszka (około 40 dag) brzoskwiń w zalewie, puszka (około 40 dag) ananasa w zalewie, kilka kropli aromatu rumowego (ewentualnie kieliszek rumu), bita śmietana (może być w sprayu).
    Wykonanie: grejpfruty obrać, usunąć białe błonki i pestki, pokroić w kostkę. Brzoskwinie i ananasy odsączyć z zalewy i również pokroić w kostkę, następnie wymieszać z grejpfrutami. Zalewę wymieszać z rumem, polać owoce. Przybrać bitą śmietaną. Dobra rada: sałatkę można podawać w wydrążonych połówkach grejpfrutów.

 

  • Zapiekane bagietki
    Składniki: bułka-bagietka, ewentualnie gryzka (tzw. bułka paryska), masło czosnkowe, pasta z pomidorów i bazylii, plastry żółtego sera.
    Wykonanie: bagietkę lub gryzkę pokroić. Kromki posmarować masłem czosnkowym lub pastą z pomidorów i bazylii, na inne położyć po plastrze żółtego sera. Wszystkie ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika na 10 minut, piec w temperaturze 180 stopni. Podać na stół zaraz po wyjęciu.

 

  • Melba
    Składniki: pół kilograma owoców (mogą być takie same lub mieszane, np. brzoskwinie, truskawki, banany, mandarynki itp.), pół kilograma lodów, najlepiej śmietankowych, szklanka bitej śmietany (z torebki lub w sprayu), 5 dag drobnych bezów, pół tabliczki czekolady lub garść wiórków kokosowych.
    Wykonanie: owoce umyć, osuszyć na cedzaku. Do jednoporcjowych salaterek lub pucharków nałożyć po porcji owoców, przykryć lodami i bitą śmietaną. Każdą porcję udekorować 2-3 małymi bezami. Czekoladę zetrzeć na tarce i posypać nią bitą śmietaną. Zamiast czekolady można wybrać wiórki kokosowe. Podawać natychmiast. W wersji dla dorosłych owoce można wymieszać z 1-2 łyżkami rumu lub brandy.

 

  • Krówki
    Składniki: puszka schłodzonego skondensowanego mleka, 2 łyżki kakao, 2 łyżki masła lub margaryny, 20 dag pokruszonych herbatników bez cukru lub niezbyt słodkich biszkoptów, tłuszcz do wysmarowania formy.
    Wykonanie: mleko, masło i przesiane kakao podgrzewać na niewielkim ogniu w rondelku z nierdzewnej stali do chwili, gdy masa zgęstnieje i będzie widać dno rondelka. Lekko ostudzić i wymieszać z pokruszonymi herbatnikami. Wyłożyć do płaskiej natłuszczonej formy i zostawić do ostygnięcia. Gdy masa stwardnieje, pokroić na niewielkie kostki.

 

  • Minipizze z ciasta francuskiego
    Składniki: mrożone ciasto francuskie, kawałek żółtego sera, słoiczek oliwek, do wyboru: 20 dag wędliny, najlepiej szynki, puszka tuńczyka w oleju lub sosie własnym, opakowanie suszonych pomidorów, duża cebula.
    Wykonanie: ciasto francuskie rozmrozić. Ser żółty zetrzeć na tarce. Oliwki pokroić w plasterki. W zależności od upodobań, można użyć tuńczyka z puszki (odsączonego z zalewy), wędzoną wędlinę (pokrojoną w kostkę lub paski), cebulę lub suszone pomidory (pokrojone w paski). Z rozmrożonego ciasta wykroić małe kółka, na każdym położyć po odrobinie farszu. Wstawić do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika. Piec aż ser się rozpuści, a ciasto urośnie.

 

  • Sylwestrowe pączuszki z serem
    Składniki:
    4 jajka
    2 szklanki mąki pszennej
    6 łyżek cukru
    5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
    cukier waniliowy
    2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
    ½ kg białego sera
    Sposób wykonania:
    Ser zmielić, przełożyć do miski. Dodać resztę składników i wyrobić ciasto. Mokrymi rękami formować małe kuleczki i rzucać je na średnio gorący olej. Smażyć na złoty kolor.
    Wkładać do miski wyłożonej pergaminem. Ostudzić i posypać cukrem pudrem.
    Z przepisu otrzymamy ok. 130 pączuszków.

 

  • Podaj minikanapeczki i koreczki, które ozdobią stół i przyciągną spojrzenia gości.
    Może kostka pleśniowego sera, orzech włoski i suszona morela. Albo pomidorek koktajlowy z plasterkiem salami?

 

  • Przygotuj coś, czym goście mogą się najeść, gdy zabraknie koreczków i innych małych przekąsek. Najlepsza jest sałatka z „wypełniaczem”, takim jak ryż, kuskus, fasola, makaron, ziemniaki. Inne dodatki powinny być bardziej wykwintne.
    Może taki zestaw: ryż, czarna fasola, oliwki, zielona i żółta papryka, marynowane chili, świeży tymianek, i sos winegreait z czosnkiem?
    Albo taki: ugotowany makaron orecchiette lub muszelki, pokrojone karczochy z puszki, świeże pomidorki, koktajlowe, mozzarella i sos winegrait z bazylią.

 

oprac. na podst. internetu

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.